پر پرواز منو از من نگیر!

دوشنبه 21 دی 1394

علی رغم پتانسیل کرمانی ها، برخی مدیران در استان پروازی هستند
پر پرواز منو از من نگیر!
مدیران پروازی ، اصطلاحی است خاص برای کسانی که در جایی که پست و مقام شان است، مقیم نیستند. این مدیران در طول هفته و یا ماه در رفت و آمد هستند و جای ثابتی ندارند. در استان کرمان هم اینگونه مدیرانی وجود دارند.
هزینه هایی که مدیران پروازی برجای می گذارند
بر اساس بررسی های کارشناسان یک نهاد نظارتی با اشاره به وجود تعدادی مدیر پروازی در برخی دستگاه‌های اجرایی و مراکز وابسته به دولت، تاکید شده است که کارنامه این گونه مدیران نشان داده است که کارایی و تمرکز لازم را بر حوزه فعالیت خود نداشته و هزینه های مادی این انتصابات نیز برای دولت زیاد خواهد بود. چرا که پروازی بودن یک مدیر علاوه بر کاهش دادن نقش نظارتی آن، باعث می شود توان آن مدیر هم کاهش یابد در نتیجه بازدهی موردنظر را ندارد. به همین دلیل پس از مدتی دولت مجبور می شود دست به تغییر و تحولاتی بزند. تغییر و تحول در یک سازمان هم باعث می شود عملا مدتی کارایی کلی یک سازمان کم شود.
کمبود مدیر توانا در پهناور ترین استان کشور!
در حالی که استان کرمان از نظر منابع انسانی جزو استان های برتر کشور است، نمونه اش تعداد مدیرانی که در سطوح مختلف مملکت کار کرده اند و نام بلندی دارند، در برخی ارگان های دولتی مدیرانی وجود دارند که پروازی اند. این پروازی بودن مدیران باعث کاهش کارایی می شود که اگرچه در کوتاه مدت این کاهش کارایی مشخص نمی شود اما بعد از گذشت چند سال، ضعف ها بیشتر به چشم می آیند. مشخص نیست با وجود مدیرانی قوی در استان کرمان چرا باید در برخی ادارات مدیرانی باشند که مقیم کرمان نیستند.
راه آهن کرمان و مدیر دو شغله
تیرماه سال جاری بود که مدیرکل راه آهن کرمان تغییر کرد. مهرداد پاسیار که از سال 90 مدیرکل راه آهن کرمان بود در سوم تیر ماه جای خود را به مصطفی داوودی داد. داوودی البته سرپرست راه آهن کرمان شد. اتفاقی که چند سال قبل هم رخ داده بود. وی که از سال 87 تا 89 هم سرپرست راه آهن استان کرمان بود، مجددا از تیر 94 سرپرست راه آهن کرمان شد. اما این بار داوودی فقط سرپرست راه آهن کرمان نبود و با حفظ سمت قبلی خود به عنوان سرپرست راه آهن کرمان معرفی شد. داوودی علاوه بر سرپرستی راه آهن کرمان، مدیرکل راه آهن زاهدان هم بود. در حالی که بدلیل پهناور بودن کرمان و سختی هایی که در بحث ناوگان ریلی وجود دارد، یک مدیر هم برای اداره کل راه آهن کرمان کم است، سرپرست راه آهن کرمان دو شغله می باشد و می بایست همزمان به امورات راه آهن کرمان و راه آهن زاهدان بپردازد. بنابراین داوودی دائما بین کرمان و زاهدان در رفت و آمد است و قطعا این رفت و آمدها و عدم حضور کامل در یک اداره باعث می شود تا این مدیر نتواند از همه توان خود برای اداره کل راه آهن کرمان استفاده کند. جالب اینجاست پس از گذشت نزدیک به پنج ماه هنوز تکلیف راه آهن کرمان مشخص نشده و یک مدیر دو شغله و پروازی سرپرستی را برعهده دارد.
سرپرست راه آهن کرمان:
این موضوع در اختیار من نیست
سرپرست راه آهن کرمان در این ارتباط به «پیام ما» گفت: این موضوع در اختیار من نبوده و بنده به عنوان یک سرباز خدمت می کنم. مصطفی داوودی افزود: هرکجا که ابلاغ کنند بنده عمل می کنم. وی در پاسخ به این سوال که چگونه به هر دو اداره کرمان و زاهدان رسیدگی می کنید گفت: تقسیم کار کرده ام. هر زمان که نیاز باشد در کرمان می مانم و هروقت زاهدان نیاز داشته باشد به آن جا می روم. مثلا گاهی اوقات شده که 15 روز کرمان بودم و سه روز زاهدان. وی اضافه کرد: به عنوان مثال مردادماه کامل در کرمان بودم. در ضمن هروقت هم که زاهدان هستم، سه چهار ساعت در روز برای راه آهن کرمان وقت می گذارم. داوودی در واکنش به اینکه اگر نیاز باشد طولانی مدت به زاهدان بروید چگونه راه آهن کرمان را مدیریت می کنید اظهار داشت: کلیه کارها بوسیله اتوماسیون اداری انجام می شود و من هر صبح قبل از ساعت 8 تمامی دستورات و نامه های لازم را داده ام و بعد از آن هم از همان جا نظارت می کنم. سرپرست راه آهن کرمان در پایان گفت: در سه ماهه اول حضور من اگر ارزیابی عملکرد من را نگاه کنید متوجه خواهید شد راه آهن کرمان پیشرفت های زیادی داشته است. به عنوان مثال ایستگاه زرند که یک ایستگاه تقریبا متوقف بود را فعال کردیم.
مدیر پروازی اداره کل امور مالیاتی
اما فقط راه آهن با مشکل مدیر پروازی مواجه نیست. آنطور که شنیده شده امرالله عابدی مدیرکل امور مالیاتی استان کرمان هم مقیم کرمان نیست و فقط از یکشنبه تا چهاشنبه در کرمان حضور دارد. حتی گفته می شود این مدیر اصفهانی خانواده اش را هم به کرمان نیاورده و در جمع مدیران دارایی استان دلیل این کار را نبودن امکانات کافی برای زندگی خانواده و تحصیل فرزندانش عنوان کرده است. در حالی که شهر کرمان جزو کلانشهرهای ایران محسوب می شود و امکانات مناسبی دارد. میزبانی کرمان از رویدادهای ملی و بین المللی مختلف در عرصه های گوناگون خود بیان کننده این موضوع است که مشکلی از نظر امکانات در کرمان وجود ندارد. اگر شنیده ها صحت داشته باشند و این مدیر بین کرمان و اصضفهان در رفت و آمد باشند می توان وی را جزو مدیرکلان پروازی محسوب کرد. هرچند برای آگاهی از صحت و سقم این ماجرا بارها با مسئول روابط عمومی و دفتر مدیرکل تماس گرفتیم ولی در نهایت موفق به گفت و گو با مدیرکل محترم اداره امور مالیاتی استان نشدیم. پیام ما آمادگی کامل دارد تا توضیحات ایشان را به طور کامل منتشر کند. همچنین خوانندگان گرامی اگر در دیگر ارگان ها با وضعیت مشابهی مواجه هستند، با شماره 32436035، تحریریه روزنامه پیام ما تماس بگیرند.
اداره کل امور مالیاتی کرمان: این ها شایعه است
مسئول روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان کرمان در این رابطه به «پیام ما» گفت: اینگونه نیست و فقط موقع ماموریت ها کرمان را ترک می کنند. مهدی ترک زاده افزود: آقای عابدی تمام روزهای هفته در کرمان هستند و اگر هم به غیر از ماموریت از کرمان بروند حتما مرخصی رد می شود. وی در پاسخ به این سوال که شنیده می شود که آقای عابدی هر هفته از کرمان می رود گفت: نه. شاید دو سه هفته ای یک بار این اتفاق بیفتد که ماموریت و یا مرخصی است. پس از صحبت های ترک زاده از وی خواستیم که با مدیرکل امور مالیاتی استان در این ارتباط صحبت کنیم. در نهایت پس از چند بار تماس گرفتن، ترک زاده مسئول روابط عمومی امور مالیاتی کرمان از قول امرالله عابدی مدیرکل امور مالیاتی استان به ما گفت: اداره ما یک اداره اقتصادی است و برخی یک سری خواسته های غیرقانونی دارند. وقتی به این خواسته ها عمل نشود، همان افراد شایعه می سازند.
معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری:
با مدیران پروازی مخالفیم
محمد جواد کامیاب در ارتباط با پروازی بودن مدیرکل امور مالیاتی کرمان به «پیام ما» گفت: اینکه آقای عابدی کرمانی نیست درست است اما من در مورد رفت و آمد هفتگی ایشان اطلاع ندارم. معاونت توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری کرمان افزود: در کل ما ترجیح می دهیم مدیران ارگان ها کرمانی باشند و اگر کرمانی نیستند حداقل باید مقیم کرمان باشند. وی اضافه کرد: قطعا اگر مدیری پروازی باشد در عملکردش تاثیرگذار است و استانداری کرمان هم با پروازی بودن مدیر مخالفت است. کامیاب درارتباط با دو شغله بودن سرپرست راه آهن کرمان هم گفت: ما از همان اول با سرپرستی آقای داوودی به دلیل اینکه مدیرکل راه آهن زاهدان بودند مخالف بودیم اما این تصمیمات را در مرکز می گیرند.
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان:
مدیریت پروازی کارایی مناسبی ندارد
رئیس مجمع نمایندکان کرمان در ارتباط با مدیران پروازی به «پیام ما» گفت: اصولا مدیریت پروازی کارایی مناسبی نمی تواند داشته باشد. محمد مهدی زاهدی افزود: وقتی مدیری پروازی باشد فرصت نمی کند وظایف خود را بدرستی انجام دهد چرا که دغدغه های دیگری دارد.
نماینده مردم زرند در مجلس:
مدیران باید در شهر محل کارشان اقامت داشته باشند
نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی در ارتباط با مدیران پروازی به «پیام ما» گفت: مدیران باید در شهری که کار می کنند اقامت داشته باشند. حسین امیری خامکانی افزود: علاوه بر کاهش کارایی، این رفت و آمدها مخاطراتی را به دنبال دارد. ضمن اینکه مدیران پروازی اشراف کمتری بر محل کار خود خواهند داشت. این نماینده مجلس اضافه کرد: امیدوارم مدیرانی که در استان کرمان پروازی هستند هرچه سریعتر در استان کرمان مستقر شوند. وی در پاسخ به این سوال که در شهرستان زرند هم مدیر پروازی وجود دارد گفت: کمتر مدیری در زرند پروازی است.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.