کسب 60 درصد کرسی های استان کرمان در مجلس توسط لیست امید/ اصلاح طلبان جان گرفتند

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 578

کسب 60 درصد کرسی های استان کرمان در مجلس توسط لیست امید
اصلاح طلبان جان گرفتند

روز گذشته در هشت حوزه انتخابیه کرمان نتایج انتخابات به طور رسمی اعلام شد و اصلاح طلبان و حامیان دولت موفق شدند در پنج حوزه پیروز شوند. در دو حوزه کهنوج هم خبرهای غیررسمی از پیروزی اصلاح طلبان حکایت دارد. نتیجه انتخابات مجلس خبرگان در استان کرمان هم امروز اعلام می شود.
مشارکت بیش از 60 درصد مردم در استان کرمان
دو انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری روز جمعه در سراسر کشور برگزار شد. این انتخابات در حالی برگزار شد که همه جناح های سیاسی از مردم خواسته بودند حضوری حداکثری پای صندوق های رای داشته باشند و همین موجب شد تا از صبح روز جمعه و از آغازین دقایق آغاز انتخابات، مردم کرمان حضور پررنگی پای صندوق ها داشته باشند.
طبق اعلام حمید ذکا اسدی رییس ستاد انتخابات استان کرمان، در این استان 2 میلیون و 83 هزار نفر واجد شرایط رای دادن بودند که از این میزان یک میلیون و 286 هزار نفر در انتخابات شرکت کردند و در استان کرمان مشارکت 61.5 درصدی رقم خورد.
گفتنی است استان کرمان در مجلس شورای اسلامی 10 نماینده از حوزه های انتخابیه کرمان و راور، سیرجان و بردسیر، رفسنجان و انار، زرند و کوهبنان، کهنوج و منوجان و فاریاب و قلعه گنج و رودبار جنوب، بم و نرماشیر و فهرج و ریگان، شهربابک، جیرفت و عنبرآباد، بافت، رابر و ارزوئیه دارد. در مجلس خبرگان هم سه نماینده از استان کرمان حضور دارد.
مشارکت 58 درصدی مردم در کرمان و راور
یکی از مهم ترین حوزه های انتخابیه استان کرمان، حوزه انتخابیه کرمان و راور بود. در این حوزه 558 هزار و 520 نفر واجد شرایط رای دادن بودند که از این تعداد 328 هزار و 968 نفردر انتخابات شرکت کردند و مشارکت 58.89 درصدی رقم خورد. کل آرای صحیح در این حوزه 306 هزار و 934 نفر بود. طبق گفته رییس ستاد انتخابات کرمان در این حوزه محمدرضا پورابراهیمی با 157 هزار و 450 رای نفر اول و محمد مهدی زاهدی با 108 هزار و 316 رای، نفر دوم در کرمان و راور شدند. بنابراین نمایندگان حوزه کرمان و راور در مجلس دهم نسبت به مجلس نهم تغییری نکردند و همچنان دو نماینده حوزه کرمان و راور اصولگرا باقی ماندند.
زرند و کوهبنان؛ همچنان امیری خامکانی
یکی از حوزه هایی که می شد قبل از رای گیری فرد پیروز را حدس کرد، حوزه زرند و کوهبنان بود. حسین امیری خامکانی در حالی با کسب 35 هزار و 691 رای از مجموع 79 هزار و 589 رای صحیح نفر اول شد که در چهار دوره قبلی مجلس شورای اسلامی هم توانسته بود از این حوزه وارد مجلس شود. در این حوزه مجموعا 83 هزار و 155 نفر رای داده بودند. گفتنی است امیری خامکانی اصلاح طلب است.
بم و ریگان؛ پیروزی اصلاح طلبان
پس از چهار دوره
در حوزه انتخابیه بم، فهرج، نرماشیر و ریگان اصلاح طلبان موفق شدند پس از چهار دوره از اصولگرایان پیشی بگیرند. در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این حوزه مجموعا 142 هزار و 287 نفر رای دادند که در این بین 139 هزار و 427 رای صحیح بود. حبیب الله نیک زادی پناه کاندیدای اصلاح طلب این حوزه موفق شد با کسب 72 هزار و 985 رای، موسی غضنفرآبادی نماینده اصولگرای فعلی این حوزه را جا بگذارد و منتخب مردم برای مجلس دهم شود. گفتنی است در مجلس های ششم، هفتم، هشتم و نهم به ترتیب حاتم نارویی (یک دوره) و موسی غضنفرآبادی ( سه دوره) که هر دو اصولگرا هستند، نماینده مردم بم بودند.
شهربابک؛ اسدی چهره جدید اصلاح طلبان
شهربابک یکی از حوزه هایی بود که کسی فکر نمی کرد اصلاح طلبان بتوانند پیروز شوند. در حالی که حسین فتاحی نماینده اصولگرا و فعلی این حوزه در مجلس شورای اسلامی از طرف اصولگرایان معرفی شده بود، علی اسدی کرم به عنوان کاندیدای اصلاح طلبان معرفی شد و موفق شد با کسب 16 هزار و 956 رای منتخب مرم این حوزه برای مجلس دهم شود. در این حوزه 45 هزار و 566 نفر رای دادند. از مجموع کل آرا، 44 هزار و 481 رای صحیح اعلام شد.
بافت، رابر و ارزوئیه؛ پیروزی خفیف اصلاح طلبان
در حوزه بافت، رابر و ارزوئیه 79 هزار و 152 نفر در انتخابات شرکت کردند و 77 هزار و 528 رای صحیح اعلام شد. علیبرز بختیاری با کسب 21 هزار و 637 رای موفق شد علیرضا منظری توکلی، نماینده فعلی و اصولگرای این حوزه را جا بگذارد. بنابراین اصلاح طلبان در این حوزه هم پیروز شدند.
سیرجان و بردسیر؛ حسن پور اول شد
سیرجان و بردسیر یکی از حوزه هایی بود که می توان گفت نه اصلاح طلبان پیروز شدند و نه اصولگرایان. در این حوزه به مانند دو مجلس هشتم و نهم شهباز حسن پور، که اگرچه مواضعش به اصولگرایان نزدیک است اما گرایش نامشخصی دارد و در این انتخابات هم در لیست هیچ کدام از دو جناح اصلی قرار نگرفته بود، پیروز شد و منتخب مردم در این حوزه شد. در حوزه سیرجان و بردسیر 153 هزار و 356 نفر در انتخابات شرکت کردند که 144 هزار و 701 رای صحیح اعلام شد. شهباز حسن پور بیگلری موفق شد 54 هزار و 970 رای کسب کند. گفتنی است در حالی شهباز حسن پور با کسب 37 درصد وارد مجلس می شود که اصلاح طلبان در ساعات پایانی آخرین روز تبلیغات، کاندیدای خود را معرفی کردند.
رفسنجان و انار؛ شگفتی بزرگ
بزرگ ترین شگفتی انتخابات مجلس شورای اسلامی در کرمان در حوزه رفسنجان و انار رخ داد. در حالی که در این حوزه سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت احمدی نژاد، حوزه انتخابیه خود را از تهران به رفسنجان تغییر داده بود و حسین آذین نماینده اصولگرای فعلی رفسنجان هم به نفع حسینی کنار کشیده بود و اصلاح طلبان هم تا چهار روز قبل از برگزاری انتخابات کسی را معرفی نکرده بودند، خیلی سخت می شد پیش بینی کرد که حسینی اصولگرا ببازد. اما روز جمعه این اتفاق افتاد و احمد انارکی محمدی اصلاح طلب با کسب 56 هزار و 464 رای از 138 هزار و 145 رای صحیح موفق شد از حسینی پیشی بگیرد. در این حوزه 146 هزار و 511 نفر در انتخابات شرکت کردند.
جیرفت و عنبرآباد؛ کمالی پور برنده شد
در حوزه جیرفت و عنبرآباد یحیی کمالی پور با گرایش مستقل موفق شد از سد اعظمی اصلاح طلب و عارفی و زادسر اصولگرا بگذرد یحیی کمالی‌پور با کسب 71 هزار و 739 رأی نماینده منتخب مردم شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی شد. پس از کمالی‌پور، ذبیح‌الله اعظمی با کسب 53 هزار و 856 رأی نفر دوم و فرج‌الله عارفی با کسب 14 هزار و 584 رأی نفر سوم شد. همچنین حجت‌الاسلام علی زادسر با 6 هزار و 376 رأی نفر چهارم، احسان سالاری با کسب 4 هزار و 711 رأی نفر پنجم و راضیه دانشی با کسب یک‌هزار و 150 رأی نفر شش در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مشخص شدند. در این حوزه رأی‌گیری در مجموع 155 هزار و 979 رأی از مردم اخذ شده است. گفتنی است کمالی پور مستقل است.
طبق شنیده ها در حوزه کهنوج اصلاح طلبان موفق ظاهر شدند. طبق اخبار غیررسمی احمد حمزه ای منتخب این حوزه شده است.
پیروزی اصلاح طلبان در کرمان
شایان ذکر است اصلاح طلبان در استان کرمان موفق شدند پیروزی نسبی بدست آورند. بر این اساس پس از اعلام نتایج و با احتساب نتیجه حوزه های جیرفت و کهنوج، مشخص می شود که اصلاح طلبان از 10 کرسی استان کرمان در مجلس موفق شدند شش کرسی را بدست آورند. سه کرسی به اصولگرایان رسید و یک کرسی هم به یحیی کمالی پور مستقل.

31

نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :