دبیر اجرایی سوگواره عکس عاشورایی ده زیار: تعزیه تنها هنر دینی جهان اسلام است

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 576

دبیر اجرایی سوگواره عکس عاشورایی ده زیار:
تعزیه تنها هنر دینی جهان اسلام است

عصر دوشنبه مراسم افتتاح نمایشگاه عکس عاشورایی ده زیار در محل موزه آگیرا پژوهشکده تعلیم و تربیت کرمان با حضور مسئولان استان و جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر برگزار شد.
دبیر اجرایی سوگواره عکس عاشورایی ده زیار در این آیین گفت: فراخوان سوگواره در اول بهمن ماه انتشار شد و شرکت کنندگان در مسابقه تا 15 بهمن ماه فرصت داشتند که آثار عکس عاشورایی را با موضوع تعزیه ارسال کنند. ثارالله انکوتی اهداف برگزاری نمایشگاه عکس این سوگواره را در چند بخش عنوان کرد: یکی از اهداف ما این بود که در ایام فاطمیه امسال که شروع آن از امروز می باشد، فعالیت فرهنگی، مذهبی داشته باشیم که این فعالیت می توانست در قالب هنری باشد. وی افزود:نمایشگاه عکاسی با موضوع عاشورایی و تعزیه در ایام فاطمیه به مدت 10 روز در شهر کرمان برپا می باشد.
انکوتی با اشاره به اینکه روستای ده زیار یکی از خواستگاه های تعزیه ای استان کرمان بشمار می رود، تصریح کرد: تصمیم بر این شد که در قالب یک نمایشگاه از زحمات عکاسانی که بدون هیچ توقعی در چند سال جز خلق اثر عاشورایی حضور پیدا می کردند، تجلیل شود. دبیر اجرایی سوگواره عکس عاشورایی ده زیار با اشاره به اینکه هنر تعزیه به عنوان تنها هنر دینی جهان اسلام است، گفت: هنر در سطح استان کرمان کمتر مورد توجه قرار گرفته است و شاید بتوانیم با برگزاری این سوگواره عکس به ترویج هنر تعزیه کمک کنیم و در جهت اجرای تعزیه های بهتر گامی برداریم.
انکوتی تصریح کرد: خوشبختانه برای برگزاری این سوگواره خیلی از افراد به عشق امام حسین(ع) پای کار آمده اند و نکته ی قابل توجه این بود که از روی جان دل آنچه را که در توان داشته اند برای کمک گذاشته اند و این فعالیت ها را یک کار هییتی و امام حسینی (ع) می دانسته اند.
وی با توجه به تجربیاتی که در برگزاری مراسم های فرهنگی، مذهبی داشته، خاطر نشان کرد: برخی تصور می کنند برگزاری این گونه مراسم های فرهنگی، مذهبی پیش از هرچیز نیاز به همت دارد نه سرمایه و من فکر می کنم با برگزاری این سوگواره عکاسی ثابت کرده ایم که با کمترین هزینه ها هم می توان بهترین کارها را انجام داد و اگر با خلوص نیت و همدلی پای کار بیایم می توان با کمترین هزینه ها اینگونه مراسم ها را برگزار کرد.
دبیر اجرایی سوگواره عکس عاشورایی ده زیار افزود: تاکنون بیشتر مراسمات و جشنواره های فرهنگی در مراکز استان ها برگزار می شده و روستا ها نادیده گرفته می شد، اما ما تصمیم گرفتیم با توجه به ظرفیت بزرگ روستاها و بالا رفتن سطح سواد روستاییان و برخورداری نسل جوان از سواد بالا نیازمندیم که مسئولین ما کارهای فرهنگی، مذهبی را در سطح تخصصی و هدفمند برگزار می شود به روستاها ببرند تا مردم روستاها نیز استفاده کنند.
انکوتی با اشاره به اینکه با برگزاری سوگواره اول امیدواریم که در سال آینده دومین سوگواره عکس عاشورایی برگزار کنیم، گفت: فراخوان سال آینده را قبل از دهه اول محرم منتشر خواهیم کرد و امیدواریم عکاسان بتوانند در ایام محرم به ویژه تاسوعا، عاشورا آثار بهتری تهیه کنند و در سوگواره سال آینده بتوانند با برنامه ریزی بهتر آثار خود را ارائه کنند ما نیز در حد توان از منتخبین تجلیل به عمل آوریم.
رئیس حوزه هنری استان کرمان نیز در این آیین گفت: باید افتخار کنیم پایه‌های بنیانی جامعه ما بر ارزش‌های اصیلی مانند دوست داشتن اهل بیت (ع) و همراهی با امام حسین (ع) استوار شده است. محمد حسین ملکی اظهار داشت: امروز ثارالله انکوتی به عنوان یک جوان پرورش یافته در محافل اهل بیت (ع)، آستین همت بالا زده و این نمایشگاه عکس را از آیین عزاداری روستای زادگاهش برپا کرده است.
وی با تاکید بروسیع تر شدن سوگواره عکس عاشورایی در سال های آینده، افزود: عکس های عاشورایی را در همه نقاط استان کرمان جمع کنیم و شاهد برگزاری نمایشگاه بزرگی از ارادت مردم استان کرمان به اهل بیت (ع) در آیینی مانند تعزیه و روضه باشیم.
لازم به ذکر است که این نمایشگاه با 30 اثر برگزیده در بخش حرفه ای و موبایلی در محل موزژه آگیرا تا 12 اسفندماه هر روز برپا می باشد.

10

نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 158
  • دیروز: 277
  • هفته: 2,726
  • ماه: 9,472
  • سال: 107,143