کرمان در انتظار عصر یخبندان

پنجشنبه 24 دی 1394

پیش بینی ها از یخبندان در دی ماه سال جاری خبر می دهد
کرمان در انتظار
عصر یخبندان

پاییز به تدریج از نیمه خود عبور می کند و زمستان نزدیک تر می شود. سردترین فصل سال کمتر از دو ماه دیگر از راه می رسد و با توجه به تجربه چندسال اخیر یش بینی می شود امسال هم کرمان، زمستان بسیار سردی را تجربه کند. در دو سال گذشته حداقل اینطور بوده است. خصوصا سال 92 که سرما و یخبندان در کرمان در 40 سال قبلش بی سابقه بود.
سال 51 آخرین دوره سرمایی شدید کرمان
آخرین دوره سرمایی شدید در استان کرمان مربوط به سال 51 است در این سال دمای هوای کرمان به 30 درجه زیر صفر رسید و حتی در شهرهای گرمسیر کرمان که در طول تابستان دمای 50 درجه ای را هم تحمل می کنند برف بارید.
پس از آن تا سال ها کرمانی ها سرمای شدیدی را در زمستان تجربه نکردند اما زمستان سال 92 حکایت دیگری داشت.
دی 92 دمای کرمان 21 درجه زیر صفر شد
دی ماه سال 92 بود که در اتفاقی بی سابقه کرمان دچار یخبندان شدید شد. در دهه پایانی دی ماه آن سال مردم کرمان شاهد یکی از شدیدترین بارشهای برف در کرمان بودند و ارتفاع برف در شهر کرمان به 27 سانتیمتر رسید چیزی که طی 41 سال قبل از سال 92 در کرمان بی سابقه بود. حتی ارتفاع برف در برخی از شهرستان ها از ارتفاع یک متر نیز گذشت و موجب بروز دردسرهای فراوانی برای مردم شد.
بحرانی که درست مدیریت نشد
اگرچه بدلیل رخ دادن زلزله های بم و زرند، کرمانی ها در مقابل زلزله از آمادگی نسبی برخوردار هستند اما مدیریت حوادث در زمان سایر حوادث غیر مترقبه که کرمان تجربه ای در بروز آنها ندارد در استان کرمان مطلوب نیست و زنگ خطری است برای تکرار چنین حوادثی در آینده. در پی سرمای بی سابقه هوا در سال 92 عملا رفت و آمد مردم مختل شد. در ساعات اولیه یخبندان تعداد تصادفهای درون شهری به شدت افزایش یافت و در این مقاطع عملا رانندگی و رفت و آمد در شهر مختل می شد. عدم برف روبی به موقع و حجم بالای کار و آبگرفتگی وسیع و عدم وجود تجهیزات لازم برای برف روبی سریع در شهری که سال ها برف و باران نیامده بود زندگی عادی را در چند روز یخبندان غیر ممکن کرده بود.
این یخبندان حتی موجب مصدومیت نزدیک به صد نفر و کشته شدن حداقل یک نفر در کرمان شد. در اثر یخبندان دی ماه 92 سه تصادف زنجیره ای رخ داد که بیشتر این تصادفات در بلوار حجاج شهر کرمان (برخورد ۲۰ دستگاه سواری) و پل غدیر شهر کرمان (برخورد ۱۲ دستگاه خودرو ) بود.
برفی که اسفند 93 آمد
زمستان سال گذشته اگرچه سرد بود اما یخبندانی به شدت سال 92 رخ نداد. پایان سال هم برخلاف تصور، در شهر کرمان برف آمد. این برف با یخبندان همراه نبود و فقط دمای هوای کرمان کاهش پیدا کرد و سرما مهمان کرمانی ها شد.
رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی کرمان: امسال شاهد یخبندان خواهیم بود
حمیده حبیبی در این ارتباط به «پیام ما» گفت: قطعا در زمستان امسال شاهد یخبندان خواهیم بود اما این یخبندان به شدت سال 92 نیست. رئیس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان افزود: انتظار این است که در چند روز خاص در اثر یک سری پدیده ها سرما تشدید شود.
وی تصریح کرد: پیش بینی می شود میزان بارش باران و همچنین دمای هوا تا پایان سال نرمال باشد اما انتظار می رود در اثر یک سری پدیده ها در چند روز خاص دمای هوا کاهش پیدا کند و حتی احتمال شکسته شدن رکورد بارش و سرما در یک روز خاص وجود دارد.
حبیبی در پاسخ به این سوال که احتمالا در چه ماهی هوا سرد می شود و احتمال یخبندان وجود دارد، گفت: با توجه به داده های ما از سال های گذشته، معمولا در دی ماه سرما شدیدتر از دیگر ماه ها بوده است اما از الان قابل پیش بینی نیست که در چه ماهی با کاهش دمای زیاد روبرو باشیم و یخبندان رخ دهد.
خرید 50 تن نمک توسط شهرداری کرمان برای مقابله با یخ زدگی
به نظر می رسد با توجه به تجربه ای که شهرداری کرمان از سال های قبل کسب کرده است، امسال برای پیشگیری از بروز مشکل زودتر به فکر افتاده اند. از همین رو ستاد بارندگی در شهرداری کرمان ایجاد شده و تصمیماتی هم برای مقابله با یخبندان احتمالی گرفته شده است.
جانشین حوزه خدمات شهری شهرداری کرمان در این ارتباط از خریداری و ذخیره‌سازی شن و نمک جهت استفاده در زمان یخ‌بندان در سطح شهر خبر داده و گفته: در صورت نیاز، شن و نمک بیش‌تری خریداری و در اختیار مناطق قرار داده می‌شود.
قربانی با بیان این که تمام پمپ‌ها، جرثقیل‌ها و تانکرها باید تعمیر شوند تا در زمان بارندگی با مشکلی مواجه نشویم، از سازمان‌های شهرداری و شهرداری‌های مناطق خواست در زمان بارندگی، هم‌کاری لازم را با یک‌دیگر داشته باشند تا در جهت رفع هرچه سریع‌تر آب‌گرفتگی‌های احتمالی، اقدام شود. گفتنی ست آنطور که کرنا، پایگاه اطلاع رسانی شهرداری کرمان نوشته در ستاد بارندگی شهرداری کرمان قرار شده شهرداری مرکز نسبت به تامین نمک به میزان 50 تن، برای مواقعی که احتمال یخ‌زدگی معابر وجود دارد اقدام کند. از دیگر مصوبات این ستاد نصب پمپ میدان «شهدا»، بررسی و اصلاح معایب و نواقص پل «شهیدرجایی» و انتهای بلوار «رضوان»، انجام اقدامات لازم برای نصب پمپ ثابت در سه نقطه‌ی بحرانی در زمان آب‌گرفتی در منطقه سه و اصلاح ورودی جاده‌ی «سرآسیاب» قبل از ایام بارندگی هستند.
مدیرکل بحران کرمان: به 30 دستگاه هشدار دادیم که آماده باشند
محسن صالحی در ارتباط با احتمال یخبندان در زمستان سال جاری به «پیام ما» گفت: ما حدود دو هفته پیش به دستگاه های مربوطه هشدار دادیم که برای مقابله با سرما و یخبندان آماده باشند. مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری کرمان افزود: به حدود 30 دستگاه هشدار دادیم که اقدامات لازم را انجام دهند تا مشکلی پیش نیاید.
وی در پاسخ به این سوال که با توجه به نامه ای که وزارت نیرو در ارتباط با پدیده «ال نینو» به استانداری ها داده، چقدر احتمال بروز بحران در کرمان وجود دارد گفت: این نامه با پیش بینی های هواشناسی کمی متفاوت است اما ملاک ما بدترین حالت است و سعی می کنیم خود را آماده کنیم.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *