کمک انجمن شهرستان کرمان به زلزله زدگان طبس

منتشر شده در صفحه تاریخ | شماره شماره ۴۶۵

خاطرات و فعالیت های محمد صنعتی با نظری به تحولات و رخدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی کرمان در هفت دهه اخیر
کمک انجمن شهرستان کرمان به زلزله زدگان طبس
بخش شصت و چهار

در این شماره‌ روزنامه هم ادامه مروری بر اهم طرح‌ها و فعالیت‌های سومین دوره انجمن شهرستان کرمان را پی می‌گیریم.

حفر ۳۲۰ متر از تونل راه
کرمان ـ شهداد
در گزارش روزنامه آیندگان از جلسه‌ی تیر ماه ۱۳۵۷ انجمن شهرستان کرمان آمده است: «پنجاه و پنجمین جلسه انجمن شهرستان کرمان به ریاست صنعتی در سالن انجمن شهرستان کرمان تشکیل گردید.
ابتدا رییس انجمن اظهار داشت درباره مسایل راه‌ها که مورد توجه اعضای انجمن می‌باشد با کمال خوشوقتی به اطلاع می‌رسانیم راه کرمان ـ شهداد که تونل آن از طرف کرمان ۳۲۰ متر حفر شده و از طرف سیرچ حدود ۳۰ متر و قطعه سوم آن که از خرم‌آباد به طرف شهداد است در سه ماه گذشته حدود ۳۰۰۰ متر بتون‌ریزی شده است و خوشبختانه قسمت‌هایی از این راه طبق اعلام پیمانکار زودتر از موعد مقرر تحویل خواهد شد و قطعه دوم به طول ۲۰ کیلومتر آماده عقد قرارداد است.
خیابان کمربندی زرند تا چند روز دیگر آماده بهره‌برداری خواهد شد. همچنین به علت نبودن قیر مخصوص جاده کرمان ـ چترود تا آخر شهریور آسفالت خواهد شد و ۲۶ کیلومتر بقیه جاده‌ای در کنار جاده فعلی به عرض یازده متر ساخته خواهد شد و برای ایجاد جاده کمربندی شرقی، وزارت راه قول داده است که اعتبار آن تأمین و امسال شروع شود و امیدواریم در همین سال نیز خاتمه پذیرد.
وی در ادامه افزود: جاده دیگری که باعث می‌شود بازرگانان و صادرکنندگان پسته از زرند به رفسنجان ارتباط بیشتری داشته باشند جاده‌ای است که به طول ۸۰ کیلومتر از طریق داوران به زرند کشیده خواهد شد. همین جاده کرمان ـ باغین با اعتباری به مبلغ ۹۰ میلیون ریال به صورت اتوبان می‌باشد که تا پایان سال ۱۳۵۷ پایان خواهد یافت، که پیشنهاد شده چند جاده هوایی زیرگذر و روگذر در مسیر این جاده ساخته شود و جاده جوپار به ماهان که پل سازی آن تمام شده و آسفالت آن تا پایان آذر تمام و آماده بهره‌برداری خواهد شد …
ادهمی نماینده بخش مرکزی در انجمن شهرستان کرمان گفت: ما مدتی است که می‌شنویم طلسم‌های چندین ساله مانند طلسم ۲۷ ساله خیابان خورشید و راه کرمان ـ شهداد شکسته می‌شود و کارها با فوریت انجام می‌شود …» (۱).
دود کوره‌های خیابان شهناز (۲) باعث ناراحتی مردم شده است
در گزارش روزنامه کیهان از جلسه انجمن شهرستان کرمان در مهر ۱۳۵۷، با تیتر «عوامل نارضایتی کرمانی‌ها باید تعقیب شوند»، آمده است:
«انجمن شهرستان کرمان در جلسه اخیر خود به بررسی طرح افزایش نرخ گندم پرداخت و گفته شد: در سال‌های گذشته تنها عده‌ای معدود از کشاورزان توانستند از وام‌های کم بهره استفاده کرده و به کشت خود ادامه دهند. در این جلسه که به ریاست محمد صنعتی تشکیل شد، وی گفت:
از انجمن شهرستان خواسته شده که برابر برنامه‌ریزی‌های عمرانی ده سال آینده، نیازهای روستایی و شهری کرمان را همراه با اعتبار مورد نیاز به دفتر برنامه و بودجه ارسال کند. وی افزود: به دلیل نیاز اکثر روستاها به آب و برق و درمانگاه و حتی نیازهای اساسی شهرها، تهیه چنین لیستی آسان نیست.
جلیل مظهری عضو انجمن شهرستان کرمان به نرخ جدید گندم از سوی دولت اشاره کرد و گفت: مسئولان دیر به این فکر افتادند و اگر در سال‌های پیش به قیمت تولیدات کشاورزی رسیدگی شده بود، چنین وضعی پیش نمی‌آمد و بسیاری از کشاورزان هم به دلیل نقایص کار نتوانستند از وام‌های کم بهره استفاده کنند. وی ادامه داد: یکی از بزرگ‌ترین عوامل نارضایتی مردم به ویژه کسبه، اتاق اصناف می‌باشد که برای صدور پروانه کسب صدها مشکل پیش پای متقاضی می‌گذارد و ضروری است در کرمان هم مانند تهران نارضایی تراش‌ها تحت تعقیب قرار گیرند.
حسینی نسب درباره روستای کاظم‌آباد گفت: این منطقه ۲۰۸ خانوار سکنه دارد و ضروریست حمام آن توسعه یابد. وی خواستار اقدامات شهرداری برای انتقال کوره‌های خیابان شهناز کرمان شد و گفت: دود این کوره‌ها باعث ناراحتی مردم شده است و هنوز از انتقال آن خبری نیست.
حسینی‌نسب همچنین به پیشنهاد تقسیم بخش مرکزی به چهار بخش اشاره کرد و گفت: باید در این مورد بررسی‌های دقیق صورت گیرد تا نمایندگان انجمن بتوانند مشکلات و نارسایی‌های مردم را بازگو کنند. وی اظهار امیدواری کرد که وزارت نیرو درباره خود یاری مردم روستاها و الزام آن‌ها برای پرداخت بیست هزار ریال سهم مشارکت تجدیدنظر کند. حسین‌زاده نماینده گلباف در مورد لزوم ترمیم راه گلباف و تأمین آمبولانس برای این منطقه سخن گفت و خواستار رسیدگی به دیگر نیازهای گلباف از جمله خانه پزشک، کودکستان و تکمیل مهد کودک شد و هم چنین در مورد روشن ساختن وضع ثبتی اراضی گلباف و تأمین روشنایی علی-آباد و تکمیل مدرسه سخنانی ایراد کرد.
رشیدفرخی عضو دیگر انجمن به برنامه مبارزه با فساد اشاره کرد و گفت: باید هیئتی برای هر استان تعیین شود و در سطح استان نارضایتی‌ها را مورد بررسی دقیق قرار دهد. وی افزود: بسیاری از نارضایتی‌ها را بازرسان اتاق اصناف به وجود آورده‌اند. در این شهر خانه‌های کارگران را سه برابر قیمت می‌گذارند.
قربانی نماینده شهداد و فخری نماینده راور به لزوم پی‌گیری برنامه‌های عمرانی محلی اشاره کردند …» (۳).
«انجمن شهرستان کرمان در جلسه اخیر خود ضمن ابراز تأسف از حادثه ناگوار زلزله طبس، یک میلیون ریال برای سرپرستی کودکان خانواده‌های زلزله‌زده اختصاص داد و کمیته امداد بانوان نیکوکار کرمان نیز آمادگی خود را برای پذیرش کودکان بی‌سرپرست طبس اعلام کرد. اعضای انجمن در این جلسه به محمود فخری نماینده راور در انجمن که ۶۲ تن از بستگان خود را در زلزله طبس از دست داده، تسلیت گفتند …» (۵).

پی نوشت:
(۱) ـ روزنامه آیندگان، یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۵۷، شماره ۳۱۶۸.
(۲) ـ خیابان جهاد فعلی.
(۳) ـ روزنامه کیهان، یکشنبه ۲ مهر ۱۳۵۷، شماره ۱۰۵۷۲.
(۴) ـ همان، شنبه ۸ مهر ۱۳۵۷، شماره ۱۰۵۷۶.
(۵) ـ همان، همان شماره.

11

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 10
  • امروز: 322
  • دیروز: 524
  • هفته: 5,290
  • ماه: 15,914
  • سال: 88,998