از امروز آغاز می شود بازگشت حاجیان کرمانی

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره شماره ۴۶۰

از امروز آغاز می شود
بازگشت حاجیان کرمانی

از امروز حجاج کرمانی به این استان باز می گردند. حجاجی که حج متفاوتی را به نسبت دیگر حج ها گذرنداند. اگرچه در بین قربانیان حوادث عجیب حج امسال کسی از کاروان های کرمانی نبود اما عمق فاجعه انقدر زیاد بود که حجاج کرمانی هم با دلی شکسته و آزردگی خاطر به کرمان برمی گردند.
حج تمتع امسال بدلیل بی تدبیری و ناکارآمدی دولت سعودی با حوادث ناگواری روبرو شد. اولین حادثه روز جمعه ۲۰ شهریورماه در ساعت ۱۷:۱۰ به وقت مکه رخ داد. در این حادثه یک جرثقیل سقوط کرد و منجر به کشته‌شدن ۱۰۷ نفر و مجروح‌شدن ۲۳۸ نفر شد. اکثر جان‌باختگان از اتباع کشورهای هند، پاکستان، اندونزی و ایران بودند که در این میان ۱۵ زخمی و ۱۱ تن کشته از میان زائران ایرانی بوده است. نکته جالب این حادثه همزمانی با چهاردهمین سالروز حملات ۱۱ سپتامبر بود. در این حادثه هیچ یک از فوت شدگان و یا مجروحان کرمانی نبودند.
حادثه دوم اما بسیار دلخراش تر بود و عید قربان را به قربانگاه مسلمین جهان تبدیل کرد. فاجعه‌ مِنا که در روز عید قربان رخ داد، منجر به کشته و مجروح‌‌شدن هزاران نفر از مسلمانان شد که در این بین براساس آخرین آمار شمار جان‌باختگان ایرانی به ۴۶۵ نفر نفر رسیده است.
در این فاجعه هم کسی از کاروان های کرمانی نبود و بنا به گفته حجت الاسلام عباس اسلامی مدیر کل سیاسی و انتخاباتی استانداری کرمان که با ایسنا صحبت می کرد طبق اعلام قبلی آقای «محمدحسین زینلى شریف آباد» جزء افراد مجروح حادثه منا بود که در همان روزهای اولیه نیز از بیمارستان مرخص شدند.
این درحالی بود که ۹ مهرماه لیست جان باختگان ایرانی حادثه منا از سوی سازمان حج و زیارت منشر شد که نام «محمدحسین زینلى شریف آباد» از رفسنجان کرمان به چشم می خورد که مدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری کرمان این موضوع را رد کرد.
البته استاندار کرمان صبح دیروز در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان گفت: خوشبختانه استان کرمان در فاجعه منا کمترین تلفات را متحمل شد و فقط یک مورد از جان باختگان از شهرستان رفسنجان است.
وی افزود: یک نفر جان باخته دیگر اعزامی از سایر کاروان هاست که این فرد کرمانی بوده است. فرماندار کرمان هم در گفتگو با «پیام ما» از جان باختن یک کرمانی دیگر در فاجعه منا خبر داد. محمد علی توحیدی گفت: یک روحانی کرمانی جان خود را از دست داده اما جزو کاروان های کرمانی نبوده است و همراه با کاروان کانون جانبازان تهران به مکه رفته بود. بدین ترتیب دو کرمانی در فاجعه منا جان خود را از دست دادند.
به هر ترتیب حج امسال با حوادث عجیب و غریبش پایان یافت و از امروز حجاج کرمانی به کرمان باز می گردند. مدیر حج و زیارت استان کرمان در این باره گفت: از استان کرمان ۲ هزار و ۳۹۶ زائر در قالب ۱۸ کاروان به مکه مکرمه اعزام شده اند که از ۱۲ تا ۱۴ مهر به کشور باز می گردند.

16

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 7
  • امروز: 105
  • دیروز: 359
  • هفته: 2,605
  • ماه: 15,701
  • سال: 76,604