اعتمادی سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه در کرمان در گفت و گو با «پیام ما» خبر داد رایزنی برای افتتاح کنسولگری چین و عراق در کرمان

1394/11/14

اعتمادی سرپرست نمایندگی وزارت امور خارجه در کرمان در گفت و گو با «پیام ما» خبر داد
رایزنی برای افتتاح کنسولگری چین و عراق در کرمان

اسفند ماه 92 بود که دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در کرمان با حضور حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه افتتاح شد. اتفاقی که با توجه به ظرفیت‌های بزرگ استان کرمان در زمینه صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری ضرورت داشت. خصوصا که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و وعده این دولت مبنی بر حل مناقشه هسته ای، وجود دفتر نمایندگی یکی از مهم ترین وزارت خانه های کشور که می تواند نقش زیادی در توسعه صنعت و گردشگری داشته باشد، بیش از پیش احساس می شد. این دفتر در نهایت با تلاش استاندار کرمان و همکاری دیگر نهادها در کرمان افتتاح شد و حالا با اجرایی شدن برجام، نقش این دفتر بیشتر به چشم خواهد آمد. به خصوص که دو سیاست کلان استان پهن کردن فرش قرمز برای سرمایه گذاران و توسعه صنعت گردشگری بوده است. اهمیت نمایندگی وزارت خارجه در کرمان با اجرایی شدن برجام و خیز بلندی که کرمان برای جذب سرمایه گذار و گردشگر برداشته حالا بیشتر نمایان شده است. به همین بهانه با علی اکبر اعتمادی سرپرست دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان کرمان گفت و گو کرده ایم. طبق گفته حسن قشقاوی، اعتمادی به لحاظ رتبه‌بندی رایزن درجه اول وزارت خارجه است و پیش از این مسئول کنسولی اتریش و مدت زمانی نیز در کشور افغانستان خدمت کرده است.

به نظر می رسد ایجاد دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در کرمان با اجرای برجام بیش از پیش به چشم آید. اینطور نیست؟
قطعا. ببینید استان کرمان پتانسیل های زیادی در بخش های مختلف دارد. به طوری که من معتقدم کرمان می تواند حداقل سهمی 10 تا 15 درصدی از اجرای برجام و سرمایه های جذب شده از خارج از کشور داشته باشد و در این میان ما در دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه آمادگی داریم تا در این رابطه به استان کرمان کمک کنیم.
چه نوع کمکی می توانید بکنید؟ منظورم این است که دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در کرمان چه نقشی می تواند در توسعه کرمان در پسابرجام داشته باشد؟
ما آمادگی راه اندازی شورایی به نام شورای روابط خارجی را داریم و این را به استانداری هم اعلام کرده ایم. البته راه اندازی این شورا منوط به حمایت مقامات استان و استانداری است. با این کار می توانیم سهم استان کرمان را در جذب سرمایه گذاران خارجی و توریست ها افزایش دهیم. شما می دانید که با این همه پتانسیلی که کرمان دارد می تواند سهم زیادی در پسابرجام داشته باشد. فقط در بخش گردشگری شما به ظرفیت های استان کرمان توجه کنید. با راه اندازی شورای روابط خارجی ما می توانیم زمینه ورود گردشگران به استان را تسهیل کنیم. از طرف دیگر جذب سرمایه گذاران هم بهتر می تواند صورت گیرد. البته برای تحقق این امر نیاز به هماهنگی، همدلی و همزبانی تمام ارگان ها در کرمان می باشد و ما باید دست به دست هم دهیم تا شورای روابط خارجی را راه اندازی کنیم.
تا پیش از اجرای برجام نقشی در جذب سرمایه گذار خارجی داشته اید؟ اصلا امکانش بود؟
در این مدت ما توانستیم هماهنگی و برنامه ریزی جهت جذب سرمایه گذاران خارجی در پروژه های استانی انجام دهیم. در این رابطه می توانم به کره جنوبی و آلمان اشاره کنم. کره ای ها اقداماتی جهت عقد قرارداد با صنایع خودروسازی بم انجام دادند و آلمان ها هم در زمینه خودرو سازی بم و تولید انرژی های نو در استان ابراز علاقه مندی کردند.
راه اندازی دفتر صدور روادید خارجی فرودگاه کرمان به کجا رسید؟
تقریبا 90 درصد کار انجام شده است. ما فقط منتظریم تا یک سری کارهای نرم افزاری از تهران صورت گیرد تا این دفتر افتتاح شود. دفتر ما تقریبا آماده است.
اگر این دفتر هم راه بیفتد به گردشگری کرمان می تواند کمک زیادی بکند.
قطعا. همانطور که گفتم سهم کرمان در گردشگری می تواند بیش از این باشد و راه اندازی این دفتر هم به این امر کمک می کند. با راه اندازی این دفتر ما می توانیم برای گردشگران خارجی ویزای یک ماهه صادر کنیم. البته از یاد نبرید که صرفا راه اندازی این دفتر به تنهایی نمی تواند باعث افزایش ورود گردشگران خارجی به کرمان شود. مسئولان و مقامات استانی باید همت کنند و پروازهای بین المللی را جور کنند تا گردشگران خارجی بتوانند مستقیما به کرمان بیایند و ما برای آن ها ویزا صادر کنیم.
یکی از اتفاقات خوبی که فکر می کنم پس از افتتاح دفتر نمایندگی روی داد سفر چند سفیر به استان کرمان بود.
بله. تنظیم و هماهنگی برنامه سفر سفیر هند در اسفند 93 ، سفر سفیر ژاپن در اردیبهشت 94، سفر سفیر آلمان در خرداد 94 و سفیر افغانستان به رفسنجان جهت سخنرانی در جمع دانشجویان افغانی در دانشگاه آزاد و بررسی مشکلات آموزشی آنان در مهرماه 94 از جمله این سفرها بود. البته باید به برگزاری سفره مشترک ایران و افغانستان با حضور کاردار سفارت این کشور در نوروز 94 و پیگیری امضا تفاهم نامه آموزشی دانشگاه شهید باهنر کرمان با هیأت فرهنگی – آموزشی دانشگاه مونتان اتریش در خرداد ماه سال جاری هم اشاره کنم.
اجرای برجام می تواند باعث افزایش این سفرها شود؟
بله. در این رابطه باید بگویم در اسفندماه سال جاری هم کرمان میزبان سفیر آفریقای جنوبی خواهد بود.
در زمان افتتاح دفتر نمایندگی وزارت خارجه در کرمان، آقای قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان این وزارتخانه گفت که ایجاد نمایندگی وزارت امورخارجه در هر استانی، بین‌المللی کردن آن استان و معرفی ظرفیت‌های آن به جهانیان است و به نوعی با این حرف وظیفه اصلی دفاتر نمایندگی را تعریف کرد. فکر می کنید در انجام این وظیفه موفق بوده اید؟
دفتر نمایندگی کرمان از 19 اسفند 92 آغاز به کار کرد و تاکنون توانسته ایم فعالیت های مهمی را انجام دهیم. پیگیری و انتقال شش نفر از ایرانیان زندانی در عراق به داخل کشور، کسب خبر از ایرانیان گمشده در خارج از کشور و پیگیری مسائل حقوقی و فوتی آنان(ماهیانه بطور متوسط پنج مورد مراجعه)، رسیدگی به امور اتباع افغانی و ارائه خدمات کنسولی به آنان (روزانه بطور متوسط 20 مورد مراجعه)، برگزاری جلسات متعدد با مسئولین دانشگاهی استان در راستای توسعه ی مبادلات آموزشی، پژوهشی و ایجاد زمینه های جذب دانشجوی خارجی به ویژه از کشورهای همسایه و هم زبان و پیگیری رفع مشکلات تجار استان در زمینه صادرات محصول و ارتباط گیری با نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور جهت در کنار دیگر اقداماتی که در پاسخ به پرسش های قبلی شما گفتم از جمله این فعالیت ها هستند. در آینده هم علاوه بر افتتاح دفتر صدور روادید فرودگاهی و تشکیل شورای روابط خارجی استان به ریاست استاندار قصد داریم جلسات شورای ایرانیان خارج از کشور به منظور استفاده از ظرفیت های کرمانیان مقیم خارج از کشور با همکاری ارگان های ذیربط را تشکیل دهیم.
آیا می توان به راه اندازی کنسولگری در کرمان امیدوار بود؟ به خصوص که در برخی مراکز استان های کشور هم اکنون کنسولگری هایی دایر است. در قدیم هم کنسولگری انگلستان در کرمان بوده است.
ما برای راه اندازی کنسولگری در کرمان آماده ایم و در این رابطه با کشورهای چین و عراق برای این امر رایزنی کرده ایم. البته این موضوع دست ما نیست و سفارت خانه این کشورها باید به وزارت خارجه ایران درخواست دهند. اما ما پیشنهاد داده ایم که کنسولگری چین و عراق در کرمان دایر شوند. اربعین امسال اکیپی از سفارت عراق به دفتر ما آمدند و نزدیک به 40 هزار ویزا در کرمان برای کرمانی ها صادر شد. بنابراین فکر می کنم دایر شدن کنسولگری در کرمان غیرممکن نباشد.

رفسنجانکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.