وزارت بهداشت از افزایش مبتلایان به کرونا در عربستان خبر داد کرمان آماده مقابله با کرونا

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره شماره ۴۵۷

وزارت بهداشت از افزایش مبتلایان به کرونا در عربستان خبر داد
کرمان آماده مقابله با کرونا

رضا عبادی زاده

سپتامبر ۲۰۱۲ بود که مردی در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داد. این مرد ۶۰ ساله در عربستان سعودی بیمار شده بود و چند روز قبل از مرگش، با سفر به دوبی، یک مرد ۴۹ ساله دیگر را مبتلا کرده بود و او هم در قطر درگذشت. کرونا خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود و خطر ابتلا به این ویروس در عربستان سعودی بیش تر از سایر نقاط است و با توجه به بازگشت حجاج به ایران احتمال شیوع این بیماری در ایران وجود دارد. گفتنی ست حجاج کرمانی هم از ۱۲ مهرماه وارد کرمان می شوند. احتمال شیوع این بیماری در کشور از آن جهت بیشتر می شود که با توجه به مصدوم شدن حجاج ایرانی در اثر فاجعه منا و بستری شدن آن ها در بیمارستان های عربستان، احتمال ابتلای ایرانی ها به کرونا بیشتر هم می شود. همچنین رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از افزایش شمار مبتلایان به «ویروس کرونا» در عربستان خبر داده است که کمی نگران کننده است. از طرف دیگر در هفته های اخیر خبرهایی مبنی بر شیوع وبا در عراق منتشر شده است و این احتمال وجود دارد این بیماری از طریق زائران کربلا و نجف به ایران منتقل شود. در این میان استان کرمان زائران زیادی هم در عربستان و هم در عراق دارد. گفتنی ست سال پیش هم پس از بازگشت حجاج به کشور، چند مورد ابتلا به کرونا در کرمان مشاهده شد.
بیمارستان ها به حالت آماده باش درآمدند
چند روز پیش بود که حسن هاشمی وزیر بهداشت کشورمان در خصوص پیشگیری و کنترل ویروس کرونا با بازگشت زائران گفت: دستورات لازم به تمامی کاروان ها، هیات های پزشکی و هواپیماهایی که به مقصد ایران پرواز دارند داده شده و در ۱۹ مبادی ورودی کشور که هواپیماهای حجاج وارد می شوند نیز مراکزی پیش بینی شده تا مشکلی از نظر شیوع ویروس کرونا به کشور وجود نداشته باشد. حسن هاشمی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیماری کرونا در عربستان وجود دارد، از احتمال انتقال این بیماری خبر داد و گفت: البته خوشبختانه تاکنون این ویروس در ایران مشاهده نشده است.
کرمان آمادگی کامل دارد
استاندار کرمان در رابطه با آمادگی استان کرمان برای مقابله با کرونا به پیام ما گفت: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی کرمان آمادگی کامل دارد. علیرضا رزم حسنی افزود: دانشگاه علوم پزشکی از زمانی که حجاج وارد کرمان شوند اقدامات لازم را انجام می دهد. وی همچنین درباره فاجعه منا هم گفت: خوشبختانه هیچ کدام از کرمانی های عزیز در حادثه منا نبودند. به محض اینکه اطلاع پیدا کردیم، مدیرکل روابط عمومی با مدیریت ۱۸ کاروان صحبت کرد. خدارا شکر می کنیم که در این حادثه هیچ کدام از کرمانی ها نبودند. رزم حسینی در پایان در رابطه با ویروس کرونا گفت: استان کرمان آمادگی کامل را در این رابطه دارد.
در فرودگاه کرمان پزشک مستقر می شود
معاون دانشگاه علوم پزشکی کرمان هم در این رابطه به پیام ما گفت: از طرف دانشگاه علوم پزشکی افرادی به فرودگاه می روند و اطلاعات لازم را از حجاج می گیرند. نوذر نخعی افزود: یک فرم خوداظهاری هم وجود دارد که حجاج در هنگام ورود باید این فرم را پر کنند و اگر یک سری علائم داشته باشند پزشک آن ها را معاینه می کند. علائمی مثل تنگی نفس، تب، سرفه و آبریزش بینی. وی با بیان اینکه آموزش هم به افراد داده می شود و اگر کسی حس کند آن علائم را دارد به پزشک مراجعه می کند گفت: تا زمانی که همکاران ما در فرودگاه با حجاج درباره علائم صحبت نکنند و درجه تب از افراد گرفته نشود، به سمت خانواده ها نمی توانند بیایند. نوذر نخعی ادامه داد: ما تاکید می کنیم مردم به هیچ عنوان با کسانی که از حج آمده اند دست ندهند و روبوسی نکنند. چرا که تا دو هفته اول امکان دارد ظاهرا کسی بیمار نباشد و حالش خوب باشد اما پس از دو هفته علائم بیماری بروز پیدا کند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه در شهر کرمان بیمارستان افضلی پور بخش بیماری های تنفسی دارد که در حال حاضر از آمادگی کامل برخوردار است تصریح کرد: در سه روزی که حجاج می آیند در فرودگاه کرمان پزشک مستقر می شود و پرسنل هم خواهند بود. اگر کسی مشکوک به ابتلا به کرونا باشد از طریق آمبولانس مخصوص به مرکز درمانی منتقل می گردد. وی درباره احتمال شیوع بیماری وبا هم گفت: زائرینی که از عراق برمی گردند اگر دچار اسهال شدید شدند باید سریعا به پزشک مراجعه کنند. وبا با مراجعه به موقع به پزشک درمان می شود و مثل کرونا کشنده نیست. نوذر نخعی در پایان گفت: دانشگاه علوم پزشکی کرمان آمادگی کاملی برای ورد حجاج به کرمان را دارد.
حجاج ولیمه را به تاخیر بیندازند
گفتنی ست چندی پیش ورود یک فرد عربستانی آلوده به ویروس کرونا به کره جنوبی موجب ابتلای ۱۸۳ نفر و مرگ ۳۶ تن شد و در نهایت خسارتی بالغ بر ۹۰۰ میلیون دلار به کشور کره تحمیل کرد؛ حال پیش بینی شیوع و خسارت‌های احتمالی وارد شده به کشور با ورود ۶ هزار زائر در معرض خطر، وضعیت را بسیار نگران کننده می‌کند.در همین رابطه رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه حجاج باید تا حد امکان مراسم خود را به تعویق بیندازند، گفت: توصیه می‌شود تا اتمام دوران نهفتگی بیماری، حجاج هیچ گونه مراسمی برگزار نکنند. محمد مهدی گویا به آنا گفته امسال در عربستان به خصوص شهر ریاض، جده و مدینه شمار مبتلایان به «ویروس کرونا» افزایش یافته است.
برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا در ایران حجاج باید از روبوسی، دست دادن و در آغوش گرفتن همراهان خود به خصوص اگر دارای علائم بیماری تنفسی هستند خودداری کنند، از ذبح غیر بهداشتی و تماس با خون و گوشت خام شتر اجتناب کنند، به هیچ عنوان فرآورده‌های لبنی شتر را مورد استفاده قرار ندهند، حتما در هنگام سرفه و یا عطسه دهان خود را بپوشانند، دست‌های خود را به صورت صحیح و مکرر با آب و صابون شست‌و‌شو دهند و در صورت بروز علائم تنفسی یا اسهال تا ۱۴ روز پس از بازگشت از سفر حج به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی- درمانی مراجعه کنند.

112

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 483
  • دیروز: 805
  • هفته: 5,461
  • ماه: 24,947
  • سال: 183,699