نعمتی برای کرمان، نعمتی برای ایران

1394/08/18

زهرا نعمتی نخستین بانوی ایرانی طلایی پارالمپیک، المپیکی شد
نعمتی برای کرمان، نعمتی برای ایران
زهرا نعمتی، تیرانداز کرمانی کشورمان توانست با برتری برابر کماندار ویتنامی سهمیه المپیک ٢٠١٦ را کسب کند. در مسابقات توزیع سهمیه المپیک ریو در آسیا، زهرا نعمتی توانست در مرحله نیمه نهایی ٧-٣ حریف ویتنامی اش را شکست دهد و سهمیه المپیک را کسب کند.او اولین ورزشکار معلول ایرانی است که توانسته سهمیه المپیک را به دست آورد.
زهرا نعمتی نخستین و تنها زن در تاریخ ورزش ایران است که موفق به کسب مدال طلا در سطح بازی‌های جهانی پارالمپیک شده است. و هیچ زن ایرانی تا کنون مدال طلای المپیک کسب نکرده است. همچنین وی مفتخر به دریافت جایزه معتبر ورزشکار پار المپیک شده بود. نعمتی با برد برابر حریف ویتنامی به فینال رفت و برای کسب مدال طلا به میدان می رود. باید دید او که توانسته با کسب مدال طلای پارالمپیک تاریخ سازشود، می تواند این مدال را در المپیک ریو تکرار کند؟ رویدادی هیجان انگیز برای نعمتی و ایرانیان.
سعید قرایی ورزشی نویس کرمانی در وبلاگش در این باره نوشت: صبح دیروز شاید بزرگترین اتفاق تاریخ ورزش کرمان به وقوع پیوست و 17 آبان ماه 1394 را باید یک روز تاریخی در ورزش کرمان قلمداد کرد… روزی که به حق نوروز ورزش کرمان تا امروز محسوب می شود. در این روز یک کرمانی کاری کرد کارستان تا ورزش ایران نیز به تبع آن تکان بخورد… برای دومین بار در تاریخ ورزش دنیا بود که یک ورزشکار معلول موفق می شود در کنار ورزشکاران سالم، رکورد ورودی بازی های المپیک را کسب کند تا به جای شرکت در بازی های پارالمپیک، این ورزشکار معلول در اقدامی فارتر از انتظار رکورد رقابت با ورزشکاران سالم را کسب کند.
اگر تا پیش از این فقط آن دونده معلول انگلیسی بود که موفق شده بود جواز رقابت در کنار ورزشکاران سالم را در المپیک کسب کند، حالا کرمانی های ورزش دوست می توانند این فخر را به تمام تاریخ ورزش دنیا بفروشند که دومین ورزشکار معلولی که این مهم را کسب کرد، از کرمان بود تا زهرا نعمتی اولین بانوی ورزشکار جهان باشد که با وجود معلولیت، جواز حضور در رقابت های المپیک ریو را کسب می کند.
بزرگی این اتفاق هنوز غیر قابل تصور است و افتخاری که زهرا نعمتی در رشته تیر اندازی برای ورزش ایران و همشهریان کرمانی اش رقم زده است، اتفاقی است که در ذهن ورزش جهان باقی خواهد ماند و قطعا تمام دنیا از آن صحبت خواهد کرد. این اتفاق در ورزش جهان به نوعی بی نظیر است اما زهرا نعمتی تیرانداز معلول کرمانی تیم ملی کشورمان که در بازی های پارالمپیک دوره قبل لندن مدال طلا را کسب کرده بود، حالا در اتفاقی بزرگ، صبح دیروز جواز حضور در رقابت های المپیک ریو را کسب کرد تا افتخار دوره قبل خود را صدبرابر با ارزشی بیشتر تکرار کند.
در بخش انفرادی مسابقات تیراندازی با کمان بانوان دیروز زهرا نعمتی راهی فینال شد و سهمیه المپیک را به خود اختصاص داد.
نعمتی با شکست حریفانی از ازبکستان، کره شمالی، مغولستان و ویتنام راهی فینال شد.وی در فینال این رقابت ها باید با کمانداری از کره شمالی رقابت کند. نعمتی اولین ورزشکار معلول ایرانی است که در المپیک حضور خواهد داشت.
زهرا نعمتی با کسب مدال طلای بازی های پارالمپیک تابستانی ۲۰۱۲ در شاخه ریکرو انفرادی نام خود را به عنوان نخستین و تنها زن در تاریخ ورزش ایران که موفق به کسب مدال طلا در سطح المپیک و پارالیمپیک شده ‎است، جاودانه کرد. وی همچنین به همراه راضیه شیرمحمدی و زهرا جوانمرد که تیم ملی تیراندازی با کمان بانوان ایران را در قسمت تیمی تشکیل می‎دادند عنوان سومی و مدال برنز پارالیمپیک ۲۰۱۲ لندن را بدست آوردند. نعمتی با رقم زدن این افتخار تمام رکوردهای عالی را به نام خود ثبت کرد…
چندی پیش بود که دونده کرمانی سهمیه حضور در بازی های المپیک ریو را کسب کرد تا به بیش از 25 سال ناکامی کرمانی ها در حضور در بازی های المپیک خاتمه دهد و این موجی از شادی را به ورزش کرمان آورد اما پس از چندی به دلایلی این سهمیه از وی گرفته شد تا ورزش کرمان به نوعی پس از ان شادی سرخورده شود. اما حالا با این تیر نعمتی که ورزش کرمان را به عرش رساند، موجی از شادی به مراتب بزرگتر نه فقط ورزش کرمان که ورزش ایران را فرا خواهد گرفت. اتفاقی که ورزش جهان را به حیرت و احترام وا خواهد داشت.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.