نماینده مجلس باید خود را نماینده ملت بداند نه نماینده نظام

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره 505

نماینده مجلس باید خود را نماینده ملت بداند نه نماینده نظام
نماینده مردم تهران گفت: معمولا نمایندگان مجلس خود را نماینده نظام می دانند نه نماینده ملت و در تزاحم میان حقوق ملت و حقوق نظام، از حقوق ملت به بهانه حفظ نظام دفاع نمی کنند و این درست نیست.
به گزارش خبرآنلاین او در همایش « مجلس، انتخابات و امام خمینی» در محل دفتر قم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، ضمن برشمردن نکات مورد تاکید امام خمینی در ارتباط با موضوع مجلس و انتخابات، با اشاره به بیان شهید مطهری در خصوص ضرورت آزادی مردم در انتخاب وکیل مجلس برای این که رشد اجتماعی پیدا کنند، درباره نظارت استصوابی گفت: نظارت استصوابی می تواند به شکلهای مختلف انجام شود که برخی از آنها قابل قبول است و برخی قابل قبول نیست. مثلا اگر نظارت استصوابی به این معنی باشد که علاوه بر استعلامات چهارگانه قانونی، تحقیقات محلی نیز انجام شود تا التزام عملی کاندیدا به اسلام روشن شود که آیا او به انجام واجبات و ترک محرمات مقید است یا نه، می تواند قابل قبول باشد ولی به صورتی که گاهی اعمال شده است که فلانی چون انتقادی به نظام داشته یا عضو ستاد فلان کاندیدای ریاست جمهوری سال 88 بوده یا در موضوعی نظری مخالف نظر ولی فقیه داشته، رد صلاحیت شده است، قابل قبول نیست و مخل انتخابات آزاد و سالم است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به دو آسیب در حوزه نمایندگی مجلس اشاره کرد. یکی این که معمولا نمایندگان مجلس خود را نماینده نظام جمهوری اسلامی می دانند نه نماینده ملت و در آنجا که تزاحمی میان حقوق ملت و حقوق نظام پیش می آید از حقوق ملت به بهانه حفظ نظام دفاع نمی کنند و این درست نیست، زیرا هر چند نظام ما یک نظام مردمی و اسلامی است ولی ممکن است گاهی ظلمی اتفاق بیفتد و باید از مظلوم دفاع کرد.
مطهری اضافه کرد: آسیب دیگر، نوع نگاه و تصور مردم از موضوع نمایندگی است که خیال می کنند نماینده مجلس واسطه ای است میان مردم و دولت برای حل مشکلات شخصی آنها، در صورتی که وظیفه اصلی نماینده مجلس یکی قانونگذاری است و دیگر نظارت بر حسن اجرای قانون. این آسیب باعث شده است که بخش زیادی از وقت نماینده مجلس صرف رفع مشکلات شخصی موکلان او بشود و در نتیجه وقت کمتری برای قانونگذاری و نظارت بر حسن اجرای قانون داشته باشد.

12

نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 248
  • دیروز: 161
  • هفته: 1,452
  • ماه: 4,326
  • سال: 137,127