گزارش روزنامه آمریکایی از رهبری ژنرال سلیمانی در عملیات بازپس‌گیری حلب

1394/09/15

گزارش روزنامه آمریکایی از رهبری ژنرال سلیمانی
در عملیات بازپس‌گیری حلب
روزنامه وال استریت ژورنال نوشت درگیری ها در استان حلب شدت گرفته است. به گزارش انتخاب این روزنامه آمریکایی آورده است: در حالی که گروه ها و نیروهای خارجی مانند ایران، روسیه و ترکیه برای یک درگیری کوبنده آماده می شوند، جنگ چند جانبه در سوریه در استان حلب به مرحله حساس نزدیک می شود. در هفته های اخیر، سوریه و ایران، با کمک حملات هوایی روسیه هزاران مبارز را برای بازپس گیری شهر حلب از دست شورشیان بسیج کرده اند.
پیش از جنگ، شهر حلب پرجمعیت ترین شهر و مرکز اقتصادی سوریه بود. اگر سوریه بتواند کنترل کامل این شهر را بار دیگر به دست بگیرد، تسلط دولت بر نیمه غربی کشور از جمله منطقه ساحلی و دمشق مستحکم خواهد شد.
به گفته نیروها و فعالان هر دو طرف، بیش از یک ماه است که ایران با هدف قطع خطوط تدارکاتی شورشیان و بازپس گیری مناطق اطراف حلب از دست مخالفان، عملیات در استان حلب را رهبری می کند. شماری از جنگجویان شورشی در جنوب حلب گفتند گروه های میانه رو وابسته به ارتش آزاد سوریه تحت حمایت غرب، اسلام خواهان و جبهه النصره در دو هفته گذشته با یکدیگر متحد شده اند تا با درگیری های تحت رهبری ایران و متحدانش به راه افتاده است، مقابله کنند. فواز جرجس (Fawaz Gerges)، استاد روابط بین المللی در دانشکده اقتصاد لندن گفت حلب یک میدان مین است.
سوریه و ایران ماه گذشته محاصره دو ساله داعش را بر یکی از پایگاه های هوایی در شرق حلب شکستند. اما این بزرگترین اقدامات نظامی این حکومت و متحدانش بر ضد داعش نیست.
این گروه تندرو سنی بخش هایی از شرق و شمال استان حلب را تحت کنترل دارد. اما ایران و روسیه به جای آن، قدرت آتش خود را بر بخش جنوبی این استان و بر ضد گروه های شورشی تحت حمایت قطر، عربستان، ترکیه و جبهه النصره متمرکز کرده اند. بسیاری از مخالفان اسد می گویند ایران به قدری در این جنگ درگیر شده است که قاسم سلیمانی، یکی از بلند پایه ترین فرماندهان نظامی این کشور، آن را رهبری می کند.

زلزله
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.