حمایت آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی از لیست اصلاح طلبان: در کرمان به نوذری و سالاری رای دهید

منتشر شده در صفحه سیاسی | شماره 575

حمایت آیت الله هاشمی رفسنجانی و سید حسن خمینی از لیست اصلاح طلبان:
در کرمان به نوذری و سالاری رای دهید

دو روز دیگر انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار می شود و بزرگان جریان اصلاحات و اعتدال از لیست ائتلافی اصلاح طلبان و حامیان دولت حمایت کرده اند. دو کاندیدای اصلاح طلبان و حامیان دولت در حوزه انتخابیه کرمان و راور دکتر غلام عباس نوذری و دکتر زهره سالاری هستند.
حمایت آیت الله هاشمی از «لیست امید»
آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در روزهای اخیر بارها حمایت خود را از لیست ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت اعلام کرده است. وی دوشنبه گذشته در دیدار نامزدهای اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرای «لیست امید» لیست ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت، به همراه مسوولان ستادهای انتخاباتی ، ائتلاف سیاسی را یکی از شیوه‌های مرسوم در همه دنیا خواند و گفت: در جامعه ما که احزاب به آن شکل نهادینه نشده‌اند تا در انتخابات با لیست ظاهر شوند، اتحاد صاحبان مختلف سیاسی، که اعتدال وجه مشترک آنان است، می‌تواند مردم را برای انتخاب نامزدهای اصلح در روز انتخابات راهنمایی کند.
روز یکشنبه هم آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از استادان دانشگاه‌ها با تشریح تمام اتفاقات پیش و پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و پیروزی دکتر حسن روحانی، گفت: مدت‌ها قبل از شروع بحث‌های انتخاباتی در جلسه که معمولاً پس از جلسات مجمع تشخیص مصلحت با دوستان می‌نشینیم، به دکتر روحانی پیشنهاد ثبت‌نام در انتخابات را دادیم. وی، با یادآوری سخنان و جملات آن مقطع برای ترغیب دکتر روحانی جهت حضور در انتخابات، با اشاره به سونامی سیاسی و موج امیدی که پس از نام‌نویسی ایشان در سراسر کشور ایجاد شده بود، اظهار داشت: برنامه‌ریزی کرده‌ بودیم که این موج نا‌امید نشود و مسلماً برای امیدوار ماندن نیاز به اقداماتی داشت که از جمله آنان انصراف آقای دکتر عارف و حمایت‌های من و رییس جمهور اصلاحات از دکتر روحانی بود، البته به حق، سخنرانی‌ها و قوی حاضر شدن در مناظره‌ها نیز در پیروزی نهایی دکتر روحانی نقش بسیار مؤثری داشت. وی با ابراز تأسف مجدد از ردّ صلاحیت نوه امام (ره) سید حسن خمینی و با بیان این جمله که «در این مقطع روی سخنم به کسانی است که در جامعه رأی و جایگاه بالایی دارند و اجازه در شرکت در انتخابات را به هر دلیلی پیدا نکردند»، خاطر نشان کرد: باید از شیوه انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ برای برگزاری یک انتخابات پرشور و پیروزی کسانی ـ ولو کمتر مشهورـ که تفکرات آنان به تفکرات اکثریت جامعه نزدیک است، استفاده کنیم، که دوام انقلاب و تداوم توجه به رأی مردم در تصمیمات، به حضور پرشور مردم در انتخابات هفت اسفند بستگی دارد.
آیت الله هاشمی روز شنبه یکم اسفندماه هم با صادر کردن بیانیه ای از مردم خواست مانع حضور تندروها در مجلس شوند. در بخشی از این بیانیه آمده است: آنچه که اکنون به عنوان اندیشه‌های سیاسی نامزدها مطرح می‌شود، خواسته‌های بخشی از جامعه را فراهم می‌نماید و این امر می‌تواند زمینه‌ساز حماسه‌ای بزرگ در تاریخ انقلاب اسلامی و تا حدّی مصداق انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ باشد که علی‌رغم تبلیغات تخریبی علیه فرهنگ اعتدال، مردم با نهایت هوشیاری، مسیری را انتخاب و راه را باز کردند… فرصت را غنیمت می‌شمارم و از همه مردم عزیز در سراسر کشور، می‌خواهم که جمعه، هفتم اسفند با حضور پرشور، احساسی و عاقلانه خویش در پای صندوق‌های رأی، یک روز تاریخی را در تقویم انقلاب اسلامی رقم بزنند که زیبنده‌ی تمدن دیرپای ایران و فرهنگ انسانی و اسلامی آن است و ثانیاً، به دنیا ثابت کنیم که تندروی‌ها، اعمال سلیقه‌های شخصی، تفسیر به رأی‌ها و افراطی‌گری‌ها، مربوط به یک عده‌ی محدود است.
حسن خمینی: گلایه ها بماند برای بعد از انتخابات
یادگار گرامی امام خمینی با تأکید بر اینکه انتخابات امسال به هیچ بهانه نباید مورد غفلت واقع شود، گفت: همه کسانی که نسبت به روند این انتخابات گله و شکایت دارند باید در آینده اعتراض خود را دنبال کنند، ولی این هفته باید در میان همین بزرگواران حاضر به انتخاب بهترین و لایق ترین افراد اقدام کنند. سید حسن خمینی همچنین شرکت در انتخابات را یک وظیفه نسبت به مردم امروز کشورمان خواند که با انتخاب صحیح، معیشت، آرامش و امنیت بیشتر و بهتری پیدا می کنند و افزود: امروز مشکلات اقتصادی، بیکاری، تورم و گرانی از یکسو و تبعیض و اجحاف و حق کشی ازسوی دیگر و اعتیاد و ناهنجاری های فرهنگی از جهت سوم، جامعه را آزار می دهد. سید حسن خمینی گفت: با رأی و انتخاب صحیح می توانیم در مسیر حل این مشکلات گام برداریم و بنابراین قهر با صندوق های رأی حتی اگر خود را محق بدانیم راه حل نیست و به استدامه اشتباه می انجامد.
در خواست حسن روحانی از مردم برای رای دادن به حامیان دولت
حسن روحانی هم روز شنبه از مردم خواست به کسانی رای دهند که باعث اتحاد قوا می شوند. وی در همایش کارگران و آینده اقتصاد ایران گفت: هر قدر اتحاد بین قوا بیشتر و فاصله‌ها کمتر باشد شرایط بهتری را برای پیشرفت کشور داریم. ما می‌خواهیم نمایندگانی را انتخاب کنیم که به تعبیر رهبر معظم انقلاب ریل‌گذار برای حرکت نظام به سمت پیشرفت و تعالی باشند. نمایندگانی که دغدغه آنها منافع و مصالح ملی باشد. رئیس جمهور ادامه داد: کسانی را انتخاب کنیم که در فکر صادرات و رشد صادرات غیرنفتی و به فکر رشد اقتصادی این کشور هستند و قدرت مبارزه با رکود را دارند. کسانی را انتخاب کنیم که به تعبیر رهبر معظم انقلاب دلبسته انقلاب‌اند، دلباخته ملت‌اند و از توطئه‌های دشمن آگاه هستند. ملت ما نخواهد گذاشت کلام مقام معظم رهبری روی زمین بماند و در کنار رهبری، دولت و مسئولین در سال همدلی، همزبانی، همفکری و همکاری و ان‌شاءالله در سال هم‌رأیی همه با هم کنار صندوق آراء می‌رویم.
وی با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان رهبری، تصریح کرد: ما نمایندگانی را برای مجلس خبرگان رهبری انتخاب می‌کنیم که بتوانند در شرایط روز مبادا بهترین فرد را برای رهبری کشور و نظام برگزینند. رهبری که آن همه مسئولیت سنگین برای ملت ایران و ملت اسلامی بر دوش دارد. رئیس دولت یازدهم همچنین بیان کرد: ما مردم ایران باید قدر این کشور، قدر نعمت‌های مادی، معنوی، امنیت کشور، وحدت، همدلی و انسجام را بدانیم. در این شرایط و فرصتی که به وجود آمده اگر همه تلاشمان را با امید به آینده به کار گیریم کشور را در مسیر تعالی و پیشرفت قرار خواهیم داد. هر آنچه تا به امروز به دست آمده با مشارکت، حمایت و حضور شما مردم بوده است. اگر مذاکره کنندگان شما به عنوان نمایندگان ملت ایران توانستند مقابل قدرت‌های بزرگ اهداف ملی را به تحقق برسانند به پشتوانه شما ملت غیور و حمایت رهبر معظم انقلاب بوده است. روحانی ادامه داد: مقام معظم رهبری فرمودند که شما ملت صاحب این کشور هستید. دولت، نظام و جمهوری اسلامی از آن شماست و مجالس و دولت‌ها با رأی شما تشکیل شده و رهبری با رأی شما پرچم کشور را بر دوش گرفته است. ما نیازی به نصیحت هیچ غیرایرانی نداریم چون مردم ما آگاه و بیدارند و مصالح خود را به خوبی تشخیص می‌دهند و در میان کاندیداهایی که تأیید شده‌اند بهترین‌ها و اصلح را برمی‌گزینند.
در روزهای گذشته چهره های شاخص دیگری هم مردم را به رای دادن به لیست اصلاح طلبان و حامیان دولت دعوت کردند.
نوری وزیر کشور دولت اصلاحات:
بهبود شرایط کشور با رای دادن به لیست اصلاحات صورت می گیرد

وزیر دولت کشور اصلاحات یکی از این افراد بود. عبدالله نوری وزیر اول کشور دولت اصلاحات که در سال ۷۷ توسط مجلس اصولگرای پنجم استیضاح شد، با صدور بیانیه ای نوشت: اصلاح‌طلبان تصمیم گرفته‌اند به پشتوانه بدنه اجتماعیِ قدرتمند حامی خود در سطح کشور، با گوهر صبر و تحمل ناملایمات، برای بهبود نسبی اقتصاد و وضع معیشتی مردم، بهبود فضای سیاسی امنیتی داخلی، بهبود و توسعه متوازن روابط بین‌الملل، اعتلای فضای فرهنگی کشور و فاصله گرفتن از اندیشه‌های متحجرانه و مسدود کردن نفوذ نیروهای ناکارآمد به ارکان سیاسی کشور، در انتخابات شرکت کنند. امید که مردم هوشیار و با تجربه ایران بار دیگر موفقیت خود را در آزمون جدید به نمایش گذارند و با مشارکت خود، گامی هرچند کوتاه در جهت بهبود شرایط و اوضاع کشور بردارند.
روشن است که به این هدف هم، جز باحضور گسترده مردم در انتخابات و رای دادن به لیست کامل مورد حمایت اصلاح طلبان در هر دو مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در سطح کشور نمی‌توان دست یافت. بدانیم که رای دادن بهتر از رای ندادن است و رای کامل دادن هم بهتر از رای ناقص دادن است.
وزیر علوم دولت اصلاحات:
برای جلوگیری از افراطی گری به لیست اصلاح طلبان رای دهید
مصطفی معین وزیر اسبق علوم در دولت اصلاحات به مناسبت برگزاری انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، بیانیه‌ای صادر کرد. در بخشی از بیانیه معین آمده است: من به تأسی از بزرگان دلسوز و اندیشمند اصلاحات و همه کسانی که دغدغه منافع و مصالح ملی را دارند از آحاد ملت در سراسر کشور می‌خواهم که نمایندگان خود را بر پایه معیارهای شایستگی، یعنی برخورداری از دانش تخصصی، اندیشه توسعه گرایی و داشتن نگاه کلان به مسائل در سطوح ملی و منطقه‌ای، مردمی بودن و داشتن حسن شهرت و تجارب موفق در گذشته از میان نامزدهای موجود انتخاب کنند و با این اقدام خود، افراطی‌گری و انحصارگری را از صحنه سیاست ملی و قانون گذاری دور کنند. من خود در همه جا رأی به فهرست ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان را که نتیجه التزام به خرد جمعی و سیاست‌ورزی واقعیت‌گرایانه است، گامی مؤثر در پیشبرد دموکراسی و اصلاح‌طلبی و تأمین منافع و مصالح ملی می‌دانم و در کنار همه شخصیت‌های متعهد، خوشنام و دلسوز اصلاح‌طلب که رد صلاحیت شدند، از عموم شهروندان عزیز و همه زنان، مردان و جوانان مسئول و آگاه می‌خواهم که به فهرست کامل ائتلاف رأی دهند. سرمایه رأی شما پشتوانه فردای بهتر میهن عزیز ماست.
حمایت چهره های شاخص اصلاح طلب کرمان از نوذری و سالاری
چهره های شاخص جریان اصلاحات در کرمان هم از نوذری و سالاری حمایت کردند. ابتدا محمد علی کریمی استاندار کرمان در دولت اصلاحات و علی کمساری با صدور بیانیه هایی جداگانه از مردم خواستند به این دو کاندیدا رای دهند. روز دو شنبه اما ۱۴ چهره مختلف با صدور بیانیه ای مشترک از نوذری و سالاری حمایت کردند. در بخشی از این بیانیه که به امضای محمدعلی کریمی، محمد فرشاد، علی کمساری، رحیم ابوسعیدی، بتول ایزدپناه، عباس بابایی، محسن برازوان، علی بهرامی، رضا خواجوی، افضل‌السادات رضوی، شمسی رودبار، مهدی سیاوشی، دادخدا غضنفری و علی کارنما رسیده آمده است: در روز هفتم اسفندماه با هدف تشکیل مجلسی کارآمد و بدور از افراط و تندروی همگام با شما مردم کرمان و راور پای صندوق‌های رای رفته و با رای به لیست ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان و حامیان دولت، «گام دوم» را همچون گام نخست یعنی انتخاب دکتر روحانی مستحکم بر خواهیم داشت و به گزینه ائتلاف فراگیر اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان خانم دکتر زهره سالاری و آقای غلامعباس نوذری رای خواهیم داد.

55

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 2
  • امروز: 333
  • دیروز: 879
  • هفته: 5,761
  • ماه: 24,897
  • سال: 184,694