اخبار آبفا

دوشنبه 12 بهمن 1394

496 هزار مترمکعب فاضلاب شهر کرمان جمع آوری شد
طی شهریور ماه سال جاری 495 هزار و 952 مترمکعب فاضلاب شهر کرمان جمع آوری شد. هادی دهقانی مدیر بهره برداری فاضلاب شهر کرمان گفت: طی ماه گذشته ورودی فاضلاب به تصفیه خانه فاضلاب شهر کرمان 495952 مترمکعب مترمکعب و حجم فاضلاب تصفیه شده در این مدت 486032 مترمکعب می باشد.
دهقانی در ادامه افزود: همچنین در این مدت 288 مورد آزمایش در آزمایشگاه تصفیه خانه فاضلاب شهر کرمان انجام گرفت . وی 9800 متر ویدئومتری شبکه،17.3 کیلومتر شستشوی شبکه، 8 عدد همسطح سازی دریچه ها ، 9 مورد رفع حوادث منهولها،2 مورد رفع حوادث شبکه فرعی و 2 مورد رفع حوادث انشعابات از دیگر اقدامات صورت گرفته توسط مدیریت نظارت بر بهره برداری فاضلاب شهر کرمان طی شهریور ماه اعلام نمود.

بهره‎برداری از پروژه آبرسانی جبالبارز تا 6 ماه آینده
معاون برنامه‎ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: با توجه به پیشرفت بیش از 80 درصدی پروژه آبرسانی منطقه جبالبارز امکان بهره‎برداری از آن تا 6 ماه آینده وجود دارد. علی ‎اصغر قانع در حاشیه بازدید از پروژه ‎های عمرانی این شهرستان اظهار داشت: پروژه آبرسانی منطقه جبالبارز با 27 کیلومتر خط انتقال و ایستگاه ‎های پمپاژ نسبت به حجم آبی که منتقل می ‎کند، بسیار بزرگ است. وی بیان داشت: پروژه آبرسانی منطقه جبالبارز با یک هزار و 500 متر اختلاف ارتفاع یکی از پروژه ‎هایی است که هر مترمکعب آب را بسیار گران تمام می ‎کند.
قانع تصریح کرد: اما با توجه به اینکه این پروژه از محل اعتبارات سفر مقام معظم رهبری تأمین شده است، باید به هر طریق ممکن تکمیل و بهره ‎برداری شود. وی افزود: با توجه به پیشرفت بیش از 80 درصدی این طرح امکان بهره ‎برداری از آن تا شش ماه آینده وجود دارد، مشروط بر اینکه بتوانیم، باقیمانده نیاز اعتباری آن را که بیش از 6 میلیارد تومان است، تأمین کنیم. قانع خاطرنشان کرد: اکنون نیز بیش از 2.5 میلیارد تومان دیون این پروژه است که امکان پرداخت آن را نداشتیم، اما با کمک ‎های استانی و منابع ملی و همچنین دو برابر این میزان اعتبار مورد نیاز را تأمین می ‎کنیم تا این دیون پرداخت شود. معاون برنامه ‎ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: در مجموع، استان کرمان یکی از مناطقی است که از نظر آب بحرانی ‎ترین منطقه کشور است. وی ادامه داد: شرایط خشکسالی حاکم بر استان کرمان موجب شده است که هر سال تعداد زیادی از چاه ‎هایی که تأمین کننده آب شرب هستند، از انتفاع خارج شوند و به همین دلیل مجبور به جایگزینی آن ‎ها هستیم که امکان تأمین آب نیز با توجه به محدودیت در مناطق اطراف شهر نیست و باید از مناطق دوردست تأمین شوند.
قانع ادامه داد: از جمله برنامه ‎ریزی ‎هایی که برای استان کرمان شده، ابتدا آبرسانی از سد صفا به کرمان است که باید انجام شود و آبرسانی به شهرستان بم و بروات نیز جزو طرح ‎های اساسی بوده که در استان تعریف شده است. وی اضافه کرد: آبرسانی به شهرستان قلعه ‎گنج و چند پروژه آبرسانی بزرگ دیگر در استان در حال انجام است که تمام این موارد طی چند سال آینده به بهره ‎برداری می ‎رسد، اما نکته مهم این است که در طولانی ‎مدت نیاز آبی استان را کفایت نمی ‎کند.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *