فرمان ایست به زمین خواران

منتشر شده در صفحه صفحه‌اول۴۹۶ | شماره شماره 496

مدیرکل راه و شهرسازی استان از متوقف شدن تصرف املاک در کرمان خبر داد
فرمان ایست
به زمین خواران
از قدیم الایام وجود داشتند. افرادی که اراضی دولتی را با استفاده از نفوذ و البته با تخلف های زیادی بدست می آورند و یا با شناسایی خلا های قانونی و گاه نیز با جعل اسناد و مدارکی به سو استفاده های مالی و ملکی می پردازند. زمین خواری از جمله جرم هایی است که به راحتی نمی توان با آن مقابله کرد. در گزارش کمیسیون اصل 90 آمده است « زمین‌خواری، جرم پیچیده‌ای است که دست‌های زیادی در پس آن دیده می‌شود، برخورد قاطع قضایی می‌تواند این دست‌ها را قطع کند.
هرچند به نظر می‌رسد سازمان‌های دولتی باید در واگذاری‌ها دقت کنند تا زمین‌ها و مستغلات به نام مردم و کام زمین‌خواران رها نشود.» از زمانی که علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان شد، بحث مبارزه با زمین خواری هم در کرمان با شدت بیشتری نسبت به قبل دنبال شد. بطوریکه در دی ماه 92 زمانی که پرونده‌ی برخورد با زمین‌خواری و ساماندهی حاشیه‌نشینی در شهر کرمان، روی میز استاندار گشوده می‌شود، رزم‌حسینی در اولین اقدام، عنوان معاون عمرانی وقت خود را در برابر این پرسش قرار می‌دهد که؛ چه کسانی مسوول ساخت و سازهای غیرمجاز و حاشیه‌نشینی هستند؟ و سپس از او می خواهد با جدیت تمامی دستگاه های مسئول را در مبارزه با زمین خواری بسیج کند. یک سال بعد و در دی ماه 93 فرماندار کرمان و معاون عمرانی وقت در نشستی خبری گزارشی را به رسانه ها ارائه می دهند. در آن نشست معاون استاندار کرمان با اشاره به حساسیت استاندار می گوید: هرکدام از دستگاه‌ها در گذشته، به تنهایی کار خود را انجام می‌دادند، همت استاندار اما این بود که همه‌ی این دستگاه‌ها را منسجم کرد.
حالا با گذشت کمتر از یک سال از این نشست، مدیرکل راه و شهرسازی کرمان از توقف کامل زمین خواری در استان کرمان خبر داده است. مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان گفته: 500 هکتار از اراضی دولتی از متصرفان در استان کرمان بازگردانده شده زمین‌خواری در استان متوقف شده است. آنطور که خبرآنلاین نوشته است خداداد مقبلی که دیروز برای شرکت در همایش راهداری و حفظ اراضی دولتی در رفسنجان به این شهرستان رفته بود این خبر را داده است.
وی با اشاره به محور دوم همایش که حفظ اراضی دولتی است با تقدیر از تلاش فرماندار، امام جمعه، مسئولان قضایی به‌ویژه دادستان، مسئولان انتظامی و نظامی و… در راستای بازگرداندن اراضی تصرفی به دولت اظهار داشت: یکی از سرمایه‌های اصلی که جزو اموال ملت است، اموال دولتی چه در حوزه راه وشهرسازی، چه حوزه منابع طبیعی و حوزه بنیاد مسکن است که جزو اموال عمومی به‌شمار می‌روند. مقبلی افزود: حق‌الناس از مسائل مهمی است که باید مدنظر قرار گیرد، افرادی که به هر دلیل اراضی دولت را تصرف کردند باید نسبت به بازگرداندن آن به دولت همکاری کنند.
وی با اشاره به اینکه در استان تصرف املاک به صفر رسیده است، خاطرنشان کرد: این مهم به همت و درایت استاندار بوده و حمایت وی از دستگاه‌های متولی حفظ املاک دولت این آمار را رقم زده است. وی ادامه داد: علاوه بر این تصرف اموال دولتی و زمین‌خواری به‌طور کامل در استان متوقف شده و بسیاری از این املاک از متصرفان بازگردانده شده است. وی عنوان کرد: 500 هکتار از املاک دولتی در حوزه شهری به دولت برگردانده شده است و این حرکت بزرگی به‌حساب می‌آید.

9

نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :