مشکلات پیش پای سرمایه گذار معدن سنگ رودفرق هنوز پابرجاست فرش قرمزی که پهن نشد

1394/07/29

مشکلات پیش پای سرمایه گذار معدن سنگ رودفرق هنوز پابرجاست
فرش قرمزی
که پهن نشد
شرکت مجتمع تراورتن رودفرق:
فرش ما را از زیر پایمان نکشید فرش قرمز پیشکشتان باد

در حالی که استاندار کرمان همواره از پهن کردن فرش قرمز برای سرمایه گذاران صحبت کرده است، شرکت مجتمع تراورتن رودفرق که از سال 90 فعالیت خود را در جنوب کرمان آغاز کرده است همچنان با مشکلات و موانع زیادی روبرو است.
عملیاتی که همچنان متوقف است
چند سال پیش در جنوب استان کرمان، شهرستان جیرفت و در روستای رودفرق شرکتی به نام مجتمع تراورتن رودفرق با گرفتن پروانه اکتشاف از نهادهای مربوطه برای اکتشاف و بهره برداری یک معدن سنگ تراورتن دست به کار شد و پس از هزینه های بسیار مشغول ساخت و ساز مسیر برای دسترسی به این معدن شد اما هنوز نتوانسته کار خود را به سرانجام برساند. این موضوع در حالی رخ می دهد که مردم روستای رودفرق هم خواستار بهره برداری از این معدن بودند اما بدلیل مشکلاتی که پیش روی آن شرکت گذاشته شد، عملیات همچنان متوقف مانده است.
آغاز اکتشاف با کسب مجوزهای لازم
جنوب کرمان علی رغم داشتن پتانسیل بالا همواره از عدم توسعه رنج برده و برخی نقاط این منطقه جزء محرومترین مناطق کشور محسوب می شود. برای محرومیت زدایی در یک منطقه بهترین راه ورود سرمایه گذاران است که می توانند با سرمایه گذاری تحول زیادی ایجاد کنند. این سرمایه گذاری یک معامله دو سر برد است. هم سرمایه گذار سود می کند و هم مردم آن منطقه. همان طور که گفته شد چند سال پیش شرکتی هولدینگ و چند منظوره در مسیریابی هایش به سنگ تراورتن در منطقه رودفرق جیرفت برخورد و سال 1390 با استعلام از سازمان های مربوطه، پروانه اکتشاف در این منطقه را کسب کرد و فعالیت خود را آغاز کرد. بدلیل صعب العبور بودن منطقه، این شرکت که با نام مجتمع معادن پارس رودفرق فعالیت می کرد هزینه زیادی برای ساخت مسیر دسترسی انجام داد و سال 93 معدن سنگ تراورتن آماده بهره برداری شد و این شرکت با استعلام از همه سازمان های ذیربط پروانه بهره برداری را نیز کسب کرد.
متوقف شدن فعالیت به بهانه بنای تاریخی
اواسط سال 93 اما سازمان میراث فرهنگی استان جلوی کار این شرکت را بدلیل ورود به حریم اثر تاریخی به نام قلعه سموران گرفت در حالی که شرکت یادشده از قبل مجوزهای لازم را کسب کرده بود! آنطور که مدیرعامل شرکت مجتمع تراورتن رودفرق می گوید قبل از اکتشاف، صنعت و معدن و تجارت جنوب با ارسال دو نامه به میراث فرهنگی استان خواستار استعلام از این سازمان شده بود که هر دو نامه از طرف این سازمان بی پاسخ مانده بود و طبق قانون اگر شش ماه از زمان یک استعلام سازمان مربوطه پاسخ ندهد مجوز صادر خواهد شد و بر همین اساس مسئولین سازمان صنعت و معدن و تجارت جنوب کرمان پروانه بهره برداری را صادر کردند. اما پس از چند سال و پس از صرف میلیاردها تومان هزینه جلوی کار گرفته شد.
معدن رودفرق زودتر از کاشان شروع شد
اما به جایی نرسید
گفتنی است علاوه بر فعالیت در دیگر استان ها، فعالیت معدنی در مجتمع مس میدوک و منطقه چهارگنبد سیرجان از فعالیت های مربوط به استان کرمان این شرکت بوده است .این مجموعه معدنی همزمان با آغاز عملیات اکتشاف در رودفرق جیرفت عملیاتی را در شهر کاشان شروع کرد که بدون هیچ مانعی با توجه به زمان بندی دقیق شرکت به مرحله تولید و صادرات رسید و اکنون جزو معادن برتر ایران از لحاظ استخراج و صادرات به شمار می رود.
ضرر 47 میلیارد تومانی سرمایه گذار
برای پرهیز از خام فروشی قرار بود کارخانه ای توسط این شرکت در نزدیکی معدن احداث شود که با توجه به وجود کارخانه های متعدد سنگ در منطقه و مسیر طولانی برای فرآوری سنگ در دیگر شهرهای کشور، احداث این کارخانه جیرفت را به قطب سنگ جنوب شرق ایران بدل می کرد اما با مشکلات عجیبی که بوجود آمد جلوی یک سرمایه گذاری عظیم گرفته شد. سرمایه گذاری که به گفته با حبیب الله سلطانی مدیرعامل این شرکت تاکنون 47 میلیارد تومان آب خورده است و حالا روی هوا رفته است.
فقط هفت روز اجازه کار داده شد
پس از مدت ها رایزنی، شرکت مجتمع تراورتن چندی پیش فعالیت خود را از سر گرفت اما پس از هفت روز جلوی کار مجددا توسط میراث فرهنگی گرفته شد تا مشکلات سرمایه گذاری جنوب همانند کلاف سردرگمی باقی بماند.
مدیرکل میراث فرهنگی استان: برای جلوگیری از ضرر سرمایه گذار، حریم قلعه سموران اصلاح می شود
مدیرکل سازمان میراث فرهنگی استان کرمان در این رابطه به «پیام ما» گفت: وقتی جلوی فعالیت این شرکت گرفته شده به این معنی است که ایشان عرصه و حریم قلعه سموران را رعایت نکرده است. محمود وفایی افزود: آن اثر یک عرصه ای دارد و اگر خارج از آن عرصه کار کنند مشکلی ندارد اما داخل عرصه فعالیت غیرقانونی است. وی در پاسخ به این سوال که چرا هفت روز پس از فعالیت مجدد جلوی کار آن شرکت گرفته شد گفت: آن ها تقاضا کردند که کار را شروع کنند. ما هم به آن شرکت ابلاغ کردیم که خارج از عرصه فعالیت کنید. دوستان به استناد این ابلاغیه کار خود را شروع کردند اما کارشناسان میراث بررسی کردند و دیدند که فعالیت داخل عرصه است و جلوی کار را گرفتند. وی اضافه کرد: ما یک اکیپ کارشناسی به منطقه اعزام کردیم تا عرصه و حریم قلعه سموران مجددا کارشناسی شود و اگر امکان دارد اصلاح شود. این یعنی حریم کوچک تر می شود و شرکت موردنظر می تواند در محدوده قانونی کار کند اما دوستان صبوری نکردند. اگر حریم کوچک شود پس از تصویب و ابلاغ می توانند کار را شروع کنند.
سازمان صنعت و معدن جنوب بدون استعلام از میراث جواز داده است
وفایی در پاسخ به این سوال که مگر این شرکت جوازهای مربوطه را قبلا نگرفته بود که الان پس از 4 سال جلوی کار آن گرفته شده گفت: قبلا سازمان صنعت و معدن و تجارت جنوب بدون استعلام از میراث فرهنگی جواز را صادر کرده به همین جهت وقتی کارشناسان میراث بررسی کردند و مشخص شد حریم اثر تاریخی نقض شده جلوی کار را گرفتند. متاسفانه این سازمان از میراث استعلام نکرده بود و اصولا روالشان هم همین است که باعث خسران می شود.
سرمایه گذار صبر کند حریم اصلاح شود
مدیرکل میراث فرهنگی کرمان اظهار داشت: برای اینکه جلوی ضرر سرمایه گذار گرفته شود و همچنین آن اثر تاریخی هم حفظ شود در حال اصلاح حریم هستیم که دوستان باید صبر کنند تا روال قانونی اصلاح حریم طی شود.
استاندار کرمان: سیاست استانداری حمایت از سرمایه گذاران است
استاندار کرمان هم چندی پیش درباره مشکلاتی که برای آغاز به کار معدن تراورتن رودفرق پیش آمده به «پیام ما» گفته بود: مشکلاتی در جنوب کرمان داریم. یک سری معارضین داریم که نسبت به معدن ها ادعاهایی دارند که این مشکل اجتماعی است. بخشی از این مشکلات را در شورای تامین سعی کردیم حل کنیم. علیرضا رزم حسینی افزود: بخشی از مشکلات هم به مجوزهای گذشته مربوط است و باید مجوزهایی که دولت قبل داده مورد بازبینی قرار بگیرد. وی با اشاره به اینکه سیاست استانداری حمایت از سرمایه گذاران است اظهار داشت: در برخی مناطق باید فرهنگ سرمایه گذارپذیری جا بیفتد که این مسئله کمی زمان می برد.
سرمایه گذار معدن رودفرق: سرمایه گذاران تا کی باید جریمه سهل انگاری مدیران دولتی را بدهند؟
مدیرکل میراث کرمان در حالی از سرمایه گذار معدن رودفرق می خواهد صبر کند که الان نزدیک به یک سال است که جلوی کار وی گرفته شده و ماهانه ضرر و زیان هنگفتی را تحمل می کند. سلطانی به «پیام ما» می گوید: پروانه اکتشاف و بهره برداری این معدن را با رعایت تمام اصول و تایید دولت گرفتیم اما جلوی کار ما را گرفته اند. وی افزود: ما با استعلام هایی که صنعت و معدن به ما داد که استعلام از میراث هم در بین آن ها بود کار را شروع کردیم.
میراث چهار سال خواب بوده و به یک باره پس از چهار سال فهمیده که اینجا اثری تاریخی وجود دارد؟ مدیرعامل شرکت مجتمع تراورتن رودفرق اظهار داشت: تا کی باید منِ سرمایه گذار جریمه سهل انگاری مدیران دولتی را بدهم؟ متاسفانه در پیچ و خم بوروکراسی اداری مانده ایم. وی در پایان گفت: امیدواریم مشکلات حل شود و ما بتوانیم کار خود را شروع کنیم اما ما را با این کارها به ورطه ورشکستگی برده اند.

مطالب مرتبط
رئيس هيئت تکواندو کرمان خبر داد صعود تيم تکواندو کرمان به ليگ برتر رئيس هيئت تکواندو استان کرمان گفت: تيم تکواندو کرمان در ليگ برتر نقش جهان توانست 2 هفته زودتر از پايان بازیها به ليگ برتر صعود کند. عيسی ابراهيمی در گفت وگو با خبرنگار فارس در کرمان اظهار داشت: تيم تکواندو کرمان در […]
مدیرعامل صنایع سیمان کرمان: سیمان کرمان جزو شرکت های برتر سیمان کشور به شمار می رود مدیر عامل گروه صنایع سیمان کرمان صبح دیروز در نشستی خبری گفت: سیمان کرمان بالاترین میزان فروش را در سطح کشور در بازار داخلی داشته است و جای تقدیر دارد که سیمان کرمان در بین شرکت های سیمان در […]
حمله زنجره به نخلستان ها/ مرگ 90 درصدی شیوع آفت زنجره در نخلستان های شهرهای شرقی استان کرمان باعث شده امکان باروری نخلها در ۹۰ درصد نخلستان‌های شرق کرمان از بین برود. همان طورکه میدانید بم یکی از قطبهای اصلی تولید خرمای مضافتی در کشور محسوب می شود کیفیت این محصول و طعم آن ، […]
سه‌شنبه‌ها روز پاکی کارتن خواب‌ها در روانشناسی اصطلاحی هست به نام social nubmness که به فارسی آن را کرختی اجتماعی می‌گوییم، از چند روز پیش عده‌ی زیادی از دوستان را می‌دیدیم که در بحث‌های سیاسی و اجتماعی به این حالت اشاره می‌کنند و می‌گویند: امیدی نیست و هر کاری را باید دولت انجام دهد، در […]
دیگر مطالب شماره 475

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *