درمان شپش با سرکه و سس مایونز

منتشر شده در صفحه صفحه اول 462 | شماره شماره ۴۶۲

درمان شپش
با سرکه و سس مایونز

مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به مراجعات مکرر به این دانشگاه و پرسش در مورد بیماری شپش گفت: شستن موها با سرکه یا آغشته کردن آنها به سس مایونز یکی از راه های درمان شپش یا بیماری پد یکولوزیس است.
به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان دکتر محمد فکری افزود: در صورت آلوده شدن به بیماری پدیکولوزیس، تمام سر و موها را با سرکه خیس کرده، پس از نیم ساعت آبکشی کنید.
وی ادامه داد: سرکه موجب رفع چسبندگی و سست شدن کپسول تخم ها شده و شانه دندانه ریز به جدا کردن آنها از موها کمک می کند.
وی گفت: همچنین می توان هنگام شب سر و موها را به خوبی با سس مایونز آغشته کرد به طوری که در تمام طول شب با استفاده از کلاه روی سر باقی مانده و روز بعد شستشو داده شود.
مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: مایونز موجب بسته شدن سوراخ های تنفسی شپش و از بین رفتن آن می شود.
راه های انتقال:
مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: تماس مستقیم افراد سالم با افراد آلوده بیشتر در ازدحام جمعیت رخ می دهد؛ تماس غیرمستقیم، مانند استفاده مشترک از وسایل شخصی آلوده مانند لباس ها، بالش، پتو، ملحفه، شانه، برس، حوله، کلاه، گیره مو، گل سر، مقنعه، شال، روسری و چادر، کلاه، حوله حمام و غیره، همچنین زمانی که شیوع شپش در جامعه بالاست صندلی اتوبوس های شهری و بین شهری، تاکسی ها و سالن های اجتماعات نیز در انتقال و انتشار شپش نقش دارند.
درمان شپش سر:
وی افزود: اساس درمان در انواع شپش رعایت اصول بهداشتی فردی، حمام کردن و تعویض منظم البسه و درمان موارد بیماری است.
فکری گفت: از بین بردن و درمان شپش به دو روش فیزیکی و دارویی امکان پذیر است.
وی اظهار کرد: پرمترین داروی انتخابی است که به صورت شامپو، محلول سرشوی، پودر، لوسیون و کرم موجود است.
درمان دارویی شپش سر:
وی ادامه داد: مهم ترین داروی انتخابی در درمان شپش فراورده های پرمترین می باشد که بصورت شامپو و کرم ۵ درصد در بازار موجود است.
راه های پیشگیری از شپش سر:
وی گفت: شستشوی لباس ها و ملحفه ها در آب جوش به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه و یا استفاده از ماشین لباسشویی و خشک و اتو کردن درزهای لباس؛ رعایت بهداشت فردی بخصوص استحمام مرتب و شستشوی منظم لباس ها از جمله راه های پیشگیری از این بیماری است. مدیر گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: شانه کردن روزانه موی سر ترجیحا با شانه دندانه ریز چوبی، تمیز کردن همه روزه برس و شانه، استفاده نکردن از لوازم شخصی دیگران، پرهیز از تماس با اشیاء و لباس های فرد آلوده، معاینه مرتب موها، گزارش و مراجعه موارد آلوده به مراکز بهداشتی از دیگر راه های پیشگیری از ابتلا به شپش است.

161

نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :