روابط عمومی بانک ایران زمین خبر داد:بانک ایران زمین به پویش “سهممنبرای_تالاب” پیوست

سه‌شنبه 18 خرداد 1400

تالاب‌های طبیعی جزو اکوسیستم‌های فعال و حیاتی بر روی زمین هستند. درواقع این تالاب‌ها هستند که با فراهم ساختن آب و قابلیت زادآوری اولیه به بقای گونه‌های جانوری و گیاهی روی زمین کمک می‌کنند و بخش مولد بسیاری از چرخه‌های حیات به تالاب‌ها برمی‌گردد.ازاین رو بانک ایران زمین به پویش”سهممنبرای_تالاب” پیوست.
به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، براساس مطالعات انجام شده، حدود 15 درصد ارزش خدماتی اکوسیستم‌ها در جهان از طریق تالاب‌ها تأمین می‌شود. از طرفی تالاب‌ها به خاطر حفظ ذخایر ژنی گیاهی و جانوری، ‌ تأمین آب، آبزی پروری، تولید محصولات کشاورزی، تولید چوب، تأمین انرژی، تولید مواد لجنی و گیاهی، حمل و نقل و کاربردهای تفریحی و گردشگری، ارزش اقتصادی بالایی پیدا دارند.
مطالعات نشان می دهد که در ایران ده ها تالاب وجود دارد که شناخته شده ترین آنها تالاب بین المللی دریاچه ارومیه است، اما اهمیت تالاب‌ها در دوره حاضر بیش از پیش نمایان شده است، چرا که سرزمین ما دچار خشکسالی شده است.
همچنین حجم قابل توجهی از پهنه تالابی کشور با پدیده کم آبی و حتی خشکی دست و پنجه نرم می کنند. این تالاب ها، مستعدترین مراکز برای ایجاد پدیده ریزگرد هستند که می توانند تا دورترین نقاط کشور را تحت تاثیر خود قرار دهند.
اگر چه سیلاب و بارندگی‌های دو سال پیش تا حدودی توانست بخشی از تالاب‌ها را جان ببخشد، اما شرایط اکنون در تالاب انزلی، میانکاله و گاوخونی چندان مساعد نیست.
تصویب “کنوانسیون رامسر”
براساس تحقیقات انجام شده، موضوع تالاب‌ها آن قدر در کشور ما جدی بوده و هست که کنوانسیون مربوط به تالاب‌های مهم بین‌المللی، به ویژه تالاب‌های زیستگاه پرندگان آبزی معروف به «کنوانسیون رامسر» به عنوان پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آن‌ها در سال ۱۹۷۱ میلادی در شهر رامسر به تصویب رسیده است که در حال حاضر این پیمان ۲۴۱۲ مکان را در ۱۷۱ کشور پوشش می‌دهد.
همچنین این تحقیقات نشان می‌دهد بخش عمده تالاب‌های جهان به دلیل خشکسالی و یا چرای بیش از اندازه دام در آنها از بین رفته‌اند. این خطر زمانی جدی می‌شود که بدانیم حیات بسیاری از گونه‌های جانوری، تنها به وجود تالاب وابسته است و در صورت از بین رفتن تالاب، جانوران و گیاهان آن حوزه نیز به طور کلی نابود خواهند شد.
بانک ایران زمین به پویش “سهممنبرای_تالاب پیوست از این رو بانک ایران زمین با شناخت درست اهمیت این موضوع، به پویش “سهممنبرای_تالاب” پیوسته است. چرا که این بانک به درستی دریافته که «ایران زمین» بدون آب، بدون خاک و بدون پوشش گیاهی زنده نخواهد ماند و سهم تالاب نیز از این مساحت بزرگ، در خور توجه است.
در حالیکه احیای تالاب‌ها یک وظیفه دولتی و برعهده سازمان‌هایی چون وزارت نیرو یا وزارت جهادکشاورزی است، اما تک تک مردم ایران می‌توانند هر چند کوچک، سهم خود را در این پروژه بزرگ ایفا کنند.

بانک ایران زمینتالابدریاچه ارومیهسهممنبرای_تالاب
مطالب مرتبط
اقلیم
1982
وزارت نیرو به تعهداتش عمل نکردتوقف رهاسازی آب به دریاچه ارومیه
مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه با انتقاد عملکرد وزارت نیرو در زمینه رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه گفت: «در حال حاضر رهاسازی به سمت این تالاب بین‌المللی متوقف شده است.»
اقلیم
2025
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد40 درصد تالاب‌ها کانون غبار شده‌اند
مسعود تجریشی: وسعت کانون‌های بحرانی گرد و غبار در ایران حدود ۲ میلیون هکتار است رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم: ازن هم به آلودگی‌های ۶ ماه اول سال در تهران اضافه شده است
چارسوق
2207
به رغم بارش‌های قابل توجه در مناطق مختلف کشور، تالاب‌ها و دریاچه‌ها هنوز در وضعیت نامطلوبی هستندتالاب‌ها در سیل هم تشنه‌اند
تالاب‌ها در سیل هم تشنه‌اند
ویژه‌نامه روز جهانی تالاب‌ها منتشر شد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.