یک و نیم تخت بیمارستانی برای هر هزار کرمانی

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره 542

آمار تاسف باری که در نشست وزیر بهداشت با استاندار، پزشکان و سرمایه‌گذاران کرمانی مقیم تهران عنوان شد
یک و نیم تخت بیمارستانی برای هر هزار کرمانی

پیام ما- شامگاه پنج شنبه گذشته، اتاق بازرگانی ایران میزبان دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت، علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان، محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی کرمان و ایران، دکتر علی اکبر حقدوست رئیس علوم پزشکی کرمان و جمعی از پزشکان و سرمایه گذاران بود. موضوع این نشست بررسی مسائل مختلف حوزه سلامت کرمان و سرمایه گذاری در این حوزه بود.
استاندار کرمان: کرمان همچنان در حوزه سلامت مشکلات ویژه ای دارد
استاندار کرمان در این نشست گفت: دکتر هاشمی یکی از وزرای ممتاز کابینه دولت تدبیر و امید است که در مدت حضورشان به عنوان وزیر بهداشت چهار بار به استان کرمان سفر کرده‌اند که انصافا این سفرها برکات بسیار بزرگی برای مردم ما داشته است. وی افزود: این جلسه برای سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت استان کرمان است و امیدواریم که این جلسات و جلسات مشابه خروجی‌های مطلوبی برای مردم عزیز استان کرمان داشته باشد. رزم حسینی با تاکید براینکه این استان با وجود همه مزیت‌های اقتصادی در حوزه‌های معادن، صنایع، میراث فرهنگی، کشاورزی و … در حوزه سلامت همچنان مشکلات ویژه ای دارد، تصریح کرد: ایام پساتحریم فرصت بسیار خوبی است تا بتوانیم سرمایه‌گذاری های جدیدی در حوزه سلامت با مشارکت بخش خصوصی انجام دهیم. امروز متاسفانه می‌بینیم که بسیاری از مردم عزیز استان کرمان برای درمان خود به استان های مجاور مخصوصا استان یزد سفر می کنند که این هزینه های سرسام‌آور حمل و نقل و جابجایی را به آنها وارد می کند.
وی ادامه داد: استان کرمان در حوزه سلامت، بهداشت و درمان یک تقاضای ویژه دارد و متاسفانه علیرغم تلاش‌های بسیار زیاد غیر از یک مورد هنوز اقدام عملی مهمی در استان رخ نداده است. البته امیدواریم که ماحصل این جلسات خروجی مطلوبی برای استان داشته باشد.
رزم حسینی تصریح کرد: ما از سال گذشته ستاد سرمایه گذاری سلامت را در داخل استان شکل داده ایم و طرح های بسیار خوبی را در قالب آن تدوین کرده ایم که با یاری خدا و کمک بخش خصوصی و دولت طبق برنامه، جزئیات آن به نوبت عملیاتی خواهند شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان: به ازای هر هزار نفر، یک و نیم تخت در استان داریم
دکتر حقدوست رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کرمان نیز با ارایه گزارشی از شرایط بهداشت و درمان در این استان گفت: همانطور که می دانید استان کرمان به لحاظ وسعت ۱۱ درصد مساحت کشور و به لحاظ جمعیتی نیز سه میلیون نفر از جمعیت کشور را تشکیل می دهد اما به لحاظ توسعه یافتگی و عقب ماندگی یک ناهمگونی عجیبی بر آن حاکم است. وی افزود: در شرایط کنونی ۶۹ درصد تخت های بیمارستانی موجود در استان کرمان مربوط به دانشگاه های علوم پزشکی استان، ۱۰ درصد مربوط به بخش خصوصی است، ۲ درصد مربوط به مجموعه های خیریه و ۱۹ درصد باقیمانده هم متعلق به نهادهای نیمه دولتی مثل مراکز نظامی و انتظامی و از این جمله است.
وی افزود: در شرایط کنونی یک و نیم تخت به ازای هر هزار نفر در استان وجود دارد که در کشور به ازای هر ۱۰۰۰ نفر به طور میانگین ۲ تخت موجود است. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته به ازای این تعداد نفر ۸ یا ۹ تخت وجود دارد. طبق بررسی های ما و با توجه به اینکه جمعیت کشور رو به پیر شدن است ما پیش بینی کردیم که تعداد ۳۹۰۰ تخت موجود در استان باید در یک برنامه زمانی روشن به ۷۷۰۰ تخت افزایش یابد.
رئیس اتاق بازرگانی ایران: باید از همه ظرفیت های کشوری برای ساختن کرمان بهره ببریم
محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی ایران و کرمان نیز در این نشست گفت: امروز فعالین بخش خصوصی کشور باید یک بخشی از تمرکز خود را روی فعالیت‌های اجتماعی بگذارند. خوشبختانه امروز به برکت دولت تدبیر و امید شرایط بسیار خوبی بر کشور حاکم است که ما باید از این ظرفیت بزرگ به بهترین شکل بهره ببریم.
وی افزود: یکی از این ظرفیت‌ها ظرفیت پساتحریم است که ان شاالله به زودی به ثمر خواهد رسید و اتفاقات بزرگی رقم خواهد خورد. ما از زمان به توافق هسته ای با فعالین اقتصادی بیش از ۴۷ کشور دنیا دیدار داشته ایم و تقریبا همه آنها به سرمایه گذاری در بخش سلامت راغب اند و ما نیز به آنها پیشنهاداتی در این زمینه ارایه می کنیم. جلال پور اضافه کرد: دومین ظرفیت موجود نیز پروژه های نیمه کاره کشور است که تقریبا تکمیل ۳۰ درصد آنها را باید بخش خصوصی برعهده بگیرد و از این تعداد می توان بخش هایی از آن را به بخش درمان و سلامت اختصاص داد. وی گفت: ما در کرمان دکتر حقدوست و مهندس رزم حسینی را داریم که پشتکار بسیاری دارند و امیدوارم بتوانیم از همه ظرفیت‌های کشوری برای ساختن استان کرمان بهره ببریم.
وزیر بهداشت: ای کاش در گذشته به اندازه پسته برای سلامت کرمان زحمت کشیده می شد
دکتر حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم در این نشست با ابراز خوشحالی از حضور در جمع اهالی کرمان، گفت: امروز یکی از مهمترین دردهای جامعه ما درد سلامت است که با آماری که آقای دکتر حقدوست اعلام کرد واقعا باید تاسف خورد. استانی مثل کرمان که همه ایرانی ها به آن افتخار می کنند و افتخارات بزرگی را بر سینه دارد، نباید در بحث سلامت این وضع را داشته باشد. ای کاش به اندازه پسته کرمان برای سلامت کرمان هم در گذشته زحمت کشیده می شد.
وی تصریح کرد: من به استاندار کرمان هم گفتم که اگر سرمایه گذاران استان برای توسعه زیرساخت های سلامت کرمان پای کار بیایند ما حاضریم پروپوزال های پروژه ها را در اختیار آنها بگذاریم و این عزیزان هم می توانند مطمئن باشند که یک فعالیت صددرصد اقتصادی را انجام دهند و شرایط بهداشت و درمان استان کرمان را متحول کنند. وزیر بهداشت خطاب به حاضران گفت: کارهای زیادی در استان کرمان از گذشته تا به حال صورت گرفته است اما ببینید مرحوم افضلی پور چگونه نامش در تاریخ استان کرمان مانده است. ما چشم به هم بزنیم همه چیز تمام شده و باید از این دنیا رخت ببیندیم اما چه چیزی غیر از همین کارهای خیریه و انسان دوستانه برای ما خواهد ماند؟ وی افزود: استان کرمان تنها استانی در کشور اسست که من همه اختیاراتم را در آن به استاندار محترم و رئیس دانشگاه علوم پزشکی داده ام. در اینجا همه چیز مشخص است و برنامه ریزی ها تا سال ۱۴۰۴ انجام شده است. در استان کرمان ۳ هزار تخت باید ساخته شود که اگر بخش خصوص ساخت ان را به طور کامل بر عهده بگیرد ما حاضریم از آنها خرید خدمت کنیم. دکتر هاشمی تصریح کرد: کل اورژانس استان قابل واگذاری به بخش خصوصی است و بحث دیالز هم همینطور. ما می توانیم اینها را به بخش خصوصی بدهیم در عین حال از آنها پس از بهره برداری خرید خدمت کنیم. یا یک شرکت می تواند تامین کل دستگاه های سرمایه ای بیمارستان های استان را بر عهده بگیرد بعدا از آن بهره برداری کند. وی با اشاره به ایام پساتحریم گفت: ما در وزارت بهداشت بیش از ۵۰۰ هزار میلیارد تومان پروژه جدید برنامه ریزی کرده ایم که برای همه آن نیاز به سرمایه گذار داخلی و خارجی داریم. ما هم نیاز به پایگاه های بهداشتی داریم و هم شبکه های بهداشت. در این مورد خیرین هم می توانند کمک کنند. ما این آمادگی را داریم که اگر خیری خواست کاری انجام دهد نصف هزینه آن را پرداخت کنیم و به ساخت پروژه اش بدون چشم داشتی کمک کنیم. دکتر هاشمی با اشاره به اینکه وظیفه ما رسیدگی به بحث بهداشت و سلامت است اما چون غافل مانده ایم ناچارا وارد درمان شده‌ایم افزود: تلاش هایی که دارد می شود بی ثمر نیست و قطعا شرایط رو به بهبود خواهد بود.

13

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :