خبر

1394/08/07

در همایش بین المللی ابن هیثم و نور عنوان شد:
کرمان استانی اهل فرهنگ، تاریخ و تمدن
دانشگاه شهید باهنر کرمان که در سال 1354به همت روانشادان علیرضاافضلی پور و همسرشان بانو فاخره صبا بنا نهاده شد؛ چهلمین سال تاسیس خود که مصادف با سال جهانی نور شده را بهانه ای قرار داده برای اینکه با حمایت کمیته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شورای عالی انقلاب فرهنگی همایش علمی بین المللی ابن هیثم را در روزهای ششم و هفتم آبان ماه 94 با حضور استادان و پژوهشگران و علاقمندان و محصلین رشته فیزیک و ریاضی برگزارکند.
ابوعلی، حسن بن حسن (یا محمدبن حسین) بن هیثم بصری، ریاضیدان برجسته و بزرگترین فیزیکدان و نورشناس مسلمان قرن چهارم هجری قمری است که آثار متعددی در قالب کتاب و رساله از وی به یادگار مانده است.
بگفته محمد بلوری‌زاده دبیر علمی همایش ، هرچند ابن هیثم یکی از بزرگان صاحب نام علمی در تاریخ اسلام است و به اندازه ای در جهان علم شهرت دارد که بخشی از کره ماه به نام وی ثبت شده است اما در ایران تاکنون کار جدی درباره او صورت نگرفته است و به همین دلیل در نزد افکار عمومی و حتی تحصیل کردگان چندان شناخته شده نیست .
علی‌اکبر ولایتی صبح دیروز در آئین افتتاحیه همایش بین‌المللی ابن‌هیثم و نور اظهار کرد: ابن‌هیثم از جمله دانشمندان ایرانی بود که در عصر شکوفایی تمدن اسلامی و ایرانی می زیست. وی آل‌بویه را در بین سلسله‌های ایرانی به لحاظ پرورش دانشمندان منحصربه‌فرد دانست و ادامه داد: این دانشمند بزرگ ایرانی در زمان حاکمیت آل‌بویه در عراق زندگی می‌کرد. رئیس همایش بین‌المللی ابن‌هیثم و نور دیدگاه‌های این دانشمند در زمینه ریاضی و فیزیک، شکست نور در هاله دور ماه و حدس زدن جو اطراف زمین ماندگار دانست و گفت: ابن‌هیثم در زمینه‌های طب، فقه، منطق، موسیقی و اخلاق عالم بود.عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نقش ایران در شکل‌گیری تمدن اسلامی را بسیار چشمگیر دانست و ادامه داد: بعد از درگذشت ابن‌هیثم دانش نورشناسی پیشرفت چندانی نداشت. وی یادآور شد: تعداد زیادی از پدیده‌هایی که به نام دیگران است متعلق به دانشمندان اسلامی است.
دکتر علی اکبر ولایتی گفت: ابن‌هیثم در بیشتر علوم رایج زمان خود از جمله طب، منطق، اخلاق، ادب، موسیقی و فقه عالم بود . مشاور عالی رهبر معظم انقلاب با بیان اینکه ابن‌هیثم در عصر شکوفایی تمدن اسلامی ایرانی در قرن چهارم و پنجم زندگی می‌کرد افزود :بعد از درگذشت ابن‌هیثم دانش نورشناسی پیشرفتی نداشت. رئیس همایش بین‌المللی ابن‌هیثم و نوراین دانشمند بزرگ را پرورش یافته سلسله شیعی ال بویه دانست و خاطر نشان کرد: در این دوران دانشمندان و بزرگان زیادی پرورش یافتند .
استاندار کرمان هم برگزاری این همایش‌ها را فرصتی برای معرفی اندیشمندان و فرهیختگانی دانست که در تاریخ پنهان مانده‌اند. علیرضا رزم حسینی افزود: استانداری کرمان امادگی دارد برای برگزاری همایش‌های بزرگداشت و معرفی شخصیت‌های علمی، فرهنگی، ادبی و تاریخ تمدن ایرانی اسلامی، همکاری کند . وی کرمان را استانی اهل فرهنگ، ادب، تاریخ و تمدن و علم دانست و گفت: این استان زادگاه شخصیت‌های علمی بزرگی از جمله محمدبن عیسی ماهانی، ریاضیدان شهیر است.
دبیر اجرایی همایش بین‌المللی ابن‌هیثم و نور خاطرنشان کرد: تمدن امروز غرب بخش زیادی از پیشرفت خود را مدیون تحقیقات و پژوهش‌های دانشمندان اسلامی ایرانی است و اگر استعمارگران فراغتی را برای کشورهای اسلامی بگذارند، دانشمندان ما به کسب علوم مختلف می‌پردازند.
دکتر محمد جواد فدایی رییس دا نشگاه شهید با هنر کرمان هم گفت : 20مقاله داخلی و پنج مقاله خارجی به دبیرخانه همایش بین المللی ابن هیثم و نور در کرمان ارسال شده است. پروفسور جرج سلیبا اندیشمند لبنانی و پروفسور رشدی راشد دانشمند تونسی الاصل ساکن فرانسه از سخنرانان ویژه این همایش هستند. این دو دانشمند تحقیقات ارزشمندی در حوزه ابن هیثم شناسی انجام داده اند. همایش بین المللی ابن هیثم و نور تا فردا پنجشنبه در کرمان ادامه دارد.

مطالب مرتبط
تشکیل ستاد راهبردی اعتدال گرایان استان کرمان ستاد راهبردی اعتدال گرایان استان کرمان به منظور شرکت در انتخابات مجلس دهم (اسفندماه جاری)تشکیل شد. جلسه ستاد راهبردی اعتدال گرایان استان کرمان در تاریخ ۱۶مهر ماه در کرمان برگزار شد که در ان حجت الاسلام و المسلمین پیشگویی به عنوان رییس ستاد انتخاباتی اعتدال گران و علی […]
به مناسبت هفته پست صورت گرفت بازدید استاندارکرمان از اداره کل پست استان کرمان به گزارش روابط عمومی پست استان کرمان، صبح هیجدهم مهرماه،، مهندس رزم حسینی استاندارکرمان به مناسبت هفته پست ازکلیه واحدهای ستادی واجرایی اداره کل پست استان کرمان بازدید نمود وبا همکاران پست استان دیدارکرد. مهندس رزم حسینی درجریان این بازدید در […]
گزارش «پیام ما» از اجرای پروژه فاضلاب شهری در بلوار جهاد خرداد 95؛ پایان عملیات اجرایی خط فاضلاب بلوار جهاد تا سه راه عطار پیام ما- قطعا در چند ماه اخیر گذر شما به بلوار جهاد افتاده و دیده اید که در این بلوار، شرکت آب و فاضلاب کرمان در حال انجام عملیات است. عملیاتی […]
بيان مزاياي خانه هاي هوشمند و سيستم‌هاي AMI توسط معاون پژوهشی پژوهشگاه نيرو به گزارش روابط عمومی شرکت توزیع برق جنوب استان کرمان ،دكتر گئورك قره پتيان معاون پژوهشي پژوهشگاه نيرو و عضو هيات مديره انجمن علمي شبكه هوشمند برق ايران در جلسه آموزشي كه با حضور مديرعامل،معاونین فني و اعضا كميته اتوماسيون شركت توزيع […]
دیگر مطالب شماره شماره ۴۸۰

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.