باغ بیرم آباد

منتشر شده در صفحه کرمون | شماره شماره 488

باغ بیرم آباد
باغ «بیرم آباد» در شرقی ترین قسمت کرمان و در دامنه های کوه های مشرف بر شهر قرار گرفته، باغی تاریخی که با وجود قدمت 480 ساله اش؛ اما دروازه های آن به روی مردم شهر بسته است.
کرمان مملو از آثار تاریخی منحصر به فرد است و این شهر رکورد دار تعداد آثار تاریخی ثبت ملی در کشور است، این یعنی تعداد قابل توجهی از آثار تاریخی در شهر وجود دارد که البته متأسفانه برخی از این آثار با وجود قدمت قابل توجه مورد بی مهری تعجب آوری قرار گرفته اند.
قدیمی ترین و منحصر به فرد ترین باغ تاریخی کرمان با درختان کهن و ساختار زیبایش اسم دیگری دارد و سال ها درهایش به روی مردم بسته است و کمتر اطلاعاتی را می توان از قدمت دقیق این باغ پیدا کرد. این باغ به حدی مهجور مانده که با اینکه در شهر کرمان و در مجاورت بنای تاریخی تخت درگاه قلی بیگ و گنبد جبلیه قرار گرفته اما کرمانی ها نیز از آن اطلاعات دقیقی ندارند.
طی سال های اخیر برج و باروهای این باغ کهن که 480 سال عمر دارد مورد بازسازی قرار گرفته؛ اما بنای درونی باغ به شدت آسیب دیده است و به دلیل رها شدن و فرسایش باد و بارش باران نمایی نیمه ویرانه از خود به جای گذاشته است.
قرار گرفتن باغ در دامنه کوه های صاحب الزمان موقعیت بسیار مطلوبی به این بنای تاریخی داده است و در صورت مرمت می تواند موقعیتی بسیار مطلوب پیدا کند.
این بنا در مجاورت جنگل انبوه صاحب الزمان و مراکز تفریحی این بخش و همچنین بنای تاریخی درگاه قلی بیگ قرار دارد.
این بنا را از یادگارهای یکی از حکمران های صفوی در کرمان به نام بیرام بیگ افشار است. بیرام بیگ فردی است که در سال های 916 هجری در کرمان حکومت می کرده و از سرتیره قاسملو محسوب می شده است. پس از اینکه افشارها توسط شاه عباس سرکوب شدند این باغ جزو اموال حاکم وقت گنجعلیخان درآمد و در نهایت در سال های بعد توسط فردی به نام قلی بیگ به آستان قدس واگذار شده است.
وسعت این باغ 4/5 هکتار است که شامل باغ های انبوه و درختان کهن سال و عمارت های داخلی است.
این باغ در حالی مدت ها مورد بی توجهی قرار گرفته و عملا از چرخه گردشگری استان کهن کرمان حذف شده بود که در نهایت با پیگیری استاندار کرمان، باغ بیرم آباد طبق توافقنامه ای مورد توجه قرار گرفت و قرار است این بنای قدیمی تا پایان سال 95 مورد بازسازی کامل و بهره برداری قرار گیرد.

54

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :