نکاتی درباره زهرا نعمتی به بهانه کار بزرگی که انجام داد

منتشر شده در صفحه گفت و گو | شماره شماره 490

نکاتی درباره زهرا نعمتی به بهانه کار بزرگی که انجام داد
روزنامه هفت صبح نوشت:
۱. زندگی زهرا نعمتی را باید به دو بخش تقسیم کرد. قبل از سال ۱۳۸۳ و بعد از سال ۱۳۸۳. نعمتی آن زمان عضو تیم ملی تکواندو بود اما یک حادثه رانندگی باعث شد که او تا آخر عمر ویلچر نشین شود. شاید هر کس دیگری جای این دختر کرمانی بود، دیگر هیچ اشتیاقی برای زندگی نداشت اما نعمتی آدمی نبود که به این راحتی تسلیم شود و تصمیم گرفت کماکان به ورزش کردن ادامه دهد.
۲. یک فرد معلول برای انتخاب ورزش گزینه های زیادی ندارد و باید سراغ ورزش هایی برود که به درد شرایط او بخورند. انتخاب اول نعمتی، بسکتبال بود و او دوست داشت ورزش گروهی را تجربه کند اما از آنجایی که در کرمان- محل زندگی آن زمان نعمتی- امکانات بسکتبال با ویچلر نبود، او سراغ تیراندازی با کمان رفت.
۳. اولین تجربه زهرا نعمتی در حضور سالن تیر و کمان، فوق العاده جالب است. او می گوید: «در روز اول، همه حاضران آقا بودند؛ به غیر از من. برایم ماجرا حیثیتی شد. روز اول که برای تمرین رفتم، آقایان به راحتی تیراندازی می کردند؛ اما وقتی کمان را گرفتم، حتی نتوانستم آن را بکشم. زورم نرسید و همه به من می خندیدند. می گفتند برو عروسک بازی کن. همان روز مصم تر شدم تا جدی تر کار کنم. به سرعت هم پیشرفت کردم و توانستم در سال ۲۰۱۰ در مسابقات چک رکورد جهان را زده و به مدال طلا برسم».
۴. مهمترین افتخار کارنامه ورزشی زهرا نعمتی، دو سال بعد از مدال طلای او در مسابقات چک به دست آمد. او که در پارالمپیک لندن شرکت کرده بود، در بخش ریکرو انفرادی زنان مدال طلا را به دست آورد. تا تبدیل به اولین زن ایرانی شود که صاحب مدال طلا در المپیک یا پارالمپیک شده. او در بخش تیمی هم به همراه راضیه شیرمحمدی و زهرا جوانمرد، به مدال برنز رسیدند. یکسال بعد از این اتفاق، زهرا نعمتی در ۲۹ می ۲۰۱۳ از سوی «بنیاد بین المللی اسپورت آکورد» مفتخر به دریافت جایزه معتبر ورزشکار برتر پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن شد.
۵. تمام این ها را نوشتیم تا به این نکته برسیم که از یکشنبه دلیل جدیدی برای افتخار کردن به زهرا نعمتی و احترام گذاشتن به این بانوی ورزشکار پیدا شده. او حالا صاحب سهمیه المپیک هم شده. روایت خبر آنلاین از این ماجرا را بخوانید: «زهرا نعمتی با سهمیه المپیک به یک قدمی آرزویش رسید. او دیروز در دور نیمه نهایی ریکرو رقابت های تیر و کمان قهرمانی آسیا با شکست ۷-۳ کماندار ویتنامی صاحب سهمیه المپیک ریو شد. سودایی که اسمش را در کنار اسکار پیستوریوس دونده سرعت آفریقای جنوبی نوشت. او حالا دومین نفری است که هم با معلولان مسابقه می دهد و هم سالم ها».

29

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 99
  • دیروز: 420
  • هفته: 5,830
  • ماه: 14,910
  • سال: 75,677