ستاره‌های کیفیت برای خودروهای داخلی

یکشنبه 20 دی 1394

پس از چند ماه عدم انتشار جدول کیفی ماهانه توسط سازمان استاندارد، با تغییرات صورت گرفته در پارامترهای ارزیابی و شاخص‌ها، روند امتیازدهی کیفی نیز دستخوش تغییرات بسیار شده و اکنون به‌جای محاسبه نمرات منفی، ستاره‌های کیفی به خودروها اعطا می‌گردد. به‌گونه‌ای که یک ستاره داشتن پایین‌ترین سطح کیفی را و 5 ستاره، بالاترین سطح کیفی خودروها را نشان می‌دهد.
در دستورالعمل جدید ارزیابی، تعیین سطح کیفی خودروها با استفاده از مدل درجه‌بندی یک تا 5 ستاره، صورت گرفته است. نکته قابل‌توجه این است که در ارزیابی خودروهای تولیدی در آذرماه، حدود 66 درصد خودروهای داخلی تنها یک ستاره از 5 ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.
در این زمینه مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌گوید: در روش جدید ارزیابی کیفی خودروهای داخلی، تمرکز بیشتری بر عیوب عملکردی خودرو نسبت به عیوب ظاهری و همچنین استفاده از شاخص‌های کاهنده سطح کیفی خودرو برای خودروهای دارای عیب ایمنی، صورت گرفته است.
امیرحسین قناتی با بیان اینکه در این روش تعیین سطح کیفی خودروها با استفاده از مدل درجه‌بندی کیفی یک تا 5 ستاره صورت گرفته است، خاطرنشان می‌کند: اصلاح و بهبود وضع کیفی خودروها، تحویل خودروی فاقد عیب به مشتریان و شفاف‌سازی وضع کیفی خودروها برای مصرف‌کنندگان، ازجمله اهداف وزارت صنعت، معدن و تجارت از تغییر دستورالعمل ارزیابی کیفی خودروها است.
وی تصریح می‌کند: با توجه به تغییر دستورالعمل ارزیابی کیفی خودروها، نتایج ارزیابی به دست آمده در روش جدید قابل‌مقایسه با نتایج ارزیابی‌ها با روش قبلی نیست. اما طبق این گزارش، در گروه خودروهای با سطح قیمتی بالاتر از 100 میلیون تومان، خودروی سوزوکی گراند ویتارا سه‌ستاره از 5 ستاره کیفی را کسب کرده است.
در گروه خودروهای با سطح قیمتی 75 تا 100 میلیون تومان، خودروی کیا سراتو سه ستاره و خودروی آسا، یک ستاره از 5 ستاره کیفی را کسب کرده است.
در گروه خودروهای با سطح قیمتی 50 تا 75 میلیون تومان، خودروهای جک S5، جک J5، برلیانس H320 و برلیانس H330 دو ستاره از 5 ستاره کیفی را کسب کرده‌اند. همچنین خودروهای وولیکس C30، NEW MVM X33، MVM550 و لیفان X60 معادل یک ستاره از 5 ستاره کیفی را کسب کرده‌اند. براساس گزارش رده‌بندی کیفی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، کیفیت خودروی جک S5 تولیدی در آذرماه کاهش یافته و این خودرو از سطح کیفی سه ستاره، به سطح کیفی دو ستاره نزول کرده است. کیفیت خودروی وولیکس C30 نیز کاهش یافته و سطح کیفی این خودرو از دو ستاره به یک ستاره، تنزل یافته است.
اما در گروه خودروهای با سطح قیمتی بین 25 تا 50 میلیون تومان،‌ خودروهای پارس‌تندر، تندر-90 اتومات، تندر-90 پارس‌خودرو و تندر-90 ایران‌خودرو سه ستاره از 5 ستاره کیفی را کسب کرده‌اند. خودروهای NEW MVM 315 و پژو 206 نیز دارای دو ستاره از 5 ستاره کیفی هستند. باقی خودروهای قرار گرفته در این سطح قیمتی شامل پژو 206 صندوق‌دار، پژو 405 ایران‌خودرو خراسان، رانا، پژو پارس مازندران، پژو پارس خراسان، دنا، پژو 405، سمند ایران‌خودرو مرکزی، سمند ایران‌خودرو تبریز، پژو پارس ایران‌خودرو فارس، پژو پارس ایران‌خودرو مرکزی و تیباهاچ‌بک، یک ستاره از 5 ستاره کیفی را کسب کرده‌اند. کیفیت خودروی رانا نسبت به ماه گذشته کاهش و این خودرو از سطح کیفی دو ستاره به سطح کیفی یک ستاره، تنزل یافته است.
در گروه خودروهای با سطح قیمتی پایین‌تر از 25 میلیون تومان، تمام خودروهای قرار گرفته در این گروه شامل خودروهای MVM 110، سایپا 131 تولیدی سایپا، تیبا، سایپا 132، سایپا 111 و سایپا 131 تولیدی پارس خودرو، یک ستاره از 5 ستاره کیفی را کسب کرده‌اند.

زلزلهصنایعکرمان خودروهتل
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *