مصوبه دولت قبل مبنی بر جذب کارگران پیمانی توسط شرکت مس دردسرساز شد اعتراض کارگران پیمانی به پیمان شکنی شرکت مس

منتشر شده در صفحه صفحه اول546 | شماره 546

مصوبه دولت قبل مبنی بر جذب کارگران پیمانی توسط شرکت مس دردسرساز شد
اعتراض کارگران پیمانی
به پیمان شکنی شرکت مس

در روزهای گذشته تعدادی از کارگران شرکت ارفع سازان، از شرکت های زیرمجموعه شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه به دلیل آنچه که این کارگران عدم پایبندی شرکت مس به تعهداتش در قبال جذب تعدادی از نیروهای پیمانی ارفع سازان می دانند، در مقابل دفتر نظارت شرکت مس تجمع کردند و خواستار رسیدگی به وضعیت شان شدند.
اعتراض چند باره کارگران شرکت ارفع سازان
نام شرکت پیمانکاری ارفع سازان به دلیل اعتراضات گاه و بیگاه کارگرانش بیش از نام دیگر شرکت های زیر مجموعه شرکت مس سرچشمه به گوش خبرنگاران خورده است. دی ماه سال ۹۳ بود که تعدادی از کارگران این شرکت در اعتراض به اخراج چند کارگر دست به اعتصاب زدند. اعتصابی که موثر واضع شد و کارگران اخراج شده به این شرکت بازگشتند. یک ماه بعد و در بهمن ماه سال گذشته اما خبرگزاری ایلنا از اعتراض و اعتصاب ۳۰۰ کارگر این شرکت به دلیل عدم پرداخت حقوق خبر داد. یک سال پس از این اعتراضات، در روزهای اخیر مجددا خبر اعتراض کارگران این شرکت به گوش می رسد. البته این بار اعتراض کارگان به ارفع سازان نیست و شرکت مس سرچشمه دلیل اعتراض کارگران است. طی روزهای گذشته تعدادی از کارگران این شرکت نسبت به آنچه که این کارگران عدم پایبندی شرکت مس به تعهداتش می دانند، معترض هستند و در مقابل یکی از ساختمان های شرکت مس سرچشمه تجمع کردند.
گفتنی است شرکت ارفع سازان کرمان (سهامی خاص) در تاریخ ۶/۶/۱۳۸۲ به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شده و طی شماره ۶۰۰۲ مورخ ۳۰/۶/۱۳۸۲ در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است. در حال حاضر شرکت ارفع سازان کرمان جزو واحدهای تجاری اصلی شرکت سرمایه گذاری مس سرچشمه (سهامی عام) می باشد. مرکز اصلی شرکت در شهر مس سرچشمه واقع است و موضوع فعالیت شرکت طرح، محاسبه، نظارت، اجرا و قبول عملیات پیمانکاری و واگذاری راه و ابنیه فنی با عملیات خاکی و معدنی، تاسیسات شهری، نقشه برداری و تهیه نقشه ساختمانی (مسکونی، تجاری، اداری و صنعتی) نصب و راه اندازی تجهیزات صنعتی، سازه های دریایی و آبی (اسکله، کانال، سد) تاسیسات برقی و مکانیکی، مدیریت تامین انواع سوخت مورد نیاز جهت کارفرما ، احداث نیرو گاههای شبکه برق ،تاسیسات مکانیکی، تولید و تجارت انرژی و انجام کلیه عملیات اجرایی خرید و فروش کلیه مصالح و لوازم، ابزار آلات ماشین آلات ساختمانی و معدنی و انجام صادرات و واردات کالاهای ذیربط پس از کسب مجوز از مراجع ذیصلاح می باشد و در حال حاضر این شرکت پیمانکاری پروژه‌های مختلفی را در شرکت مس سرچشمه در حال اجرا دارد.
عدم جذب کارگران پیمانی توسط شرکت مس، دلیل اعتراض کارگران
دلیل اعتراض اخیر کارگران شرکت ارفع سازان و تجمع آن ها مقابل دفتر نظارت شرکت مس، عدم تغییر وضعیت ۲۸۰ کارگر شرکت ارفع سازان بوده است. آنطور که سایت کارگران کرمان نوشته شرکت ارفع سازان کرمان دارای ۲۸۰ کارگر می باشد که از لیست تغییر وضعیت ۲۴۳۰ جامانده اند لذا در مقابل دفتر روابط عمومی شرکت مس تجمع کرده اند تا به مشکلات آنان رسیدگی شود. یک منبع آگاه به سایت کارگران کرمان گفته که در دولت قبلی طی سفر ریاست جمهوری به مجتمع مس جهت بهبود وضعیت کارگران ۲ قرار داد ۲۴۳۰ و۴۱۷۴ وضع شد که در این قرار داد باید از شرکت ارفع سازان و شرکت سرمایه گذاری نیروهایی را برای شرکت مس جذب کنند اما این محق صورت نپذیرفته است . وی افزود :قرار داد ۲۴۳۰ مختص افراد با سایقه ۵ سال کار و ۴۱۷۲ برای افرادتازه وارد و با سابقه کمتر از ۵ سال است که طی مراحلی از قرار داد ۴۱۷۲ به ۲۳۴۰ ارتقا یافته وتغییر وضعیت پیدا می کنند، جذب شده و ثبات شغلی می یابند. این منبع آگاه ادامه داد : نزدیک به ۲ روز با خانواده های خود در مقابل دفتر روابط عمومی شرکت مس سرچشمه اجتماع کردیم اما دریغ از یک منشی که به حرف های ما گوش دهد و یا بگوید به چه علت اینجا جمع شده اید .
نماینده کارگران معترض: شرکت مس به وعده های خود عمل نکرده است
نماینده کارگران معترض هم به این سایت گفت: از چند سال پیش تا کنون به ما قول های میان مدت و کوتاه مدتی می دادند که به طور مثال ۳ ماه دیگر شما را جذب می کنیم لذا این وعد ها عملی نشد تا اینکه در خاتون آباد امتحانی برگزار کردند و از بین آنها ۲۰ نفر را در مجتمع مس سرچشمه جذب کردند که این سئوال مطرح می شود اگر شما نیاز به نیرو ندارید چرا از آزمون ورودی ۲۰ نفر را جذب کردید ؟ و یا اگر شیوه تغییر وضعیت با برگزاری آزمون بوده چرا به ما که نزدیک به ۶ سال در نوبت قرار داد ۲۴۳۰ هستیم اطلاع ندادید. این نماینده معترض افزود : فقط تدابیر شدید امنیتی نشان از حضور ما را به همگان می دهد و مسئولان خود را پنهان ساخته و حاضر به پاسخ گویی به ما نیستد لذا باید عدالت برای کارگران رعایت شود زیرا تمام بار شرکت مس را کارگران خدماتی که با پایه حقوق ۷۰۰ هزار تومان هستند می کشند اما سود و کاهش کاری و آسانی آن در جیب افرادی وارد می شود که هرگز به اندازه ما فعالیت نمی کنند. این کارگر اظهار داشت: چرا باید ورودی سال ۹۰ با دو سال سابقه کار در جرگه قرار دادی های ۲۴۳۰ قرار گیرد اما برای ما که نزدیک به ۶ سال است در نوبت تغییر وضعیت هستیم این قانون اعمال نشود .
مدیر روابط عمومی شرکت مس: مصوبه دولت قبل شامل کارگران پیمانی پس از مصوبه نمی شود
مدیر روابط عمومی شرکت مس سرچشمه در ارتباط با تجمع اعتراضی کارگران شرکت ارفع سازان در مقابل دفتر نظارت مجتمع مس سرچشمه به «پیام ما» گفت: اعتراض این کارگران پیمانی به عدم تغییر وضعیت شان است و معتقدند که باید جذب شرکت مس شوند. علی میرافضلی افزود: سال ۸۸ و در پی سفر رئیس جمهور وقت به کرمان، بحث هایی مبنی بر اینکه کارگران شرکت های پیمانکاری که با مس سرچشمه کار می کنند، جذب این شرکت شوند و مستقیما با شرکت مادر کار کنند بوجود آمد و شرکت مس هم یک سری ضوابط و قاعده برای این موضوع تعیین کرد. وی تصریح کرد: طبق آن ضوابط بیش از دو هزار نفر تغییر وضعیت پیدا کردند اما افرادی که بعد از آن سال جذب شرکت های پیمانکاری شدند شامل این قاعده نشدند و تغییر وضعیتی صورت نگرفت. اغلب معترضان اخیر هم همین وضعیت را دارند و شامل این قاعده نمی شوند. وی با اشاره به اینکه مدیریت وقت مس در دولت قبل به تعدادی از این کارگران معترض وعده تغییر وضعیت را داده بود اظهار داشت: الان در شرکت مس بحث تغییر وضعیت منتفی شده است و در سیاست های شرکت بحث تغییر وضعیت وجود ندارد.
مدیر روابط عمومی شرکت مس تصریح کرد: اگر هم سیاست شرکت مبنی بر تغییر وضعیت نیروها باشد، باید نسبت به وضعیت حدود چهار هزار نفر تصمیم گیری شود نه فقط کارگران شرکت ارفع سازان. میرافضلی در پایان با رد جوش دادن درب های ورودی ساختمان دفتر نظارت شرکت مس توسط کارگران معترض خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰۰ کارگر در مقابل ساختمان دفتر نظارت تجمع کرده بودند و برای اعتراض وارد ساختمان شدند و به نوعی ساختمان را به اشغال خود در آوردند.
مدیران شرکت ارفع سازان پاسخگو نبودند
گفتنی است تماس های چندباره روزنامه «پیام ما» با شرکت ارفع سازان برای صحبت کردن با مهندس سام مدیر و یا آقای اسدی معاونت این شرکت بی نتیجه بود و مدیران این شرکت حاضر به صحبت با روزنامه پیام ما نشدند.

143

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 394
  • دیروز: 850
  • هفته: 5,013
  • ماه: 24,800
  • سال: 182,087