مسمومیت 242 نفری در اندوهجرد

منتشر شده در صفحه صفحه اول 471 | شماره شماره ۴۷۱

پخش بلغور نذری دردسرساز شد
مسمومیت 242 نفری در اندوهجرد

شامگاه پنج شنبه گذشته تعداد زیادی از مردم شهر اندوهجرد واقع در بخش شهداد دچار مسمومیت غذایی شدند. مسمومیتی که دامن بیش از یکصد نفر را گرفت و برخی از مسمومان را به کرمان انتقال دادند. شهری که طبق سرشماری سال 1385 بیش از دو هزار نفر جمعیت داشته و خبرگزاری دولتی ایرنا در سال 1386 جمعیت این شهر را در حدود 4 هزار نفر تخمین زده است. حالا بیش از یکصد نفر از مردم این شهر کوچک و کم جمعیت دچار مسمومیت غذایی شدند. مسمومیتی که احتمالا در اثر مصرف غذای نذری بوده است. به گفته بخشدار شهداد تعداد مسمومانی که به بیمارستان اندوهجرد مراجعه کرده اند به 123 نفر رسیده و از این تعداد 32 نفر به شهر کرمان منتقل شده اند. مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمان تعداد مراجعان به مراکز درمانی اندوهجرد، شهداد و بیمارستان افضلی پور کرمان را 242 نفر عنوان و تعداد افراد بستری شده در بیمارستان افضلی پور را 66 نفر اعلام کرد.
بلغور علت احتمالی مسمومیت
آنطور که بخشدار شهداد به «پیام ما» می گوید علت احتمالی مسمومیت بلغور بوده است. مهدی حسن رضاپور در پاسخ به این سوال که علت مسمومیت مشخص شده است یا نه گفت: همه این افراد می گویند بلغور مصرف کرده ایم و بهداشت و محیط شهرستان چند نمونه را به آزمایشگاه امین تهران فرستاده اند و بزودی جواب آزمایش می آید.
123 نفر به بیمارستان اندوهجرد مراجعه کردند
مهدی حسن رضا پور اظهار داشت: شامگاه پنج شنبه 60 نفر به دلیل مسمومیت به بیمارستان اندوهجرد مراجعه کردند و از این تعداد، 30 نفر به کرمان منتقل شدند و بقیه پس از درمان، مرخص شدند. وی افزود: دیروز هم 63 نفر دیگر به بیمارستان اندوهجرد مراجعه کردند که 2 نفر به کرمان منتقل شدند و 61 نفر دیگر پس از درمان سرپایی مرخص شدند.
همه مسمومان از اندوهجرد نبودند
بخشدار شهداد جمعیت شهر اندوهجرد را چهار هزار و 200 نفر عنوان کرد و در پاسخ به این سوال که ای تعداد مسموم آمار بالایی نیست گفت: همه مسمومان از شهر اندوهجرد نبودند و از سه روستای دیگر هم تعدادی بدلیل همین مسمومیت به اندوهجرد مراجعه کردند.
فوتی نداشتیم
مهدی حسن رضاپور همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می شود چند نفر به کما رفته اند و یک فوتی هم داشته ایم گفت: اصلا اینطور نیست. در شهر هم خیلی شایعه شده که چند نفر به کما رفته اند که اصلا چنین چیزی صحت ندارد. بخشدار شهداد اضافه کرد: هیچ کس به کما نرفته و خوشبختانه هیچ مورد فوتی هم نداریم.
اکثر مسمومان منتقل شده به کرمان
مرخص شده اند
مهدی حسن رضاپور اضافه کرد: اکثر کسانی که به کرمان منتقل شده بودند مرخص شدند و به شهر و روستای خود برگشتند. وی در پاسخ به این سوال که کسی هم به دلیل این اتفاق در مظان اتهام قرار دارد گفت: هنوز جواب آزمایش ها نیامده است. وقتی جواب آزمایش بیاید آن وقت دلیل اصلی این مسمومیت مشخص می شود.
در اندوهجرد تیم پزشکی در آماده باش
کامل است
بخشدار شهداد در پایان با اشاره به اینکه از گلباف، ماهان و شهداد تیم های اورژانس کمک کردند گفت: تیم پزشکی در اندوهجرد در آماده باش کامل قرار دارد.
دو کارشناس به منطقه اعزام شد
مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان هم در این ارتباط گفت: یک مورد بیماری گوارشی با علائم دل درد، دل پیچه و تهوع و استفراغ از ساعت شش عصر روز پنج شنبه در منطقه شهداد اعلام شد که با توجه به اینکه تعداد موارد رو به افزایش بود، همان شب احتمال طغیان بیماری منتقله از آب و غذا داده شد و در این رابطه کمیته بهداشت شهرستان کرمان فعال شد و به دنبال آن دو نفر از کارشناسان این کمیته در منطقه حضور پیدا کردند. دکتر مهدی شفیعی افزود: چون تعداد بیماران در حال افزایش بود بررسی در منطقه انجام شد و چون اکثر این مراجعین از یک غذای نذری استفاده کرده بودند بیشتر شک بر این شد که مسمومیت غذایی ناشی از مصرف این غذا باید باشد.
242 نفر به مراکز درمانی مراجعه کردند
وی گفت: درمانگاه اندوهجرد و مرکز بهداشتی درمانی شهداد بیماران را از شامگاه پنج شنبه پذیرش و کارهای درمانی آنها را انجام می دهند و تا ساعت 15 جمعه حدود 242 نفر مراجعه کننده به درمانگاه های اندوهجرد، شهداد و بیمارستان افضلی پور کرمان که برخی از این بیماران به صورت مستقیم به کرمان آمدند، گزارش شده است. شفیعی افزود: از کل بیماران تعداد 62 نفر توسط اورژانس پیش بیمارستانی به مراکز درمانی منتقل شدند.
28 بزرگسال و 9 کودک همچنان بستری هستند
وی اضافه کرد: از پنج شنبه تا ظهر جمعه 66 نفر به بیمارستان افضلی پور مراجعه کردند و بستری شدند و تعدادی هم مرخص شدند و تا ساعت 15 جمعه 28 نفر بزرگسال و 9 کودک در این بیمارستان بستری هستند.
این حادثه کنترل شده است
شفیعی ادامه داد: نمونه های مواد غذایی که احتمالا مرتبط با بیماری بودند برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال شده است. مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: این رخ داد در حال مدیریت است و کنترل شده است. این مسئول در مورد اقدامات انجام شده این دانشگاه در رابطه با این بیماری گفت: همان شب 4 کد آمبولانس 115 به همراه یک دستگاه اتوبوس آمبولانس نیز به منطقه اعزام شد.
وی گفت: همچنین تیم درمان متشکل از 4 نفر کارشناس پرستاری و تکنسین فوریتهای پزشکی به همراه یک نفر پزشک به منطقه اعزام و امر مداوا و درمان این بیماران را به عهده گرفتند. وی در پایان گفت: کسانی که نذری می‌دهند حتما تمام نکات بهداشتی را در طبخ غذا رعایت کنند و غذا چند ساعت در محیط باز نماند و بلافاصله استفاده شود.
گفتنی است شهر اندوهجرد در ۲۰ کیلومتری جنوب شهداد و ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق شهر کرمان واقع است. اندوهجرد در میان کوهپایه‌های کوهستان پلوار از سوی غرب و کویر لوت از سوی شرق قرار گرفته است. این شهر در سال ۱۳۸۳ خورشیدی از ادغام دو روستای اندوهجرد و گودیز تشکیل شد.
بزرگترین مشکل اندوهجرد تامین آب آشامیدنی است. بطوریکه گاهی اوقات آب در تابستان ها جیره بندی می شود. اگرچه اندوهجرد از مشکل کم آبی رنج می برد اما خرما و مرکبات جزو محصولات کشاورزی آن هستند که مرکبات اندوهجرد از شهرت قابل قبولی برخوردار هستند.

20

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 146
  • دیروز: 260
  • هفته: 1,508
  • ماه: 3,737
  • سال: 89,291