نشست صمیمی رئیس قائم مقام سازمان نظام مهندسی استان کرمان با برگزیده شدگان هفتمین دوره هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان

منتشر شده در صفحه 488 | شماره شماره 488

در نشست صمیمی رئیس قائم مقام سازمان نظام مهندسی استان کرمان با برگزیده شدگان هفتمین دوره هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان مطرح شد؛
گفتمان صمیمی از تبیین پیامدهای قانونی انجام وظایف هیئت مدیره تا مدیریت مدبرانه هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی کرمان

فهیمه عسکرپور
نشست هم‌اندیشی هیئت قائم مقامی و برگزیده شدگان هفتمین دوره هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان برای تبیین پیامدهای قانونی انجام وظایف هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان کرمان با حضور اعضای هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان برگزار شد.
در نشست هم‌اندیشی هیئت قائم مقامی و برگزیده شدگان هفتمین دوره هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با موضوعات حاکمیت قواعد شرعی، قانون اساسی، سایر قوانین بر اداره سازمان استان و ضرورت وجود آنها، قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و لزوم رعایت این قانون _ مواد قانونی سازمان نظام مهندسی، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان و چرایی تشکیل آن، مقررات ملی ساختمان و ماهیت وجودی آن، اشخاص حقوقی و نهادهای ذیربط با موضوعات مرتبط با سازمان استان(وزارت راه و شهرسازی، استانداری، شهرداری‌ها و غیره) فلسفه وجودی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان، عملکرد هیئت مدیره دوره ششم سازمان استان کرمان، ریشه‌یابی علت تعطیلی و آسیب‌شناسی، جایگاه قانونی وزارت راه و شهرسازی به قائم مقامی از هیئت مدیره سازمان استان،رسالت هیئت مدیره دوره هفتم در خصوص بهبود عملکرد و اعتلای سازمان استان کرمان، اهم تخلفات انظباطی، انتظامی، حرفه‌ای و ارتکاب جرائم در سازمان استان کرمان و بایسته‌های قانونی مربوط به آنها، پای‌بندی به قوانین و مقررات مصوب ، رعایت اخلاق مهندسی و شئونات حرفه‌ای و اصول مدیریتی تشریح شد.
تعهدات و اخلاق حرفه‌ای در کار مهندسان باید مد نظر باشد
خداداد مقبلی رئیس هیئت قائم مقام سازمان نظام مهندسی استان کرمان در این نشست،انجام خدمات مهندسی برای مردم استان را وظیفه سازمان مهندسی در استان‌ها عنوان کرد و افزود: خدمات زیادی در زمینه ساخت و ساز می‌توان برای مردم انجام داد و فلسفه وجودی نظام مهندسی در استان‌ها بر همین اساس پایه‌ریزی شده است.
وی با بیان اینکه امیدواریم کوتاهی‌هایی که در دوره قبل انجام شد؛ همه موارد یک درسی باشد که بتوانیم همه آنها را در راستای بهینه‌سازی و مدیریت صحیح به کار ببریم، گفت: افرادی که در هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی انتخاب شده‌اند از نخبگان مهندسی استان هستند و یک فرصت است که بتوانیم آنچه در توان داریم برای خدمت به مردم در زمنیه مهندسی ارائه کنیم.
رئیس قائم مقام سازمان مهندسی استان کرمان با اشاره به اینکه در این چند سال اخیر خدمات و تلاش‌های خوبی در زمینه ساخت و ساز برای مردم انجام شده است، تصریح کرد: افرادی که انتخاب شدند؛ خدمات بیشتر و برنامه‌ریزی‌های بهتری برای خدمات نظام مهندسی استان به دور از هر جناح و عقیده‌ای داشته باشند.
مقبلی بیان کرد: اگر اقدامات براساس چارچوب سازمان مهندسی ملی ساختمان باشد و حوزه عملکردی در این راستا باشد؛ مشکلی پیش نخواهند آمد.
وی خاطرنشان کرد: حیثیت نظام حرفه‌ای مهندسان برای هئیت مدیره باید حائزاهمیت باشد؛ همه تلاش این است انتظاراتی که جامعه از ما دارند را جامه عمل بپوشانیم.
مقبلی با بیان اینکه تعهدات و اخلاق حرفه‌ای در کار مهندسان باید مد نظر باشد تا رضایت‌مندی جامعه حاصل شود؛ گفت: اگر اخلاق حرفه‌ای مدنظر نباشد و شئونات نظام مهندسی را انجام ندهیم؛ ضربه‌ای به حرفه مهندسی زده‌ایم.
وی با اشاره به اینکه همه منتخبین این دوره هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان از نخبگان دانشگاهی هستند، خاطرنشان کرد: امیدواریم نظام مهندسی کرمان یکی از بزگترین نظام مهندسی در زمینه خدمت و مدیریت باشند.
ایجاد رشته حقوق مهندسی در کشور ضروری است
محمد حسن‌زاده عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان و مهندس عمران پایه ارشد که ۲۷ سال سابقه کار مهندسی در محاسبات، نظارت واجرا و ۱۵ سال به عنوان وکیل مهندسی در دادگاه ها در زمینه مهندسی خدمت کرده است نیز در این نشست؛ با بیان اینکه رشته حقوق مهندسی در جامعه مهندسی ضروری ولی مفقود است، اظهار کرد: ایجاد رشته حقوق مهندسی در مقطع ارشد و دکترا در دست پیگیری است.
عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان تصریح کرد: در دوره ششم افرادی بودند که عهده‌دار اداره سازمان مهندسی استان بودند اما در اواخر کار به دست خودشان زمینه‌ای را فراهم کردند که نهاد دولتی وارد قضیه شوند.
اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهدسی استان کرمان از افراد حرفه‌مند کامل انتخاب شدند
وی خاطرنشان کرد: اعضای منتخب هیئت مدیره سازمان نظام مهدسی استان کرمان از افراد حرفه‌مند کامل در زمینه طراحی، نظارت و اجرا هستند.
حسن‌زاده خطاب به اعضای هیئت مدیره، گفت: برخی از مهندسین استاد دانشگاه هستند که دانشجوی مهندسی می‌پرورانند اما این دانشجوی مهندسی زمانی وارد حرفه مهندسی می‌شود، نمی‌داند یافته‌ها و دانش خود را به چه شکلی ارائه دهند که آسیب نبیند و یک واحد درسی مبنی بر این امر وجود ندارد آن مهندسی که می‌خواهد خدمات را ارائه دهند چه جیزی را باید رعایت کند.
عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با اشاره به پروژه‌ای که منجر به تخریب یک مسجد در تهران شد و شش نمازگران جانشان را از دست دادند که ناظر آن یک شخص حقوقی بود و موسس این شرکت دانشجوی تاریخ بود، بیان کرد: ما در حرفه مهندسی در همه گرایش ها متخصص هستیم اما راجع به مسائل حقوقی و قانونی متخصص آگاه نیستیم که آسیب عمده‌ای که سازمان نظام مهندسی استان‌ها می خورد از همین مسئله است و متأسفانه وقتی یک چنین خلایی وجود دارد از ابزار آن استفاده نمی‌شود.
حسن‌زاده با اشاره به اینکه برعملکرد ما هم شرع و قانون اساسی حاکم است، تصریح کرد: هئیت مدیره یک بازوی حقوقی خوب برای خودش تعریف کند و مصوباتش را از آن فیلتر بگذاراند.
وی با تأکید براینکه یک مهندس ساختمان باید قانون اساسی را یاد بگیرد زیرا قانون بر همه حاکم است و این قانون برگرفته از سند فرادست که همان شرع است.
عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با بیان اینکه دیوان عالی کشور که بالاترین سازمان عالی قضایی است این گونه می نویسند که مهندس ناظر مسئولیت مطلق دارد، یادآورشد: انتظار می‌رود در عملکرد و انجام خدمات، مهندسان قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان را سرلوحه کار خود قرار دهند به ویژه در این ۴۲ ماده ای که در قانون نظام مهندسی وجود دارد.
وی با بیان اینکه هیئت رییسه بازوی اجرایی هیئت مدیره است، تصریح کرد: هیئت مدیره جق ندارد کاری را انجام دهد که هیئت رییسه تصویب نکرده است و ماده ۱۴ و ۱۵ در این زمینه ملاک است و اگر هیئت رئیسه تخلف کند، هیئت مدیره بازخواست می شود.
حسن زاده با تأکید براینکه نحوه خدمات و نظارت مهندسان باید براساس قانون باشد، ابراز داشت: اعضا از هیئت مدیره انتظار دارند، رأی که دادند و نباید به اعتماد اعضایی که رأی دادند، خلایی وارد شود.
سازمان نظام مهندسی استان‌ها NGO نیست
وی خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی استان‌ها برخلاف بعضی‌ها که می‌گویند NGO است، نیست بلکه یک تشکل صنفی، حرفه‌ای و خصوصی است که به استناد بند یک ماده یک قانون ارتقا سلامت نظام ارادی و مقابله با فساد برخی از اقتدارات حاکمیتی توسط قانون‌گذار به آن سازمان محول شده است.
عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با تأکید براینکه هر عملکردی دفاتر نمایندگی یا عضو هیئت مدیره داشته باشد اگر منفی باشد همه اعضا مسئول اند و باید پاسخگو باشند، گفت: بحث مقررات ملی ساختمان به جد باید پیگیری شود. وی با تأکید براینکه نحوه نظارت و اجرا خدمات مهندسی باید به درستی و براساس قوانین انجام شود، بیان کرد: ترویج مهارت ملی ساختمان و آموزش بایدهای ساختمانی به اعضای سازمان ضروری است.
حسن‌زاده با اشاره به اینکه هر مهندس جوانی در اثر ناآگاهی به این بایسته‌ها آسیب ببیند اعضای هیئت مدیره مسئول هستند، تصریح کرد: نخستین قانونی که در زمینه ساختمان و معماری وجود دارد، باید اول عضو سازمان نظام مهندسی شوند تا بتوانند پروانه و خدمات مهندسی بگیرد.
سازمان نظام مهندسی یک تشکل خصوصی اما نهاد دولتی بر آن نظارت دارد
وی با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی یک تشکل خصوصی اما نهاد دولتی بر آن نظارت دارد و یکی از قوی‌ترین نهادهایی که نظارت جدی بروی سازمان نظام مهندسی دارد سازمان بازرسی و در مرحله بعد وزارت راه و شهرسازی است، اظهار کرد: بازرس سازمان این توانایی را دارد که اگر تخلف و جرمی اتفاق بیفتد، بدون تعارف دستور بازداشت می‌دهد.
عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان بیان کرد: خوشبختانه اعضای هیئت رییسه سازمان نظام مهندسی این دوره استان دارای تعامل و همکاری هستند که خرسندی دارند و باید از این فرصت استفاده شود.
وی با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی استان به این واسطه تأسیس شده که خدمات مهندسی نظم پیدا کند، تصریح کرد: اگر اختلافاتی در سازمان بود نباید به گونه‌ای باشد که موجب تعطیلی آن شود بلکه جمع مهندسان برای این بسیج شدند که مقدرات مهندسی و مهندسان را سامان دهند و اگر هدف این باشد، سلایق شخصی نمی‌تواند بر آن حاکم باشد.
حسن‌زاده با بیان اینکه بسیاری از دستگاه‌های اداری نظام مهندسی را به خوبی نمی‌شناسند و برخی از افراد نمی‌دانند که نظام مهندسی شرکت یا موسسه است، یادآورشد: اعضای هیئت مدیره و اعضای نظام مهندسی استان می‌تواند سازمان نظام مهندسی را باقدرت به همه دستگاه‌های اجرایی به شرط وفاق معرفی کنند. عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان پایبندی به قوانین و بایسته‌های قانونی، رعایت اخلاق مهندسی و شئونات حرفه‌ای را بسیار مهم برشمرد.
اعضای سازمان نظام مهندسی استان کرمان از افراد بسیار شایسته‌ای انتخاب شدند
غلامِ‌علی آجورلو عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان نیز در این نشست، گفت: اعضای سازمان نظام مهندسی استان کرمان از افراد بسیار شایسته‌ای انتخاب شدند تا برای اینکه بتوانند در زیر چتر خدمات این اعضا اعتلا سازمان و جایگاه مهندسی و خدمات خود را شاهد باشند. وی با اشاره به دستگاه‌های نظارتی از جمله سازمان بازرسی کل کشور، گفت: نظارت بر اجرای صحیح قانون و حسن جریان امور یکی از مهم‌ترین وظیفه سازمان بازرسی است.
عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان با اشاره به اینکه هیئت قائم مقامی برای اجرای تبصره ماده ۲۶ از طریق وزارت راه و شهرسازی شکل گرفته است و علت تعصیلی دوره ششم هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی استان کرمان عدم تشکیل منظم و به هنگام جلسات بود، یادآورشد: زیرا بین آنها تعامل و همدلی وجود نداشت همانند هنرمندان موسیقی در یک گروه قرار باشد ساز خودش را به دلخواه بزند خروجی کار ناهنجار خواهد بود و برای اینکه به نحو احس خدمات انجام شود باید تعامل و همدلی در بین اعضا و هیئت مدیره وجود داشته باشد. آجورلو خاطرنشان کرد: هیئت قام مقامی استان با مدیریت مدبرانه خود نگذاشتند امور جاری سازمان فلج شود و دومین کاری که انجام شد، مسائل اصلاح ساختار امور و اثربخشی‌ها و تعاملات بود که در بهبودی بهبودی سیستم اثرگذاری داشت. عضو هیئت قائم مقامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان بیان کرد: امیدواریم تمامی زحمات به عنوان زکات علم و عمر خداوند بر همه قبول کند و همه قلم‌ها، میز و صندلی ها فقط یک فرصت است.

17

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 3
  • امروز: 311
  • دیروز: 488
  • هفته: 10,118
  • ماه: 14,555
  • سال: 75,492