قائم مقام هیات نظارت برانتخابات استان از افزایش 18 درصدی تایید صلاحیت ها خبر داد افت شاخص‌ها در بورس احراز صلاحیت‌ها

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره 561

قائم مقام هیات نظارت برانتخابات استان از افزایش 18 درصدی تایید صلاحیت ها خبر داد
افت شاخص‌ها در بورس احراز صلاحیت‌ها

مهلت بررسی صلاحیت داوطلبان کاندیداتوری انتخابات دهمین دوره شورای اسلامی در حالی روز جمعه به پایان رسید که خبرهای ضد و نقیضی در رابطه با افرادی که توسط هیات های نظارت صلاحیتشان رد شده و یا احراز نشده بود در فضای مجازی و رسانه های مختلف منتشر می شد و این موضوع باعث شد کاندیداها تا ارسال نتیجه بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان به فرمانداری ها روز پر استرسی را دنبال کنند. در نهایت ساعت 15 روز گذشته نتیجه به فرمانداری ها اعلام شد و کاندیداها از استرس درآمدند. در این میان برخی خوشحال و برخی ناراحت شدند. در زیر اخبار روز گذشته را به توالی زمان بخوانید.
20 جمعه: کریمی، جهانگیری و کمساری تایید شدند
شامگاه جمعه بود که لیستی از افرادی که توسط هیات نظارت رد صلاحیت و توسط شورای نگهبان تایید شده بودند منتشر شد. این خبر که ابتدا در کانال های تلگرامی و سپس به برخی سایت های خبری مثل انتخاب و تابناک هم راه یافت، خیلی زود تکذیب شد. در رابطه با کاندیداهای رد صلاحیت شده در استان کرمان، به نام های محمد علی کریمی، ابراهیم جهانگیری و علی کمساری اشاره و نوشته شده بود که این افراد توسط شورای نگهبان تایید شده اند. حول و حوش ساعت 8 جمعه شب بود که این خبر به سرعت در کانال های مختلف تلگرام پخش شد و به سایت های خبری راه یافت.
21 جمعه: 25 درصد معترضان تایید شدند
ساعت از 21 گذشته بود که سخنگوی شورای نگهبان گفت صلاحیت 25 درصد معترضان تایید شده است.
22 جمعه: لیست منتشر شده صحت ندارد
حدود دو ساعت بعد اما قائم مقام و سخنگوی وزارت کشور اسامی منتشر شده در رسانه ها را گمانه زنی دانست و گفت: هنوز لیستی به وزارت کشور داده نشده است. بنابراین بعد از دو ساعت مشخص شد که لیست منتشر شده از افراد تایید صلاحیت شده صحت ندارد.
00:019 بامداد شنبه: لیست تایید صلاحیت شده ها هنوز به وزارت کشور ارسال نشده است
دقایق ابتدایی شنبه بود که خبر آمد هنوز لیست تایید صلاحیت شده ها از شورای نگهبان به وزارت کشور ارسال نشده است و قرار است تا ساعت 2 بامداد شنبه این اتفاق بیفتد.
8 صبح: لیست به وزارت کشور ارسال شد
حوالی ساعت 8 صبح روز شنبه منابع آگاه خبر دادند که نتایج بررسی صلاحیت ها در ساعات اولیه شنبه در شورای نگهبان به وزارت کشور ارسال شده و این لیست در کارتابل وزیر قرار گرفته است.
9 صبح: وزارت کشور نتایج را به ستاد
انتخابات نمی دهد
ساعت از 9 صبح گذشته بود که برخی کانال های تلگرامی نزدیک به اصلاح طلبان خبر دادند که علی رغم ارسال نتیجه بررسی صلاحیت ها به وزارت کشور، رحمانی فضلی وزیر کشور از ارسال لیست تایید شده ها به ستاد انتخابات کشور و فرمانداری ها خودداری می کند. از خبر فوق در این کانال ها به عنوان یک خبر بد برای اصلاح طلبان و هواداران دولت نام برده شده بود.
10 صبح: عصر شنبه لیست تایید صلاحیت شده
در فرمانداری ها
عقربه های ساعت به 10 صبح نزدیک می شدند که منابع اگاه خبر دادند لیست تایید صلاحیت ها شنبه عصر به فرمانداری ها ابلاغ می شود.
10:30 صبح: فقط یک اصلاح طلب از کرمان
تایید شده است
نیم ساعت از خبر قبلی نگذشته بود که خبری مبنی بر تایید صلاحیت تنها یک نفر از اصلاح طلبان کرمانی منتشر شد. در همین ساعت خبر دیگری مبنی بر ارسال لیست به فرمانداری ها منتشر شد.
11:45 صبح: فرمانداران شهرستان های کرمان از عدم ارسال لیست خبر دادند
پس از شنیدن خبر ارسال نتیجه بررسی صلاحیت ها به فرمانداری ها، با فرمانداران استان کرمان تماس گرفتیم. فرمانداران شهرهای سیرجان، کهنوج، شهربابک، جیرفت، بم و بافت به پیام ما گفتند که تا این لحظه نتایج بررسى صلاحیت ها توسط شوراى نگهبان به این فرمانداری ها ابلاغ نشده است.
12:10 بعدازظهر: روحانی مانع ارسال لیست ها
شده است
در این ساعت بود که کانال خبری اصلاح‌طلبان نیوز مدعی شد: لیست تایید و ردصلاحیت هایی که دیشب توسط شورای نگهبان به وزارت کشور ارسال شده است، رییس جمهور مانع از ارسال آن به فرمانداری ها شده است و درحال رایزنی با شورای نگهبان برای تاییدصلاحیت بیشتر نامزدها است.
12:30 بعدازظهر: صلاحیت 1500 نامزد دیگر
مجلس تأیید شد
فارس نوشت: ره پیک سخنگوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات از افزایش 1500 نفری تأیید صلاحیت‌شدگان انتخابات مجلس خبر داد و گفت: تعداد داوطلبان انتخابات مجلس به 6300 نفر افزایش یافت و بیش از 20 نفر برای هر کرسی مجلس رقابت خواهند کرد.
13:30 بعدازظهر: هنوز لیستی به فرمانداری کرمان ارسال نشده است
فرماندار کرمان هم به پیام ما گفت تا این لحظه نتایج بررسی صلاحیت ها به این فرمانداری ابلاغ نشده است.
15 بعداز ظهر: بالاخره نتیجه به فرمانداری ها
ارسال شد
در حالی که هیچ خبر جدیدی از احراز صلاحیت ها منتشر نمی شد، سایت تابناک در این ساعت مدعی شد بنا بر اعلام شورای نگهبان بالاخره لیست ها به فرمانداری ها ارسال و تغییرات صلاحیت ها اعلام شد.
15:05 بعد از ظهر: هجده درصد به مجموع تأیید صلاحیت‌شدگان کرمان اضافه شد
قائم مقام هیات نظارت برانتخابات استان کرمان به پیام ما گفت: 86 نفر از کاندیداهای انتخاباتی که مورد تایید قرار نگرفته بودند، اعتراض کردند که از این تعداد 18 درصد آنها تایید صلاحیت شدند. محمد علمی افزود: چهار نفر هم که قبلا تایید شده بودند، رد صلاحیت شدند. وی در پاسخ به این سوال که کاندیداهایی که در مرحله قبل رد صلاحیت و یا عدم احراز صلاحیت شده بودند، فرصت اعتراض مجدد دارند اظهار داشت: خیر. آن ها دیگر فرصت اعتراض ندارند. وی اضافه کرد: کسانیکه در این مرحله عدم احراز و یا رد شدند، می توانند شکایات خود را ظرف سه روز به دفتر نظارت استان و یا شورای نگهبان اعلام کنند. وی ادامه داد: مقام معظم رهبری مکرر فرموده اند همه باید تابع قانون و مقرارت باشیم، باید کاندیداها و هواداران آنها مر قانون را مدنظر قرار بدهند و تاکنون نیز مر قانون رعایت شده است. در این مرحله نیز اگر کسی شکایتی دارد، می تواند شکایت خود را اعلام کند. علمی خاطر نشان کرد: مردم باید حضور پر شور در انتخابات همچون گذشته داشته باشند و این امریست ملی، عبادی و سیاسی و همه باید پرشور و پرهیجان شرکت کنیم. وی افزود: رقابت به حد کافی وجود دارد، بطوریکه همه جناح ها و گروه ها، کاندیداهایی در این انتخابات دارند.
16 بعدازظهر: فرماندار کرمان ارسال لیست
را تایید کرد
محمد علی توحیدی فرماندار کرمان به پیام ما گفت که نتیجه بررسی صلاحیت ها به فرمانداری کرمان ارسال شده است.
تایید صلاحیت شده های جیرفت کم شدند
امینی روش فرماندار جیرفت به پیام ما گفت: نه تنها تعداد افراد تایید صلاحیت شده در این حوزه افزایشی نداشته بلکه کم هم شده اند. بنابراین تعداد کاندیداهای تایید شده در جیرفت از پنج نفر به چهار نفر کاهش یافت.
یک کاندیدا در بم تایید شد
اشک فرماندار بم به پیام ما گفت: یک نفر به افراد تایید صلاحیت شده بم اضافه شد. بنابراین تعداد کاندیداهای تایید شده در بم از 11 نفر به 12 نفر افزایش یافت.
تایید صلاحیت شده های رفسنجان به 23 رسید
ملانوری فرماندار رفسنجان به پیام ما گفت: دو نفر در رفسنجان تایید شدند. پیش از این ۲۱ نفر در رفسنجان توسط هیات نظارت بر انتخابات تایید صلاحیت شده بودند. تایید شدگان توسط شورای نگهبان در این مرحله هنگام ثبت نام خود را مستقل معرفی کرده اند. لازم به توضیح است در مرحله قبل ۷ نفر عدم احراز صلاحیت و ۸ نفر توسط هیات نظارت رد صلاحیت شده بودند.
یک نفر به تایید شده های کهنوج اضافه شد
شورای نگهبان در بررسی خود صلاحیت کهوری کاندیدای کهنوجی را تایید کرد. به این ترتیب تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده در این حوزه انتخابیه به ۶ نفر رسید. صمدانی فرماندار کهنوج این خبر را به پیام ما داد.
دو نفر در کرمان رد و چهار نفر تایید شدند
توحیدی فرماندار کرمان به پیام ما گفت: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت های کاندیدا دو نفر از کسانی که توسط هیات نظارت تایید شده بودند را رد صلاحیت کرد. در همین ارتباط صلاحیت چهار نفر در کرمان توسط شورای نگهبان تایید شده است. بنابراین تعداد تایید صلاحیت شده های کرمان به 33 نفر رسید.
ابراهیم جهانگیری از سیرجان تایید نشد
فرماندار سیرجان به پیام ما گفت: تعداد تایید صلاحیت شده های سیرجان به 20 نفر رسید. آنطور که مکی آبادی گفت مریم نظری به 19 تایید صلاحیت شده قبلی اضافه شد. بنابراین ابراهیم جهانگیری که در مرحله قبلی و توسط هیات نظارت رد صلاحیت شده بود، توسط شورای نگهبان هم تایید نشد.
به رد صلاحیت شدگان در زرند اضافه شد
پیش از این توسط هیات نظارت ۳ نفر رد صلاحیت و ۲ نفر نیز صلاحیتشان احراز نشده بود. خبرهای موثق ما از این حوزه انتخابیه حاکی از عدم تایید صلاحیت نامزدهای معترض دارد. همچنین با خبر شدیم از مجموع ۱۷ نفر نامزد تایید صلاحیت شده توسط هیات نظارت ، تعدادی با نظر شورای نگهبان رد صلاحیت شدند.
یک نامزد نزدیک به دولت به جمع کاندیداهای
بافت اضافه شد
محمود ادیب (آسور) کنسولگر ایران در قزاقستان و از خویشاوندان مهدی جهانگیری که پیش از این از سوی هیات نظارت عدم احراز صلاحیت شده بود از سوی شورای نگهبان برای حوزه انتخابیه بافت و رابر تایید صلاحیت شد .

57

نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 4
  • دیروز: 13
  • هفته: 485
  • ماه: 3,262
  • سال: 283,264