خبر

منتشر شده در صفحه کرمان ویج | شماره 556

ابتلای سالانه سه هزار نفر به سرطان در کرمان
یک متخصص داخلی گفت: سه هزار نفر در استان کرمان در سال به سرطان مبتلا می‌شوند. به گزارش ایسنا دیروز در همایش پیشگیری از سرطان که به مناسبت هفته سرطان(۸ تا ۱۵ بهمن‌ماه) در فرهنگسرای کوثر برگزار شد اظهار کرد: سالانه ۷۰ هزار نفر در ایران به سرطان مبتلا می‌شوند که تعداد این افراد در استان کرمان سه هزار نفر در سال است.
وی سپس با اشاره به یکی از سرطان‌های شایع در خانم‌ها افزود: سن ازدواج، سن اولین قاعدگی، سن نخستین زایمان و مصرف سیگار از جمله عوامل تاثیرگذار در ابتلا به سرطان پستان هستند.
محمدزاده بیان کرد: با غربال‌گری می‌توان سرطان پستان، دهانه رحم، کولون، پروستات و اخیرا نیز ریه را به موقع تشخیص داد. این متخصص داخلی با اشاره به نکات مهم در بروز سرطان پستان گفت: مشاهده هرگونه تغییرات در اندازه پستان‌ها، درد پستان، ترشحات نوک پستان، احساس توده در پستان و تغییرات پوستی اطراف پستان زنگ خطر ابتلا به سرطان هستند.
وی ادامه داد: زخم، ورم، قرمزی، اگزمای پوست، افزایش صخامت پوست و پوست پرتقالی شدن پستان همگی نشانه‌های تغییر رنگ ظاهری پستان به شمار می‌روند. محمدزاده افزود: فقط ۱۵ درصد سرطان‌های پستان همراه با درد هستند و در این موارد درد در یک منطقه مشخص است، البته اغلب علت درد پستان بیماری خوش‌خیم می‌باشد. این متخصص داخلی خاطرنشان کرد: توده در پستان مهم است به شرطی که ضایعه واحد، سفت و ثابت باشد و حدود نامنظمی داشته باشد.

افتتاح ۴۹ پروژه کشاورزی در جنوب کرمان
رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: همزمان با دهه فجر ۴۹ پروژه کشاورزی در این منطقه افتتاح می‎شود. به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان، دکتر سید یعقوب موسوی با تبریک آغاز دهه فجر اظهار داشت: در این دهه مبارک تعداد ۴۹ پروژه در منطقه افتتاح می‎شود. وی میزان سرمایه‎گذاری برای اجرای این پروژه‎ها را ۳۴۲ میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال دانست و بیان داشت: پروژه‎های قابل افتتاح در زیربخش‎های آب و خاک، بهبود تولیدات گیاهی و دامی و صنایع در هفت شهرستان جنوبی کرمان اجرا می‎شوند.
موسوی با اشاره به اینکه با بهره‎برداری از این طرح‎ها برای ۴۴۰ نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی صورت می‎گیرد، تصریح کرد: همچنین تعداد ۳۲۴ خانوار از اجرای طرح‎های افتتاح شده در دهه مبارک فجر بهره‎مند می‎شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان گفت: در بخش آب و خاک ۲۶ طرح سیستم آبیاری تحت فشار و دو طرح احداث خط انتقال آب با اعتبار ۸۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال، اشتغالزایی ۲۴۰ نفر و ۱۰۸ خانوار بهره‎مند اجرا می‎شود. وی افزود: همچنین در بخش تولیدات گیاهی یک مزرعه الگویی گندم با اعتبار ۴۵۰ میلیون ریال به بهره‎برداری می‎رسد که برای دو نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی می‎کند.
موسوی عنوان کرد: در بخش دام و طیور نیز هفت طرح پرواربندی بره، سه طرح پرواربندی گوساله و دو واحد پرورش طیور و سایر ماکیان و یک مجتمع گاو شیری با سرمایه‎گذاری ۱۲۶ میلیارد و ۱۴۵ میلیون ریال افتتاح می‎شود.

13

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 623
  • دیروز: 645
  • هفته: 31,756
  • ماه: 70,937
  • سال: 154,702