در فاصله دو ماه مانده تا پایان سال جاری تکلیف برگزاری نمایشگاه عرضه کالا مشخص نیست برگزاری نمایشگاه بهاره کرمان در هاله‌ای از ابهام قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت: امسال نمایشگاه های بهاره برگزار نمی شوند معاون اول رئیس جمهور: نمایشگاه های بهاره با هماهنگی استانداران باید برگزار شود معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت کرمان: نمایشگاه عرضه مستقیم کالاى با کیفیت جایگزین «بهاره» مى شود مدیرکل امور اقتصادی استانداری: هنوز برای برگزاری و یا عدم برگزاری نمایشگاه بهاره تصمیمی گرفته نشده است

چهارشنبه 23 دی 1394

در فاصله دو ماه مانده تا پایان سال جاری تکلیف برگزاری نمایشگاه عرضه کالا مشخص نیست
برگزاری نمایشگاه بهاره کرمان در
هاله‌ای
از ابهام
قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت:
امسال نمایشگاه های بهاره
برگزار نمی شوند
معاون اول رئیس جمهور:
نمایشگاه های بهاره با هماهنگی استانداران باید برگزار شود
معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت کرمان:
نمایشگاه عرضه مستقیم کالاى با کیفیت جایگزین «بهاره» مى شود
مدیرکل امور اقتصادی استانداری:
هنوز برای برگزاری و یا عدم برگزاری نمایشگاه بهاره تصمیمی گرفته نشده است

در حالی که حدود دو ماه تا پایان سال جاری باقی مانده است، برگزاری و یا عدم برگزاری نمایشگاه بهاره در کانون توجهات قرار گرفته است و هنوز برپایی این نمایشگاه در کرمان در هاله ای از ابهام قرار دارد.
خزان نمایشگاه بهاره
اگرچه برپایی نمایشگاه های بهاره در ماه پایانی هر سال با استقبال اغلب مردم روبرو می شود اما به نظر می رسد به تدریج خزان این نمایشگاه ها فرا رسیده است. ماجرا از صحبت های رئیس اتاق اصناف ایران شروع شد. چندی پیش رئیس اتاق اصناف ایران از عدم برگزاری نمایشگاه بهاره در سال جاری خبر داده و گفته بود که در کلان‌شهرها، امسال فروش‌های فوق‌العاده و حراج‌ها، جایگزین برگزاری نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا خواهند شد. مجتبی خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با تاکید بر این‌که نمایشگاه بهاره موجب تحرک در تولید می‌شود، به برگزاری طرح فروش فوق‌العاده اشاره و اظهار کرده بود که نمایشگاه‌های فروش شب عید و بهاره را در سال جاری برگزار نخواهیم کرد و فروش فوق‌العاده و حراج با نظارت اتحادیه برگزار خواهد شد. این صحبت ها کافی بود تا خبر عدم برپایی نمایشگاه های بهاره در رسانه ها منتشر شود. خبری که با واکنش منفی برخی از مردم روبرو شد. چرا که برپایی چنین نمایشگاه‌هایی قدرت خرید مردم را بالا می‌برد و مردم می‌توانند مایحتاج خود را تهیه کنند. شاید محصولات این مراکز بی‌کیفیت باشند اما می‌توانند به طبقاتی که دارای درآمد پایین هستند کمک کرده تا روز‌های نوروزی خود را سپری کنند. این نمایشگاه‌ها سال‌ها است که به عنوان عامل کنترل گران فروشی بازار و و کمک به خانواده‌های کم درآمد برگزار می‌شود. در سال 93 هم بیش از 18 هزار و 500 غرقه در 280 نمایشگاه بهاره در سطح کشور فعالیت داشتند. این نکته را هم باید در نظر بگیریم که هر ساله با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال، شاهد افزایش قیمت در بسیاری از اقلام هستیم؛ اقلامی مانند مواد غذایی، خشکبار آجیل، پوشاک و… که در سبد خرید شهروندان ایرانی نقش عمده‌ای را ایفا می‌کنند و برگزاری چنین نمایشگاه هایی می تواند به کنترل قیمت هم کمک کند. اما با صحبت های مطرح شده از سوی رئیس اتاق اصناف ایران و قائم مقام وزارت صنعت و معدن و تجارت، برگزاری این نمایشگاه ها در سطح کشور در هاله ای از ابهام قرار گرفت.
معاون اول رئیس جمهور ورق را برگرداند
اسحاق جهانگیری اما ورق را برگرداند. معاون اول رئیس جمهور بیستم دی ماه گفت که این نمایشگاه ها با هماهنگی استانداران در پایان سال برگزار شود.این خبر را رئیس اتاق اصناف ایران داد. علی فاضلی در همایش سالانه اتاق اصناف تهران گفت: اگرچه اصناف با برگزاری نمایشگاه‌های بهاره به دلیل وفور کالا مخالف بودند اما معاون اول رئیس‌جمهور گفته است این نمایشگاه ها با هماهنگی استانداران در مناطق محروم در پایان سال برگزار شود. رئیس اتاق اصناف ایران افزود: در ابتدا نظر اصناف این بود که به دلیل انباشت تولید و مشکلات رکودی نظام توزیع، این نمایشگاه‌ها برگزار نشود و واحدهای صنفی، فروش‌های فوق‌العاده برگزار کنند ولی به هر حال به زودی جلسه‌ای را با استانداران خواهیم داشت تا بتوانیم در برخی استان‌ها، نمایشگاه‌های بهاره به مناسبت ایام پایانی سال برگزار کنیم. پس از این صحبت های رئیس اتاق ایران، زمزمه برگزاری نمایشگاه های بهاره مجددا به گوش رسید اما با توجه به اینکه معاون اول رئیس جمهور گفته بود با هماهنگی استانداران این نمایشگاه ها برگزار می شوند، برگزاری آن در همه استان ها قطعی نیست.
معاون بازرگانی صنعت، معدن و تجارت کرمان: نمایشگاه عرضه مستقیم کالاى با کیفیت جایگزین «بهاره» مى شود
معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در این ارتباط به «پیام ما» گفت: برپایی نمایشگاه بهاره به علت رکود بازار و فعالیت فروشگاه های بزرگ که 40 فروشگاه بزرگ در استان کرمان داریم و فضای آنها در حد نمایشگاه دائمی است، ضرورت ندارد اما نمایشگاه تخصصی و با کیفیت برگزار خواهد شد.
مصطفی زریسفی افزود: از چند ماه قبل برای برپایی نمایشگاه عرضه مستقیم کالای با کیفیت در محل نمایشگاه های دائمی کرمان برنامه ریزی شده است و قرار است در آن محل نمایشگاهی برگزار شود، اما این نمایشگاه به مانند نمایشگاه بهاره سال های قبل و یا نمایشگاهی که در شهریور و مهر سال جاری در کرمان برگزار شد نخواهد بود. وی با اشاره به اینکه نمایشگاه های بهاره طی چند سال گذشته کیفیت مورد انتظار را نداشته است اظهار داشت: نمایشگاهی که امسال برگزار می کنیم فقط برای ارائه کالاهای با کیفیت خواهد بود و تعداد کالاهای عرضه شده گسترده نخواهد بود.
معاون بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در واکنش به این که برخی از مردم خواهان برگزاری نمایشگاه بهاره هستند گفت: مردم نباید نگران باشند چرا که بحث کنترل قیمت حتما وجود خواهد داشت. ضمنا برنامه فروش فوق العاده را داریم و مردم می توانند از این طریق کالای مورد نیاز خود را تهیه کنند.
مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان: هنوز برای برگزاری و یا عدم برگزاری نمایشگاه بهاره تصمیمی گرفته نشده است
مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان هم در ارتباط با برگزاری نمایشگاه بهاره در این استان گفت: متولی تصمیم گیری و برنامه ریزی برای برپایی و یا عدم برپایی نمایشگاه های بهاره، سازمان صنعت و معدن و تجارت است و با توجه به پتانسیل های هر منطقه، درباره برگزاری این نمایشگاه ها برنامه ریزی می شود.
رضا سنجری افزود: در آخرین صحبت هایی که مطرح بوده، قرار شده که امسال بیشتر فروش فوق العاده باشد اما هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است. وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری نمایشگاه های بهاره دسترسی راحت تر مردم به کالای با کیفیت و با قیمت مناسب است اظهار داشت: کمیته ای در این رابطه تشکیل خواهد شد و در آن کمیته بررسی می شود که برگزاری نمایشگاه بهاره با توجه به شرایط موجود به نفع همه مردم است یا خیر.
مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان تصریح کرد: منظور از همه مردم هم کسبه و اصناف است و هم دیگر مردم. سنجری در پایان گفت: هنوز برای تصمیم گیری در رابطه با برپایی و یا عدم برپایی نمایشگاه بهاره زود است اما باید بگونه ای تصمیم گرفته شود که هم به نفع مردم باشد و هم به نفع کسبه.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.