انتقاد شدید از وضع مدارس روستایی

1394/07/11

خاطرات و فعالیت های محمد صنعتی با نظری به تحولات و رخدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی کرمان در هفت دهه اخیر
انتقاد شدید از وضع مدارس روستایی
بخش پنجاه و هشت

در این شماره‌ روزنامه هم ادامه مروری بر اهم طرح‌ها و فعالیت‌های سومین دوره انجمن شهرستان کرمان را پی می‌گیریم.

آب آشامیدنی حلبی 5 تومان خرید و فروش می‌شود
در گزارش روزنامه کیهان از جلسه خرداد ماه 1356 انجمن شهرستان، این موارد ذکر شده: «… محمد صنعتی رییس انجمن شهرستان کرمان در جلسه اخیر به نیازهای روستاهای کرمان اشاره کرد و گفت: روستاهای ده لولو، باغین و سرآسیاب به خانه پزشک نیاز دارند و مبلغ 2 میلیون و 400 هزار ریال اعتبار برای خانه پزشک روستاهای مذکور اختصاص داده شده است. همچنین برای سالن بدمینتون، زمین تنیس و سالن بسکتبال استادیوم راور، اعتباری در نظر گرفته شده است. کمبود آب روستاهای اختیارآباد، شاهرخ‌آباد و شرف‌آباد نیز به وسیله حسینی نسبت مطرح شد.
وی افزود: در این روستاها آب آشامیدنی حلبی 5 تومان خرید و فروش می‌شود. نماینده راور هم به کمبود آب روستاهای کرمان اشاره کرد. نماینده گلباف تقاضای نوسازی حمام روستای آب گرم گلباف را کرد …» (1).
انتقاد شدید از وضع مدارس روستایی
در گزارش روزنامه کیهان با تیتر «150 بنای تاریخی کرمان بازسازی می‌شود؛ انجمن شهرستان کرمان از وضع مدارس روستایی به شدت انتقاد کرد»، این موارد آمده است: «در این جلسه که با حضور فرماندار و مدیران کل آموزش و پرورش و فرهنگ و هنر تشکیل شده بود، محمد صنعتی رییس انجمن؛ لزوم گسترش ساختمان‌های مدارس روستاها را یادآور شد و از کمبود معلم و کتاب در کرمان انتقاد کرد.
در این جلسه هم چنین از نارسایی‌های ورزشی مدارس در کرمان انتقاد شد و مدیرکل آموزش و پرورش (قائلی) در پاسخ گفت: سعی خواهد شد که از زمین‌های ورزشی برای دانش‌آموزان استفاده شود و با ایجاد مجموعه بزرگ ورزشی کرمان این مشکل حل خواهد شد. نماینده راور به ایجاد واحدهای مسکونی فرهنگیان اشاره کرد و خواستار ایجاد مراکز آموزشی در راور شد.
فرماندار کرمان (محمودی) در این جلسه از مدیرکل آموزش و پرورش خواست که از نزدیک روستاها و بخش‌های کرمان را مورد بازدید قرار دهد و حسینی‌نسب عضو انجمن شهرستان نیز در زمینه‌ی ایجاد واحدهای آموزشی در چترود، باغین، سعدی و رحیم‌آباد و روستاهای اطراف بلوار سخن گفت و خواستار رسیدگی به وضع مدرسه راهنمایی هوتک و سرآسیاب شش شد.
در این جلسه هم چنین به مشکلات اداره باستان‌شناسی در دشت لوت شهداد، تپه یحیی و تل ابلیس و تپه غبیرا اشاره شد و گفته شد: 150 بنای تاریخی در دست مرمت است و فرهنگ و هنر فعالیت‌های وسیعی را در زمینه حفظ میراث باستانی این استان تدارک دیده است.
همچنین در این جلسه گفته شد با همکاری گروه‌های مختلف مردم کلاس‌های هنری در کرمان گشایش یافته و تعداد کتاب‌خانه‌های کرمان در برنامه ششم عمرانی از 25 کتاب‌خانه به 48 واحد افزایش می‌یابد» (2).
تکمیل زمین ورزشی استادیوم شهاب با اعتبار یک میلیون ریال
روزنامه کیهان در گزارش خود از جلسه انجمن شهرستان کرمان در تاریخ شهریور ماه 1356، آورده است: «طرح احداث و تکمیل زمین‌های ورزشی شهداد، گلباف، ماهان و راور با اعتبار 45 میلیون ریال به این برنامه-ها اختصاص داد.
همچنین در این جلسه قرار شد که زمین ورزشی استادیوم شهاب با اعتبار یک میلیون ریال تکمیل شود. در این جلسه تعیین آب بها در سطح روستاهایی که لوله‌کشی شده‌اند، تأمین برق روستاهای هروز علیا، تعیین ضوابط ساختمانی در روستاها و اصول شهرسازی و دریافت عوارض به نفع انجمن دهات و تأمین اعتبار برای ساختمان مدرسه ده‌علی راور بررسی شد.
ادهمی نماینده انجمن به لزوم ایجاد واحدهای مسکونی برای کارمندان اداره ثبت اسناد اشاره کرد و گفت: سازمان‌های دولتی باید نسبت به ایجاد واحدهای مسکونی برای کارمندان اقدام کنند.
وی سپس از نارسایی سازمان آب انتقاد کرد و گفت: این سازمان باید در مورد دادن انشعاب به مردم که یکی از نیازهای اساسی است اقدام فوری به عمل آورد.
آزاد پور نماینده بخش ماهان نیز از کرایه زیاد وسایل نقلیه در ماهان انتقاد کرد. فخری‌پور نماینده شهر راور در مورد تأمین آب آشامیدنی راور و ازدیاد سهمیه سیمان و نصب منبع آب در روستای چاهوئیه مطالبی عنوان کرد.
سپس در مورد تأمین آب آشامیدنی روستاهای سعیدی و شاهرخ‌آباد صحبت شد.
رییس انجمن شهرستان کرمان (محمد صنعتی) نیز عنوان نمود: عملیات اجرایی طرح‌های آب‌رسانی روستاهای سعیدی، رحیم ‌آباد، شاهرخ ‌آباد و شرف ‌آباد در یک ماه آِینده به مورد اجرا گذاشته می‌شود.
در پایان جلسه نیز نامه اداره کل آموزش و پرورش استان کرمان در مورد نیازهای آموزشی شهرستان‌های کرمان از نظر ایجاد مراکز آموزشی جدید قرائت شد» (3).

پی نوشت:
(1) ـ روزنامه کیهان، چهارشنبه 4 خرداد 1356، شماره 10172.
(2) ـ همان، سه‌شنبه 31 خرداد 1356، شماره 10195.
(3) ـ همان، یکشنبه 20 شهریور 1356

مطالب مرتبط
خبر خوان کرمان • محمد علی کدوری طی حکمی از سوی مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان منصوب شد. • نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان گفت: تعامل و هماهنگی ائمه […]
آیا میدانید…؟ 1. بعد از لندن بیشترین ترافیک ثبت شده در جهان مربوط به مسیر دانشکده فنی تا میدان آزادی است! 2.آیا می‌دانید در فصل سرما و بارش‌های پراکنده موتور سوارها بخاطر چاله‌هایی که عمق‌شان معلوم نیست همیشه مشغول دعا کردن به جان شهرداری ها هستند؟ 3.در این شهر بعضی از میادین از اونور هم […]
حق دوست رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان در واکنش به گزارشات مردمی: تصمیمات گروهی گرفته می‌شود در پی گزارشات مردمی و درد دل پرسنل علوم پزشکی کرمان درباره‌ی دو مسئله پیگیر مشکلات ایشان شدیم. اولین مسئله، کنسل شدن سرویس ایاب و ذهاب کارکنان علوم‌پزشکی بود و ایشان اظهار می‌داشتند که با وجود مسیر‌های دور و دشواری […]
رییس شورای شهر کرمان خواستار شد: برنامه ریزی برای ساخت دروازه‌ قرآن شهر کرمان جلسه ی شورای شهر کرمان طبق روال هر هفته یکشنبه برگزار شد. رییس شورای اسلامی شهر کرمان در این جلسه ضمن تشکر از شهردار کرمان به دلیل تشکیل کمیته ای برای تحقق شعار امسال گفت: از شهردار کرمان درخواست داریم که […]
دیگر مطالب شماره شماره ۴۵۹

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *