پرچم کرمان همیشه بالا است

منتشر شده در صفحه گفت و گو | شماره شماره 490

نعمتی نخستین بانوی ورزشکار معلول دنیا که موفق به کسب سهمیه المپیک شد در گفت و گو اختصاصی با «پیام ما»:
پرچم کرمان
همیشه بالا است
رضا عبادی زاده- یک سانحه رانندگی یازده سال پیش کاری کرد تا او تکواندو را کنار بگذارد و به سمت کمانداری برود. این تصادف گرچه نخاع را از او گرفت، اما خدشه‌ای به اراده مثال‌زدنی‌اش نزد. نام او بیش از سه سال پیش بلند شد. وقتی توانست به عنوان اولین زن ایرانی طلای پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن را تصاحب کند. او اولین زن ایرانی بود که در تاریخ رقابت های المپیک و پاراالمپیک موفق شد مدال طلا بگیرد. درخششی که از چند سال پیش شروع شد و این درخشش در آسمان ورزش ایران کماکان ادامه دارد. زهرا نعمتی، بانوی کرمانی روز یکشنبه موفق شد سهمیه المپیک ریو ۲۰۱۶ را کسب کند. او حالا از این نظر تاریخ‌ساز شده و نخستین زن معلول جهان لقب گرفت که به رقابت‌های المپیک غیرمعلولان راه می‌یابد. پیش از او تنها یک دونده معلول از آفریقای جنوبی توانسته بود سهمیه المپیک را کسب کند و حالا نعمتی دومین ورزشکار معلول در جهان می باشد که موفق به کسب سهمیه المپیک شده است. زهرا نعمتی اکنون تک ستاره ورزش کرمان و ایران است. این بانوی طلایی کشورمان علاوه بر تاریخ سازی در کسب سهمیه المپیک توسط ورزشکاری معلول، توانست به ۲۵ سال ناکامی کرمانی ها در حضور در بازی های المپیک خاتمه دهد. نعمتی حالا از هر نظر تاریخ ساز است و نام وی برای سال ها در تاریخ ورزش ایران و جهان باقی خواهد ماند. ورزشکاری که همیشه نگاهی مثبت به زندگی دارد. حتی در مصاحبه با من هم چندین بار تاکید کرد نکته منفی در مصاحبه نباشد. با زهرا نعمتی یک روز پس از موفقیت بزرگش صحبت کردیم. آنقدر خسته بود که نمی خواست صحبت کند اما به محض اینکه فهمید کرمانی هستم با رویی خوش به تمام سوالاتم پاسخ داد. ماحصل گفت و گوی تلفنی روزنامه «پیام ما» با زهرا نعمتی را در ادامه بخوانید:

تبریک می گویم. کار بزرگی انجام دادید.
ممنون. کار خیلی سختی بود. می توانم بگویم کسب سهمیه المپیک برای من از طلا گرفتن در پاراالمپیک به مراتب سخت تر بود. به هر ترتیب طبق رکوردهایی که داشتم در پاراالمپیک توانایی کسب مدال را داشتم اما کسب سهمیه المپیک خیلی سخت بود. رقابت های المپیک رقابت بین ورزشکاران سالم است و من برای کسب مجوز ورود به این رقابت ها باید با افرادی دست و پنجه نرم می کردم که کارشان از من راحت تر بود. من روی ویلچر هستم و تمام فشار روی دستان من است و همین کار من را در رقابت با دیگران سخت تر می کرد.
این ها همه جزو سختی های کار بزرگی است که شما انجام دادید. به هر حال انجام دادن کارهای بزرگ همیشه سختی زیادی هم دارد.
بله. من از همان روز اول می دانستم مسیر بسیار سختی پیش رویم است اما همه تلاشم را کردم و همه توانم را گذاشتم. من شش ماه خانواده ام را ندیدم. در این مدت نه در شادی و نه در سختی نتوانستم کنارشان باشم. برای من این خیلی سخت بود. در این راه همسرم هم پا به پای من زحمت کشید و به من کمک کرد. فدراسیون تیر و کمان هم حمایت خوبی از من داشت و مربی من آقای واعظی هم زحمات زیادی کشیدند. همه این حمایت ها باعث شد زهرا نعمتی روز به روز پیشرفت کند و بتواند در نهایت این مسیر سخت را با موفقیت پشت سر بگذارد. البته طبیعتا ورزش حرفه ای سختی زیادی دارد اما تحمل همه این سختی ها به یک لحظه شادی مردم می ارزد.
بعد از این چه برنامه ای دارید؟ دیروز به خبرگزاری صدا و سیما گفته بودید می خواهید سهمیه پاراالمپیک را هم کسب کنید.
بله. من فعلا در تایلند ماندم و تلاش خود را برای کسب سهمیه پاراالمپیک انجام می دهم.
برای المپیک چه برنامه ای دارید؟ فکر می کنید بتوانید مدال کسب کنید؟
کسب سهمیه در المپیک برای من به مراتب خیلی سخت و دشوار بود و این برای من یک موفقیت بزرگ به شمار می رود. اما این موفقیت، سقف آرزوهای من نیست و دست از تلاش برنمی دارم. سعی می کنم روز به روز تلاشم را بیشتر کنم. برای کسب مدال در المپیک ریو ۲۰۱۶ قولی نمی دهم اما همه تلاشم را می کنم.
خبرهایی منتشر شده که احتمال دارد شما پرچمدار کاروان ایران در افتتاحیه المپیک ریو باشید.
این فقط یک پیشنهاد بوده. اگر این اتفاق بیفتد افتخار بزرگی نصیب من شده است. اما من همیشه سرباز کشورم هستم و برای پرچم مقدس ایران عزیزمان می جنگم.
خیلی از ورزشکاران پس از چند موفقیت، انگیزه شان کم می شود. شما هم تاکنون موفقیت های زیادی داشتید. از کسب مدال طلای پاراالمپیک ۲۰۱۲ لندن تا افتخار بزرگ کسب سهمیه المپیک. این نگرانی وجود دارد که اتفاقی برای دیگران ورزشکاران موفق می افتد برای شما هم تکرار شود.
نه. شک نکنید نه تنها انگیزه ام کم نمی شود بلکه با انگیزه بیشتری به آینده فکر می کنم.
شما علاوه بر تاریخ سازی در ورزش ایران، پس از ۲۵ سال موفق شدید به حسرت حضور کرمانی ها در رقابت های المپیک پایان دهید.
اول این موفقیت کسب سهمیه المپیک را به مردم ایران و به خصوص به همه کرمانی های عزیز تبریک می گویم. خیلی خوشحالم. خوشبختانه پرچم کرمان همیشه بالا است. واقعا خوشحالم که دل مردم کرمان شاد شد. خوشحالم که توانستم طلسم عدم حضور کرمانی ها در المپیک را بشکنم. ورزشکاران کرمانی همیشه افتخار آفرین هستند و امیدوارم با مدیریتی که در حال حاضر بر ورزش کرمان حاکم است قهرمانان بیشتری از کرمان داشته باشیم.
حالا که این موفقیت بزرگ حاصل شده و به عنوان یک ورزشکار معلول موفق به کسب مجوز ورود به مسابقات المپیک شدید، چه توقعی از مسئولان ورزش کشور دارید؟
تا همین جا هم فدراسیون تیر و کمان کمک زیادی به من کرده است و جا دارد بازهم از رئیس این فدراسیون تشکر کنم. در حالی که اغلب فدراسیون ها با مشکلات مالی روبرو هستند، فدراسیون تیر و کمان این مشکل را تقریبا نداشت و من در همه اعزام ها شرکت داشتم و اردوهای بسیار خوبی برگزار شد.
دوست دارید مردم به شما چه لقبی بدهند؟
نمی دانم. من اصلا به این فکر نکردم که اسم زهرا نعمتی بالا بیاید. هدفم این بود که به ورزش بانوان کشور توجه بیشتری شود و همچنین نقطه امیدی برای معلولان جهان باشم.
کی به کرمان برمی گردید؟
تا ده روز دیگر به ایران و پس از سه یا چهار روز از تهران به کرمان می آیم.
صحبت خاصی اگر دارید بفرمایید.
خیلی خوشحالم که دل مردم و به خصوص دل کرمانی های عزیز شاد شده است. شاد کردن دل مردم کرمان برای من یک افتخار است.

17

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 94
  • دیروز: 420
  • هفته: 5,825
  • ماه: 14,905
  • سال: 75,672