امام جمعه موقت کرمان: حادثه «منا» قصه جنایت و خیانت دولت سعودی است

منتشر شده در صفحه صفحه اول459 | شماره شماره ۴۵۹

امام جمعه موقت کرمان:
حادثه «منا» قصه جنایت و خیانت دولت سعودی است

امام جمعه موقت کرمان گفت: دولت سعودی به حج دید تجاری و نه عبادی دارد و وقتی دید تجاری باشد هزاران حاجی کشته می شوند. به گزارش ایرنا حجت الاسلام محمد صباحی دیروز در خطبه های نماز جمعه کرمان در مصلای امام علی (ع) با اشاره به فاجعه رمی جمرات در منا افزود: براساس آخرین آمار 464 نفر زائر ایرانی در حال احرام در یک وضعیت دلخراش جان به جان آفرین تسلیم کردند. وی بیان کرد: شاهزاده های سعودی برای اینکه چهار روز بیشتر بر تخت باشند چنین جنایتی را رقم زدند و بعید نیست که اجانب هم دست داشته باشند ولی ما اطلاعاتی نداریم و ظاهر این قصه را نگاه می کنیم. وی گفت: ظاهر این قصه مصیبت، جنایت و خیانت بی کفایتی دولت سعودی است.
خطیب جمعه کرمان اظهار کرد: اگر مقایسه کنیم پارسال حدود 20 میلیون زائر روز اربعین در حرم امام حسین (ع) زیارت کردند و خونی از بینی کسی ریخته نشد امسال با دو میلیون نفر در حج چنین جنایتی شد. وی گفت: دولت سعودی، تسهیلات، امکانات، ساختمان های مجلل و فروشگاه های تجاری را فراهم کرده ولی همه اینها باید در راستای دید عبادی باشد.
حجت الاسلام صباحی افزود: حج عبادت است و باید با دید عبادی برای انجام مناسک آن برنامه ریزی کرد. وی به پذیرایی کنندگان در مسیر کربلا اشاره کرد و گفت: این افراد 12 ماه سال را زحمت می کشند و حاصل زحمت شان را با افتخار به زوار امام حسین (ع) می دهند. وی خطاب به مسوولان عربستان بیان کرد: شما پول همه چیز حتی چرخ دستی و سایه بان حجاج را از ما می گیرید، پول بطری آب را هم بگیرید. امام جمعه موقت کرمان به اعمال حج و سخت بودن آنها اشاره کرد و گفت: افرادی که به مکه مشرف شدند، این صحنه ها را دیده اند گرما به 60 درجه می رسد لذا این حجاج از گرما و تشنگی بیهوش شدند و بی کفایتی دولت سعودی همین است. وی اظهار کرد: شما اگر دین عبادی داشتید با افتخار این کارها را انجام می دادید و آرزو می کردید آب به دست حاجی برسانید. حجت الاسلام صباحی گفت: ظلم، جفا، مصبیت و داغ سنگینی بر امت اسلام واقع شد و مسلمانان ایران و خارج از کشور برادران و خواهران ما هستند که در حال عبادتی بزرگ در لباس احرام با وضعی دلخراش جان به جان آفرین تسلیم کردند.
خطیب جمعه کرمان همچنین با گرامیداشت هفته نیروی انتظامی گفت: امنیت مثل برق، جاده و لوله کشی آب نیست که تا 30 سال دوام داشته باشد بلکه امنیت لحظه ای است و ساعت به ساعت تغییر می کند. وی ادامه داد: نیروهای انتظامی و افتخار آفریننان هستند که برای امنیت مردم تلاش می کنند و خدا اجرشان دهد.

18

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 34
  • دیروز: 133
  • هفته: 1,738
  • ماه: 7,361
  • سال: 83,733