دوقلوهای مته‌ای

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره شماره 490

دوقلوهای مته‌ای
یک- چشم جماعت که به نوک این مته عظیم افتاد در جا خشکشان زد از قدرت آفرینش این موجود دوپا! موجود به ظاهر ناچیزی که امروزه بخشی از آسمان ها و زمین را تحت اختیار خود درآورده و خودش بیش از یک آفرینده ناچیز نیست در برابر قدرت لایتناهی دیگری که تمامی کائنات را در ید قدرت خویش دارد. مته ای با چهار متر و ۶۶ سانتی متر قطر و چند ده متر طول، دل به سینه ستبر کوه داده و زمانی که به کار افتد، قرار است تونلی به اندازه قطر خودش ایجاد کرده و هر روز بین ۲۵ تا ۳۰ متر پیش روی داشته باشد و عجیب تر آنکه این دستگاه باید با همکاری جفت دوقلویش که از سمت سد صفا رود رابر کار گذاشته شده یک تونل ۳۸ کیلومتری را که تمام آن صخره است بتراشد، سنگ و خاک آن را خودش بر روی نوار نقاله ای بیرون بیاورد، به کمک خرطوم بلندی که به آن مجهز شده، گرد و خاک تونل را به بیرون منتقل کرده، هوای تمیز جایگزینش کند و تکنیکی تر از همه خودش قطعات دیواره ی بتنی را در داخل دور تا دور تونل روی هم سوار کرده و دایره ای به قطر سه متر و ۹۰ سانتی متر برای تأمین آینده آب کرمان ظرف مدت ۵ سال تحویل دهد. علاوه بر آن جزئی از پروژه بسیار عظیمتری باشد که قرار است در آینده ای دورتر آب خلیج فارس را به کویر خشک کرمان برساند. به نظرتان همه ی این ها عجیب و بزرگ نیست؟!
دو- بنده در کنار برخی از اساتید دانشگاهی و عده ای از اصحاب رسانه با دعوت استاد محمد صنعتی- پیر شش دهه عمران و سازندگی کرمان و با تدارک استانداری در روز یکشنبه ۱۷/۸/۹۴ به این بازدید دعوت شده بودم که با دیدن این تأسیسات و امکانات در حاشیه بیابان قریه العرب که فقط حمل آن به چنین جایی یک فعالیت عظیم و تکنولوژی عظیم تری را می طلبد، واقعاً سورپرایز شدم و به این نتیجه رسیده ام که استاندار کرمان، در واقع نعمتی است که خداوند در این شرایط سخت از لحاظ اقتصادی و عمرانی و بازار کار به این استان ارزانی داشته از او صادقانه انتقاد کرده، هدایتش نمایید. اما شما را به وجدانتان کارشکنی نکنید و اجازه ندهید از خدمت پشیمان گردد.
سه- در این روز پیر عمران این استان را دیدم که با ۸۴ سال سن در فضای ناهموار و پر از گرد و خاک کارگاهی این پروژه، چنان محکم قدم بر می داشت و با علاقه و دقت جزئیات را از مهندسین پروژه سؤال می کرد و آن چنان امیدوارانه و آرزومندانه به این دستگاه ها می نگریست که با خود فکر می کردی استاد صنعتی هیچ آرزوی دیگری جز موفقیت این طرح ندارد، و در تماسی که عصر همان روز با بنده گرفت، می گفت فلانی، من فکر می کنم «رزم حسینی» جزء نوابغ کارآفرینی است که به زودی این شهر و این استان را به یک کارگاه سازندگی تبدیل می کند، ای کاش مسئولان مختلف، روزی را به بازدید از این پروژه اختصاص می دادند تا بفهمند که سنگ اندازی در مسیر این فعالیت ها بی انصافی است.
چهار- این مته عظیم در مقابل مته هایی که هم اکنون در جهان وجود دارد یک مته متوسط است و خوب است بدانید. مته های عظیمی که چند سال پیش با سه تونل از زیر دریای مانش بریتانیا و فرانسه را به یکدیگر وصل کردند هر کدام۸ متر قطر داشتند. این ها همه قدرت آفرینش این بشر دو پا را می رساند که به قول سعدی:
رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند بنگر که تا چه حد است مقام آدمیت

24

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 4
  • امروز: 107
  • دیروز: 645
  • هفته: 31,240
  • ماه: 70,421
  • سال: 154,186