رئیس‌جمهوری:می‌خواهیم تحریم را برداریم عده‌ای عزاداری می‌کنندرئیس‌جمهور با بیان اینکه واقعا عجیب است زمانی که می‌خواهیم تحریم را برداریم یک عده مرثیه می‌خوانند و ناراحت می‌شوند، عنوان کرد: نمی‌شود عده‌ای بگویند ما به فکر مردم هستیم، اما وقتی می‌خواهد تحریم برداشته شود ناراحت باشند و روضه‌خوانی کنند.

چهارشنبه 29 اردیبهشت 1400

رئیس‌جمهور با بیان اینکه واقعا عجیب است زمانی که می‌خواهیم تحریم را برداریم یک عده مرثیه می‌خوانند و ناراحت می‌شوند، عنوان کرد: نمی‌شود عده‌ای بگویند ما به فکر مردم هستیم، اما وقتی می‌خواهد تحریم برداشته شود ناراحت باشند و روضه‌خوانی کنند. مرثیه‌خوانی برای زندگی مردم با روضه خوانی برای برداشته شدن تحریم قابل جمع نیست.
به گزارش ایسنا، حسن روحانی صبح دیروز در جلسه هیات دولت با اشاره به کسانی که از مذاکرات وین ناراحت هستند اظهار کرد: چرا از مذاکرات وین ناراحتید؟ این‌ها فکر می‌کنند وین همین بغل‌هاست در حالی‌که وین یک شهر دیگر است. مدام می‌گویند چرا مذاکره می‌کنید. در حالی که این دولت در هشت سال خود مذاکره‌ای نکرد، مگر اینکه از آن موفق بیرون بیاید.
او ادامه داد: دوران قبل تمام شده، بعضی‌ها هم در آن زمان به مذاکره‌ای نرفتند مگر اینکه یک قطعنامه علیه ایران گرفتند و آمدند. اما من امروز به مردم قول می‌دهم پایان مذاکرات وین پیروزی ملت ایران است و ما همین امروز هم قدم‌های بزرگی در این زمینه برداشته‌ایم.
روحانی با تاکید بر اینکه معیار برای ما زندگی مردم است یادآور شد: ما می‌خواهیم مشکل صادرات و واردات را برداریم، اما شما چرا ناراحت می‌شوید. ما می‌خواهیم تحریم را برداریم، اما یک عده‌ای عزاداری می‌کنند. او اضافه کرد: والله بالله اگر کسی منافع ملی را کنار گذاشت و به دنبال منافع حزبی، جناحی و قبیله‌ای رفت به مردم خیانت کرده است. منافع و مصالح ملی و زندگی مردم برای ما اصل است؛ چرا که مردم باید به راحتی زندگی کنند.
او با اشاره به اینکه مسیر ما در این مدت درست بوده است، گفت: البته ممکن است کسی بگوید که این مسیر درست که به اهدافتان رسیدید به خاطر صبر مردم بوده که این حرف کاملا درست است و ما به خاطر مقاومت مردم به اینجا رسیدیم، دولت که چیزی نیست و تنها نماینده مردم است. آنهایی هم که به دولت توهین می‌کنند در واقع به ملت توهین می‌کنند؛ چرا که ما هیچ چیزی جز رای و اعتماد مردم نداریم.
رئیس‌جمهور در ادامه اظهار کرد: از طرفی ممکن است کسی بگوید که در این موفقیت‌ها مقام معظم رهبری حمایت و کمک کرده‌اند که این هم درست است؛ چرا که همیشه اینگونه بوده که رهبری هدایت و کمک کرده و اصلا مگر می‌شود بدون کمک رهبری به موفقیت رسید. در برجام هم اگر ما موفق شدیم همین گونه بوده و قدم به قدم خدمت آقا رفتیم که روسای قوا هم بودند و ایشان در مراحل مختلف چه به صورت کتبی و چه شفاهی به ما کمک کردند. تمام دستورات کتبی و شفاهی رهبری مرحله به مرحله هست و الان هم راجع به وین هست مثلا همین چند هفته پیش دستوری درباره وین دادند که من همان را ابلاغ کردم تا انجام شود. به هر حال ما بدون وحدت پیش نمی‌رویم.
تصمیم‌گیری در پایتخت‌ها برای چند موضوع کلیدی
در حالی که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران با خوشبینی و اطمینان از روند مذاکرات و برچیده‌شدن تحریم‌ها سخن می‌گوید، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران هم اعلام کرده، در طول دو هفته گذشته و در جریان برگزاری دور چهارم مذاکرات وین پیشرفت‌های خوبی در جریان مذاکرات انجام شده است و چند موضوع کلیدی باقی مانده که نیاز به بررسی بیشتر و تصمیم‌گیری در پایتخت‌ها است. عباس عراقچی دیروز پیش از نشست کمیسیون مشترک برجام گفت: امروز بعد از پایان بیش از دوهفته مذاکرات نشست جمع‌بندی خواهیم داشت و مجدداً هیئت‌ها جهت انجام مشورت‌های بیشتر به پایتخت‌های سیاسی خود مراجعه می‌کنند.
این دیپلمات ارشد کشورمان تصریح کرد: ما در طول دو هفته گذشته که دور چهارم مذاکرات بود شاهد پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات بودیم البته چند موضوع کلیدی باقی مانده است که نیاز به بررسی بیشتر و تصمیم‌گیری در پایتخت‌ها است و امیدواریم در چند روز آینده انجام شود و در دور بعدی که برای مذاکرات می‌شویم داشت در مورد آن‌ها به جمع‌بندی برسیم.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با روند مذاکرات وین در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست‌هایی که در طول دو هفته گذشته در سطوح مختلف در وین برگزار شده است، گفت: نشست‌ها و مذاکرات فشرده بود. در سطوح مختلف دوجانبه و چندجانبه نشست‌های داشتیم هیئت‌های مختلف با یکدیگر رایزنی کردند. این مذاکرات در سطح کارشناسی و در سطح بنده انجام شد و در طول این بحث‌ها تلاشی داشتیم که در مورد موضوعات مورد اختلاف به جمع‌بندی برسیم، اختلافات را رفع کنیم و یا کمتر کنیم و نتیجه آن این است که اکنون در موقعیتی قرار داریم که می‌توانیم یک جمع‌بندی کلی داشته باشیم. عراقچی ادامه داد: چند موضوع کلیدی باید حل شود در مورد بقیه موارد توافق وجود دارد متن نگارش خوبی صورت گرفته است و موقع آن است که یک رجوعی به پایتخت داشته باشیم مشورت های آخر صورت بگیرد و بعد انشاالله مذاکرات را ادامه می‌دهیم.
از سوی دیگر، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز در جمع خبرنگاران درباره مذاکرات احیای توافق هسته‌ای گفت: موضع ما این است که بازگشت آمریکا به برجام مسئله اصلی است که باید حل شود. در عین حال، مذاکرات وین تمام جنبه‌های بازگشت ایران به تعهداتش در توافق را در بر می‌گیرد. او همچنین اضافه کرده که ما موافق همگام‌سازی این اقدام‌ها هستیم، اگرچه درک می‌کنیم که ایران باور دارد آمریکا باید فورا تمامی تحریم‌ها را لغو کند. روز سه‌شنبه، بی.بی.سی خبری را از قول میخائیل اولیانوف منتشر کرد که گفته بود: «تا فردا، خبر مهمی منتشر می‌شود.» با این حال، تا زمان نگارش این گزارش، هیچ خبر مهم و جدیدی در مورد مذاکرات وین منتشر نشده است. گرچه عصر همان روز، آقای اولیانف تکذیب کرد که درباره گشایش در مذاکرات سخنی گفته باشد. او در توئیتری نوشت: «من (در مصاحبه با بی‌بی‌سی) نگفتم در مذاکرات وین در خصوص برجام، گشایش حاصل شده است، بلکه گفتم که از نظر من پیشرفت‌های مهمی حاصل شده است و این درست است. با این همه، مسائل حل‌نشده هنوز باقی مانده‌اند و مذاکره‌کنندگان برای نهایی کردن توافق در خصوص احیای برجام به وقت و تلاش بیشتری نیاز دارند.»
مذاکرات مربوط به احیای برجام از بیش از یک ماه پیش آغاز شده و معطوف به بازگشت آمریکا به این توافقنامه و رفع تحریم‌ها علیه ایران در ازای پایبند شدن دوباره ایران به تعهداتی است که در آن برایش در نظر گرفته شده است. ایران اعلام کرده که آمریکا باید به تمام تعهداتش بازگردد، همه تحریم‌ها را بردارد و پس از راستی‌آزمایی از برداشته‌شدن تحریم‌ها در عمل، ایران نیز به تعهداتش ذیل برجام بازخواهد گشت.

تحریمرئیس جمهورمنافع ملیهیأت دولت
مطالب مرتبط
رئیس‌جمهور در جلسه دفاع از کابینه پیشنهادی‌اش مطرح کردمهار کرونا اولویت نخست دولت
رئیس‌جمهوری با اشاره به لزوم برگزاری دادگاهی عادلانه تاکید کرد:بر محاکمه مسببان حادثه هواپیمای اوکراینی اصرار داریم
بیانیه سپاه پاسداران: سقوط هواپیمای اوکراینی در پی ماجراجویی‌های ضد انسانی و اقدامات تروریستی آمریکا در منطقه به وقوع پیوست

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *