معاون اول رئیس‌جمهور:حضور متخصصان اقتصاد در بخش کشاورزی پررنگ‌تر شود

چهارشنبه 12 خرداد 1400

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه مسئله آب یکی از اصلی‌ترین چالش‌های پیش روی کشور و به ویژه بخش کشاورزی است، گفت: صاحب نظران و مراکز علمی و دانشگاهی کشور که نقش تعیین کننده‌ای در گره گشایی از مشکلات پیش روی کشور دارند باید وارد صحنه شده و در این خصوص راهکارهای علمی ارائه کنند. به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری صبح دیروز در مراسم افتتاح دوازدهمین کنفرانس ملی اقتصاد کشاورزی ایران که به شکل ویدیو کنفرانس برگزار شد، به تغییرات آب‌وهوایی و کاهش نزولات جوی و خشکسالی در سال آبی 1400-1399 اشاره کرد و گفت: امسال جزو سال‌های خشک کشور در 50 سال گذشته است، میزان بارندگی‌ها و آب‌های ذخیره شده در پشت سدها بسیار کاهش یافته و در دولت ستادی به منظور ساماندهی و تعادل بخشی وضع آب با حضور دستگاه‌های مختلف ایجاد شده است.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سال‌های گذشته دولت متناسب با شرایط کم‌آبی طرح‌هایی در بخش کشاورزی به منظور کاهش مصرف آب اجرا کرده است، گفت: کشت گلخانه‌ای از 8 هزار هکتار در شروع کار دولت به 18 هزار هکتار رسیده است و استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین به طور گسترده در حال افزایش است. او تصریح کرد: در موضوعات کشاورزی نظیر ایجاد شبکه‌های آبیاری نوین بیش از 85درصد هزینه‌ها از سوی دولت پرداخت می‌شود و متاسفانه بخش خصوصی و فعالان در این عرصه سرمایه‌گذاری اندکی در این زمینه انجام می‌دهند.
جهانگیری اجرای طرح‌های آب و خاک نظیر طرح 550 هزار هکتاری در استان‌های خوزستان و ایلام با سرمایه‌گذاری بیش از 1.5 تا 2 میلیارد دلاری دولت را خاطر نشان و عنوان کرد: اجرای چنین طرح‌های بزرگی موجب بهره‌وری بیشتر از منابع آب و خاک شده است به طوری که در بازدید از این مناطق یکی از کشاورزان می‌گفت به جای 1.5 تن برداشت در هکتار پس از اجرای این طرح میزان برداشت به 3.5 تا 4 تن ارتقا یافته است. این نشان می‌دهد که اجرای طرح‌هایی که منجر به اقتصادی شدن بخش کشاورزی می‌شود می‌تواند توان کشاورز را در واحد سطح افزایش دهد.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت سرمایه‌گذاری وسیعی برای تجمیع، تسطیح، کانال کشی به منظور کم شدن شوری خاک در سراسر کشور انجام داده است، گفت: در استان سیستان و بلوچستان نیز طرح احیای 46 هزار هکتار زمین با روش لوله‌کشی انجام شده است ولی باید برای رسیدن به نتیجه مطلوب راهکاری پیدا کرد که بخش خصوصی با قدرت و انگیزه و آگاهی وارد صحنه شود.
او تاکید کرد: حضور متخصصان علم اقتصاد در حل مشکلات اقتصادی به ویژه بخش کشاورزی باید پر‌رنگ‌تر شود و چنین کنفرانس‌هایی می‌تواند اقتصادی شدن بخش کشاورزی را به عنوان اولویت در دستور کار خود قرار دهد.
جهانگیری نقش سیاست‌های دولت در حوزه کشاورزی نظیر دخالت در قیمت گذاری‌ها را به منظور شکوفا شدن بخش کشاورزی ضروری توصیف کرد و گفت: ارتباط دانشگاه با صنعت در همه جهت‌گیری‌ها وجود داشته اما ارتباط دانشگاه با کشاورزی باید تقویت شود.
معاون اول رئیس‌جمهور افزود: دولت تلاش کرده تا اینترنت پرسرعت در روستاها همانند پایتخت و شهرهای بزرگ وجود داشته باشد تا کشاورزان و فعالان این عرصه بتوانند از طریق دستیابی به مقالات علمی بهره‌وری را افزایش داده و یا از طریق شبکه‌های‌اجتماعی محصولات خود را به فروش برسانند. او هوشمندسازی بخش کشاورزی را موضوعی جدی خواند و گفت: امیدوارم سهم دانش در بخش کشاورزی نیز همانند سایر بخش‌ها افزایش یابد. اقتصاد بدون اتکا به درآمد نفت معنایش اقتصاد متکی به دانش است. دولت از شکل گیری مراکز علمی و پارک‌های علم و دانش در گوشه و کنار کشور حمایت کرده است اما باید موضوع دانش‌بنیانی در همه عرصه‌ها از مزارع‌کشاورزی تا کارخانه‌ها حضور داشته باشد و آثار خود را نمایان سازد.

اقتصادکشاورزیکشاورزیمعاون اول رئیس جمهور
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *