حجت الاسلام ربانی زاده سخنگوی شورای شهر کرمان در گفتگو با پیام ما: همه می‌خواهند رییس باشند

منتشر شده در صفحه صفحه اول 474 | شماره شماره ۴۷۴

حجت الاسلام ربانی زاده سخنگوی شورای شهر کرمان در گفتگو با پیام ما:
همه می‌خواهند رییس باشند

گفت و گو از بردیا امیرتیموری
تنها عضو روحانی شورای شهر کرمان است. عضوی که اتفاقا سوابق زیادی دارد و او را به عنوان یک طلبه انقلابی می شناسند. در خلال حرف هایش قبل از آغاز مصاحبه گفت که در کرمان نه خانه ای دارم و نه زمینی اما پایه گذار فاطمیه بزرگ شهر چترود بودم. حجت الاسلام محمد ربانی زاده پس از سه دوره عضویت و ریاست شورای شهر چترود، برای دوره چهارم شورای شهر از کرمان کاندیدا شد و با بیش از ۱۴ هزار رای به عضویت شورا درآمد. شورایی که این روزها رنگ آرامش را به خود نمی بیند.
قبل از این که به شورای شهر کرمان بیاید، همزمان با ریاست شورای شهر چترود به مدت شش سال و نیم نایب رئیس شورای شهرستان کرمان بود و حالا دو سالی می شود ریاست شورای شهرستان کرمان را برعهده دارد. با حجت الاسلام ربانی زاده که در سومین سال دوره چهارم شورای شهر کرمان به عنوان سخنگو انتخاب شده است درباره اتفاقات عجیب این روزهای شورای شهر کرمان گفت و گو کردیم.
با همان آرامشی که در جلسات شورا سخن می گوید با ما هم صحبت کرد.
هیچ گاه آرامش خود را از دست نداد. حتی زمانی که سوالات ما به مذاقش خوش نمی آمد. ماحصل گفت و گوی دو ساعته پیام ما با حجت الاسلام ربانی زاده سخنگوی شورای شهر کرمان را در ادامه می‌خوانید:

فکر می کنم بهتر است ابتدا از خود شما شروع کنیم. چه شد که تصمیم گرفتید وارد شورای شهر کرمان شوید؟
ابتدا من باید از شما و روزنامه پیام ما تشکر کنم. بنده به شخصه از صراحتی که در تیترهایتان دارید استقبال می کنم و معتقدم این صراحت بدلیل فضای باز شهر است. در مورد خودم باید بگویم پس از سه دوره حضور در شورای شهر چترود، برای دوره چهارم شوراها با توجه به شناختی که مردم کرمان از بنده داشتند و درخواست هایی که وجود داشت احساس تکلیف کردم که این بار از کرمان کاندیدا شوم و به یمن اعتماد مردم کرمان وارد شورای شهر کرمان شدم.
برای ورود به شورای شهر کرمان از طرف گروه و یا جریان سیاسی خاصی حمایت شدید؟
بنده از ناحیه هیچ گروه سیاسی حمایت نشدم و به طور مستقل وارد انتخابات شدم. هنوز هم به هیچ گروهی وابسته نیستم. چون وابستگی یعنی دنبال کردن خط یک جریان اما من مستقلم. البته این به معنی مشورت نکردن نیست و مشورت هم می کنم اما به هیچ گروه سیاسی وابسته نیستم.
یکشنبه شب برخلاف وعده های قبلی، بعد از اینکه شهر سه ماه است که شهردار ندارد و شهرداری با سرپرست اداره می شد، اعضای شورا شهردار را انتخاب نکردند. در حالی که همه فکر می کردند پرونده شهرداری در همین جلسه بسته می شود. بالاخره کاندیداهای شهرداری به شورا آمده بودند و پروسه زمانی طی شده بود اما خروجی اش انتخاب نشدن شهردار بود. چرا اینگونه شد؟
تصور بنده هم این بود که تصمیم قطعی را در جلسه یکشنبه شب بگیریم. اما متاسفانه در همان ابتدای امر تعدادی از اعضای شورا با یک پیشنهاد غیرمنطقی و خلاف عرف و خلاف روال، مسیر انتخاب شهردار را به سمت و سویی که صلاح نبود کشیدند.
خب تحلیل شما چیست؟ چرا این اتفاق افتاد؟
شاید دوستان اهدافی داشتند. روالی که در جلسه یکشنبه شب طی شد روالی منطقی نبود. نتیجه خوبی هم نداشت. بالاخره بعد از سه ماه مردم انتظار داشتند شورا تکلیف شهرداری را معلوم کند. متاسفانه برخورد برخی از اعضای شورا منجر به این شد که تصمیم قاطع گرفته نشود. پیشنهاد دوستان این بود که هر عضو شورا به جای یک نفر در مرحله اول به سه نفر رای دهد و در نهایت دو نفری که رای بیشتری داشتند به مرحله دوم برسند.
مشخصا چه کسی این پیشنهاد را داد؟
آقای گیلانی و آقای جوانمرد. متاسفانه مسیر انتخاب شهردار را به سمتی بردند که منطقی نبود.
مگر پیشنهاد گیلانی و جوانمرد به رای گذاشته نشد؟
چرا. متاسفانه من در آن لحظه در حالتی بودم که فکر کردم نظر آقای گیلانی و جوانمرد به رای گذاشته شده و دستم را بالا نبردم.
با گوشی صحبت می کردید.
بله. تماس حساسی بود و من سریع قطع کردم اما در آن لحظه متوجه نشدم و دستم را بالا نگرفتم. همین شد که پیشنهاد دوستان رای آورد.
آقای جوانمرد در آن جلسه تاکید داشت که قبلا هم برای انتخاب شهردار از همین روشی که پیشنهاد دادند استفاده شده است.
نه. در آن دوره آقای سیف الهی در همان مرحله اول هشت رای آورد و انتخاب شد. در آن دوره هر عضو به یک نفر رای می داد و اگر کسی رای اکثریت می آورد شهردار می شد که سیف الهی رای آورد.
رقیب هم داشت؟
بله. آقای سعیدی.
خب از این بحث نحوه رای گیری بگذریم. موضوعی که در جلسه یکشنبه شب پیش آمد اعلام کاندیداتوری آقای منصور ایران منش عضو فعلی شورای شهر کرمان برای شهرداری کرمان بود. شما کی متوجه شدید آقای ایران منش کاندیدا شده است؟
ببینید ما از ابتدا اعلام کردیم هرکس که می خواهد و فکر می کند توانایی شهرداری کرمان را دارد اعلام آمادگی کند. بعد به شورا دعوتشان کردیم و برنامه ها را دیدیم و در نهایت با انتخاب اعضا شهردار انتخاب می شد.
اتفاقا برخی به همین روش هم ایراد داشتند. می گفتند مگر در شهر قحط الرجال است که هرکس خواست کاندیدای شهرداری کرمان شود؟
نه. ببینید ما فضا را برای همه کسانی که توانایی شهردار شدن را در خود می دیدند فراهم کردیم که همه بیایند و در نهایت بهترین انتخاب صورت گیرد.
خب برگردیم به جریان کاندیداتوری منصور ایران منش.
ابتدای امر آقای ایران منش کاندیدا بودند اما بدلایلی کنار کشیدند.
چرا؟
بهتر است ورود به این بحث نکنیم.
بدلیل عدم تعامل احتمالی مدیریت اجرایی استان با ایشان نبود؟
دقیقا همین بود. رسما هم این اعلام شده بود. آقای ایران منش هم به همین دلیل در جلسه ای به اعضای شورا گفتند از کاندیداتوری شهرداری منصرف شدند. اما در جلسه یکشنبه شب قبل از رای گیری مجددا اعلام تمایل کردند.
یعنی زمانی که به جلسه آمدید فهمیدید منصور ایران منش هم به کاندیداهای شهرداری اضافه شده است؟
بله. آقای مشرفی به یک باره گفتند آقای ایران منش کاندیدا هستند. کار درستی نبود. اگر قرار است در دقیقه ۹۰ و دم رای گیری کسی کاندیدا شود که درست نیست. در همین هفته منتهی به جلسه رای گیری برای انتخاب شهردار، چند نفری بودند که می خواستند کاندیدا شوند اما ما بدلیل اینکه زمان تمام شده بود قبول نکردیم. حالا چرا برای آقای ایران منش تبعیض قائل شویم؟ ورود آقای ایران منش به جمع گزینه های شهرداری در دقیقه ۹۰ خلاف عرف و منطق بوده است.
آقای ایران منش به شورا برنامه هم ارائه داده بود؟
نه. ایشان قبلا انصراف داده بود و روالی که دیگران گذراندند را طی نکردند. درست است که آقای ایران منش از نیروهای شهرداری بودند اما نمی شود که تبعیض قائل شد. ایشان نه رزومه ای به شورا دادند و نه برنامه ای ارائه کردند. شورا هم از ایشان برخلاف دیگر گزینه ها سوالی را نپرسید. قطعا اعضای شورا هم از ایشان سوالاتی را داشتند اما این روال طی نشد. برای همین می گویم کاندیدا شدن ایشان خلاف عرف بود.
آقای مشرفی اعلام کرد که آقای ایران منش کاندیدا شده اند؟
بله. از آقای ایران منش پرسید که می خواهی کاندیدا باشی که گفت بله. ما شوکه شدیم.
آچمز شدید؟
بله. این یک خطا بود و آقای مشرفی و اعضای شورا نباید کاندیداتوری آقای ایران منش را می پذیرفتند.
به نظر شما این موضوع با مشرفی هماهنگ شده بود؟
نه. اما آقای مشرفی موضع قاطعی نداشت. به عنوان رئیس موضع قاطعی نگرفت. البته شاید براساس مصلحت این کار را کردند. سوال من این است راهی که برای کاندیداتوری ایران منش باز شد چرا برای دیگران باز نبود؟
در این میان یک موضوع دیگری هم هست. آقای ایران منش در دو سال اول عضویت در شورا کارمند شهرداری بودند و طبق قانون شوراها اعضای شورا نباید از بدنه شهرداری باشند. می گویند این تخلف می توانسته باعث سلب صلاحیت ایشان شود.
طبق قانون شورا کسی که عضو شوراست نباید جزو بدنه شهرداری باشد و آقای ایران منش هم در دو سال اول کارمند بوده و تخلف کرده. اما در یک فضای آرام و بدون چالش ایراد قانونی گرفته شد و ایشان محل خدمت خود را تغییر دادند و الان در بنیاد شهید مشغول هستند.
شنیده شده مامور به خدمت هستند و هنوز از شهرداری حقوق می گیرند.
به هرحال الان دیگر در شهرداری کار نمی کنند.
در مورد آقای منصوری هم همین تخلف شده بود؟
بله. اما ایشان هم الان در شهرداری نیستند.
خب دو سال که کار کردند. یعنی نظارتی وجود ندارد؟
ببینید از نظر قانونی در حال حاضر دیگر کارمند شهرداری نیستند.
از این بحث هم بگذریم. به هر ترتیب پس از کاندیداتوری آقای ایران منش، تعدادی از اعضای شورا به وی رای دادند. به نظر شما این اعضا دنبال چه چیزی بودند؟
ببینید عده ای در شورای شهر که وابسته به یک جریان خاص سیاسی هستند در شورا و شهرداری بدنبال منافع سیاسی هستند اجازه نمی دهند در شورا همدلی و همزبانی که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده صورت گیرد. توقع ما در تتمه عمر شورا این است که تنها راهی که می توانیم به این شهر خدمتی بکنیم همدلی و همزبانی است و باید بدون گرایش سیاسی عمل کنیم. متاسفانه بعضی از دوستان روی گزینه انتخابی شهردار چون نزدیک به انتخابات مجلس هستیم حساس هستند. اما شورا که باشگاه سیاسی نیست. جریان های سیاسی نباید توقع داشته باشند شورا منافع شان را تامین کند. هم شهرداری و هم شورا باید کار عمرانی بکنند. شورا که محل فعالیت سیاسی نیست.
خب این پرسش پیش می آید که اگر این دوستان اینقدر قدرت دارند و اکثریت هستند پس گزینه مورد نظرشان می بایست رای بیاورد و شهردار شده باشد.
نه. اکثریت نیستند. عوامل محسوس و غیرمحسوس بیرونی اجازه نمی دهند که شورا مستقل تصمیم بگیرد. این ها با سیاسی کاری بر شورا تاثیر می گذارند.
به نظر شما آقای مشرفی با قبول کردن کاندیداتوری آقای ایران منش، بدلیل اینکه در ماجرای انتخاب رئیس شورا با اعتراض برخی از اعضای شورا روبرو شد و کار به شکایت هم رسیده است، شهرداری را وجه المصالحه ریاست خودش بر شورا قرار نداده است؟
نه. فقط آقای مشرفی باید موضعی قاطع می گرفت و قبول نمی کرد آقای ایران منش کاندیدا شوند. من اینطور فکر نمی کنم که جریانی در کار بوده است.
خب با این اتفاقات شائبه بده بستان در شورا بوجود آمده و به نوعی اعضای شورا بازی در می آورند.
نه. بازی نیست. درست است که گاهی اوقات روال غیرمنطقی می شود اما اکثریت اعضای شورای شهر دنبال بازی دادن مردم نیستند و می خواهند شهر مدیری قوی و نیرومند داشته باشد. ببینید به هر حال انتخاب برخی افراد به عنوان گزینه مدیریت شهری، شهر را با رکود و بن بست در حوزه عمرانی مواجه می کند.
خب در جلسه یکشنبه شب پس از اینکه در مرحله دوم رای بابایی و ایران منش هفت به هفت شد، می شد یک بار دیگر رای گیری شود. اما طیفی که شما مدافع آن هستید جلسه را ترک کردند و حاضر نشدند جلسه ادامه پیدا کند.
فضای شورا در جلسه یکشنبه شب فضایی منطقی نبود. به نظر من صلاح در این بود جلسه عقب بیفتد اما نه یک هفته بلکه یک شب. اما حتما نیاز بود جلسه عقب بیفتد تا با دقت بیشتر شهردار انتخاب شود.
الان افراد دیگر هم می توانند کاندیدا شوند؟
نه. انتخابات یکشنبه شب از نظر من مخدوش است. سه گزینه انتخاب کردن یعنی چه؟ در مرحله اول نفر اول که آقای بابایی بود ۱۰ رای آورد و آقای ایران منش ۸ رای. عرف این است که هرکس رای اکثریت را آورد شهردار شود. در آن جلسه با این قانون بابایی شهردار بود.
نه. چون هر عضو به سه نفر می توانست رای دهد و در این صورت اکثریتی وجود نداشت.
رای آقای بابایی و ایران منش قابل پیش بینی نبود. چون برخی کاندیداها از کانال های مختلفی می گفتند ما رای اکثریت را داریم و اکثر اعضای شورا به ما رای می دهند.
آیا این چیزی جز بی اخلاقی اعضای شوراست که به همه می گویند با شما هستیم؟
نه. این شرم حضور است.
این چه حرفی است آقای ربانی. شرم حضور یعنی چه؟ وقتی کسی وارد شورا می شود به عنوان نماینده مردم باید از حق دفاع کند.
من حرفم با شما یکی است و با شما هم عقیده ام. خود من به خیلی ها گفتم شما بهتر است در جاهای دیگر خدمت کنید.
من شنیده ام برخی اعضای شورا با برخی گزینه ها جلسه می گذاشتند و می گفتند با شماییم. این بی اخلاقی نیست؟
من خبر ندارم. اگر این اتفاق افتاده از نظر من صحیح نبوده است.
در جلسه یکشنبه شب هفت رای آقای بابایی آورد و هفت رای ایران منش. یک نفر از اعضای شورا هم به هر دو نفر رای داد و همین یک رای مخدوش همه چیز را بهم ریخت. به نظر شما کسی که به هر دو گزینه رای داد چه هدفی را دنبال می کرد؟
به نظر من او می خواست سوگندی که به هر دو نفر گفته بود با شما هستم را نشکند و سوگند راست بخورد.
این خلاف عقل و اخلاق است. همه اعضای شورا تحصیلکرده هستند و از همه جریان ها باخبرند. به نظر شما چرا این کار را کرد؟
به هر حال این رفتار یک نوع خطای سیاسی بود.
خب چه هدفی را دنبال می کرد؟
می خواست بگوید به هر دو نفر راضی است.
خب الان که بدتر شد. اگر به یک نفر رای می داد الان شهردار مشخص شده بود.
بله. بدتر شد.
به هرحال شهردار انتخاب نشد و ایران منش هم ناپلئونی به گزینه ها اضافه شد. الان امکان دارد گزینه جدیدی اضافه شود؟
نه. از نظر من این انتخابات مخدوش است و باید تجدید شود. هرکسی باید فقط به یک گزینه رای دهد و اگر کسی هشت رای بدست نیاورد انتخابات به مرحله دوم برود.
شورا این حق را قائل است که افراد جدید ورود بکنند؟
باید اعضای شورا این را تعیین کنند.
شورا که تا هفته بعد جلسه ای ندارد.
ببینید ما فرصت کمی داریم. فرصت سه ماهه سرپرستی هم رو به اتمام است.
خب می توانستید تمدید کنید. سخنگوی قبلی که می گفت شورا عجله ای برای انتخاب شهردار ندارد.
با توجه به پروژه هایی که در شهر است صحیح نیست سرپرستی شهرداری تمدید شود.
با توجه به انتخابات های جنجالی رئیس شورا و آبستراکسیون هایی که سال قبل و امسال رخ داد و در نهایت رئیس شورا با اما و اگر انتخاب شد و پرونده چند نفر از اعضای شورا به هیات حل اختلاف رفت و یک نفر هم سلب صلاحیت شد، اگر پروسه زمانی انتخاب شهردار هم طولانی شود این حق را به استاندار و مسئولان استانی می دهید که به انحلال شورا فکر کنند؟
اول این که امیدوارم اعضای شورا با همدلی و همزبانی شهردار را انتخاب کنند. دوم اینکه هرکدام از اعضای شورا یک سری وظایف قانونی دارند.تخطی از این وظایف تخلف محسوب می شود و قانون گذار هم راهکارهایی را برای این تخلفات ارائه داده است. بر اساس تخلف، مجازات هایی در نظر گرفته می شود که سلب صلاحیت هم جزئی از همین مجازات هاست.
اگر شورا، شهر را معطل کند چه؟
اگر از چارچوب قانونی خارج شوند و کارهایی دور از شان انجام دهند این حق شورای حل اختلاف است که ورود کند. من یک گلایه ای دارم که برخی از اعضای شورا کارهایی را انجام می دهند که دور از شان یک نماینده شورا است. اگر این رفتارها تداوم پیدا کند قطعا شورای حل اختلاف ورود پیدا می کند.
شنیده شده یک گروهی از اعضای شورا گفته اند اگر گزینه مقبول ما در جلسه هفته آینده رای نیاورد آبستراکسیون می کنیم.
امیدوارم این شایعه باشد. شورا مدیون مردم است. در مقابل رایی که مردم داده اند شورا باید پاسخگو باشد. امیدوارم بیش از این اعضای شورا، شورا را دچار تلاطم نکنند.
اگر اوضاع به همین منوال پیش برود و رای های عجیب ببینیم چه؟
آن وقت کار به جایی که نباید بکشد می کشد. جایی که نه مردم انتظار دارند و نه شورا.
فکر نمی کنید بیشتر از جریان های سیاسی خود اعضای شورا باعث این وضعیت هستند؟ به نظر می رسد برخی اعضای شورا در شورا باندبازی می کنند. جالب اینجاست که یارکشی این باندها هم هر روز عوض می شود.
متاسفانه برخی اعضای شورا براساس جایگاهی که برای خود متصور می شوند شورا را به سمت و سوهایی هدایت می کنند.
انگار موضوع در شورا شخصی شده است. انگار برخی هیچ استقلال رایی ندارند. مثلا نگاهشان به این است که چه پیامکی می آید.
نه. این درست نیست. ضمن گلایه ای که دارم الحق و الانصاف شورا ترکیب خوبی دارد و چهره های شاخصی در شورا حضور دارند. متاسفانه حلقه مفقوده شورا ایثار و گذشت و ازخودگذشتگی است. به عنوان مثال منِ روحانی از حق و حقوقی که داشتم صرف نظر کردم. من از عضویت در کمیسیون ماده ۱۰۰ استعفا دادم و آقای جوانمرد جای من به این کمیسیون رفت.
انگار آقای جوانمرد به حضور در کمیسیون های حساس علاقه دارند. چند کمیسیون ماده ۱۰۰ داریم؟
چهار کمیسیون. در یکی از این کمیسیون ها آقای جوانمرد حضور داشت. آقای مشرفی ایشان را برداشت و خانم لری را معرفی کرد. من گلایه کردم و گفتم این کار برخلاف همدلی بود. به همین جهت من در راستای همدلی و همزبانی استعفا دادم تا آقای جوانمرد به جای من بیاید. ببنینید متاسفانه در شورا همین گذشت ها باید وجود داشته باشد که نیست. مثلا در این دو سال بستری فراهم نشد که منِ روحانی رئیس کمیسیون فرهنگی باشم. در این دوره من را رئیس کردند. اما من یک بار هم حرفی نزدم. متاسفانه برخی اعضا توقع دارند در هر صورت رئیس باشند. به خاطر یک عنوان قهر می کنند و به شورا نمی آیند. عزت نفس خود را پایین می آورند. من همین دوره هم گفتم حاضرم ریاست کمیسیون فرهنگی را کنار بگذارم تا برخی اعضا قهر نکنند. زشت است به خاطر مسئولیت کسی قهر کند و به جلسات نیاید.
آقای جوانمرد در مصاحبه با ما می گفت سال گذشته وقتی مشرفی رئیس نشده، یک کمیسیون کلانشهر ایجاد کردند و آقای مشرفی را رئیس این کمیسیون کردند. امسال اما مشرفی که رئیس شد این کمیسیون را حذف کردند و هیچ کدام از اعضای طیف مقابل را رئیس نکردند.
ببینید حداقل شورا باید ۵ کمیسیون داشته باشد. سال گذشته بخاطر اینکه هرکسی می خواست رئیس باشد کمیسیون ها را زیاد کردیم اما امسال من پیشنهاد دادم تعداد کمیسیون ها را کم کنیم و کمیته ها را زیاد.
خب می گویند همین طیف شما چون پارسال قدرت نداشت کمیسیون ها را زیاد کردید و امسال چون قدرت دارید کم کردید.
نه. من با آقای جوانمرد صحبت کردم و ایشان هم با کم شدن کمیسیون ها موافق بودند.
در مصاحبه با ما اما معترض بودند.
نه. ببینید کمیسیون کلانشهر با معماری تلفیق شد.
خب از نظر آقای جوانمرد این دیکتاتوری بوده است.
این نظر ایشان است.
بگذریم. به نظر شما شورا نباید حامی مردم باشد؟ یک پیمانکار به ما گفت حاضر بوده بدون پول کار کند اما شورا اجازه نداده است. اگر همین پروژه ها مثل محور کوثر تا فرودگاه الان تمام شده بود با شروع پروژه های جدید شهر فلج نمی شد.
ببینید وقتی بحث قرارگاه خاتم مطرح شد من به آقای سیف الهی و بابایی گفتم پیمانکاران داخلی کمرنگ نشوند. دیدگاه شخصی من این است که از توانایی و پتانسیل پیمانکاران داخلی هم انتخاب شود. من شخصا جناب زنگی آبادی را یکی از پیمانکاران سالم شهر می دانم که به سرعت و کیفیت بالا در پروژه هایی که تحویل می دهند معروف هستند و بسیار سالم کار می کنند. خود بنده به شهردار بارها گفتم از پتانسیل آقای زنگی آبادی استفاده کنید. به عنوان سخنگوی شورا معتقدم از همه پیمانکاران داخلی باید استفاده شود.
ولی ایشان می گوید شورا نگذاشته و در جلسه ای به آقای زنگی آبادی گفته اند تو که هستی؟
نه. آقای زنگی آبادی در جلسه ای با استاندار و معاون عمرانی وقت و شهردار بوده و از جمع شورا فقط آقای مویدی حضور داشتند.
نه. ایشان می گوید بعد از این جلسه در حالی که کار را شروع کرده و دو کیلومتر هم زیرسازی کرده بود شورا جلوی کار را گرفته.
به هر حال هر پیمانکاری که می خواهد ورود بکند باید قراردادی ببندد. اگر شورا صحبتی کرده است برای عمل به قانون بوده و نه مخالفت با شخص آقای زنگی آبادی.
اگر شخصی به خاطر منافع خودش پروژه ای را تعطیل کرد چه؟
بعید می دانم این اتفاق افتاده باشد.
یعنی کسی حمایت و رای خود را به تامین منافع خود ربط نمی دهد؟
اجازه دهید من اینطور نگاه نکنم.
در این چند وقت فشاری از طرف استاندار برای اینکه مثلا فلان گزینه شهردار شود به شورا وارد نشده است؟
نه. ما را مکلف نکردند.
مشاوره چه؟
ببینید دیدگاه من این است که چون استاندار از پروژه های شهری حمایت می کنند شورا باید شهردار را با رضایت استاندار انتخاب کند. اما شورا مستقل است. منتهی پیشنهاد دادیم نظر استاندار هم گرفته شود. ولی ایشان تا به حال گزینه ای را به ما تحمیل نکردند.
اگر نظری خلاف نظر اعضای شورا بدهند قبول می کنید؟
ایشان اینطور اظهار نظر کرده اند که شورا تصمیمی را که به صلاح است بگیرد. اما احترام این است که نظر مدیریت استان هم گرفته شود.
پس استقلال شورا چه می شود؟
نه. منظورم مشورت است. ما ۱۵ نفریم. با استاندار می شویم ۱۶ نفر و نظر ایشان را هم می گیریم تا اگر برخی ملاک ها مدنظر ما نبود و مدنظر ایشان بود اعمال شود.
یعنی برای استاندار چنین رایی قائل نیستید که رای او گزینه نهایی را معرفی کند؟
نه. اصلا نظری دیکته نمی شود. نه ما اجازه می دهیم و نه ایشان چنین کاری می کند. من برای آقای رزم حسینی احترام قائلم اما اجازه دیکته کردن رای نمی دهیم.
شنیده شده تعداد اعضای شورای بعدی ۱۱ نفر می شود. شما این را به صلاح می دانید؟
من این را بگویم که یک سری حرف ها را می خواهم بزنم که گذاشتم برای روزهای آخر. مردم کرمان در انتخاب برخی اعضای شورا یک سری خطا کردند که به شهر آسیب وارد شد. برای دوره پنجم اگر باشم به مردم می گویم. در مورد سوالتان هم به نظر من تعداد اعضای شورا هرچه کمتر باشد، اختلاف نظرها هم کمتر می شود.
آیا شما در انتخاب شهردار دیدگاه سیاسی خاصی را دنبال می کنید؟
نه. اصلا اینطور نیست. ما نمی خواهیم شهردار سیاسی باشد. ما شهرداری می خواهیم که خدمت کند.

تصور بنده این بود که تصمیم قطعی را در جلسه یکشنبه شب بگیریم. اما متاسفانه در همان ابتدای امر تعدادی از اعضای شورا با یک پیشنهاد غیرمنطقی و خلاف عرف و خلاف روال، مسیر انتخاب شهردار را به سمت و سویی که صلاح نبود کشیدند.
چرا برای آقای ایران منش تبعیض قائل شویم؟ ورود آقای ایران منش به جمع گزینه های شهرداری در دقیقه ۹۰ خلاف عرف و منطق بوده است.
خود بنده به شهردار بارها گفتم از پتانسیل آقای زنگی آبادی استفاده کنید. به عنوان سخنگوی شورا معتقدم از همه پیمانکاران داخلی باید استفاده شود.

در جریان کاندیداتوری آقای ایران منش آقای مشرفی موضع قاطعی نداشت. به عنوان رئیس موضع قاطعی نگرفت. البته شاید براساس مصلحت این کار را کردند.
متاسفانه بعضی از دوستان روی گزینه انتخابی شهردار چون نزدیک به انتخابات مجلس هستیم حساس هستند. اما شورا که باشگاه سیاسی نیست.
کسی که به هر دو گزینه شهرداری رای داد خطای سیاسی کرد
متاسفانه حلقه مفقوده شورا ایثار و گذشت و ازخودگذشتگی است.
اجازه نمی دهیم استاندار رای را به ما دیکته کند

105

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 315
  • دیروز: 488
  • هفته: 10,122
  • ماه: 14,559
  • سال: 75,496