کریستین امانپور: عربستان از برجام خشمگین است

شنبه 19 دی 1394

ایرنا – مجری شبکه تلویزیونی سی.ان.ان با رد ادعاهای ضدایرانی «جمال خاشقجی» مدیر شبکه تلویزیونی العرب نیوز به عنوان توجیه تنش آفرینی های اخیر ریاض در منطقه، گفت: می دانیم عربستان از توافق حاصل شده برجام بین ایران و 1+5 خشمگین است.
خاشقجی در ویژه برنامه «سی ان ان» با موضوع اقدامات عربستان پس از اعدام آیت الله «نمر باقر النمر» گفت: دو پروژه هژمونی (استیلا)ی ایران و دیگری پروژه مردم سالاری در منطقه وجود دارد که هر دو باهم تضاد دارند.
وی افزود: اما مردم سوریه و یمن خواهان حقوق مردمسالاری هستند تا کشورخود را بنا بر الهام های آزادی گرایانه که عربستان نیز برآن مصمم است، بسازند. کریستین امانپور در حالی که تصاویر اعتراضات مردمی در عربستان و عکس شهید نمر نمایش داده می شد، با قطع کردن سخنان خاشجقی، گفت: هرچه می گویید می شنوم، اما از دیدگاه بسیاری عربستان در حال واکنش نشان دادن به مسائل داخلی خود از جمله درباره اقلیت شیعه است.
مجری سی ان ان اظهار کرد: بسیاری از مردم می گویند که عربستان از افراطی های بد تندرو در سوریه حمایت می کند، هژمونی عربستان در سوریه و دیگر کشورها وجود دارد، ایران هم از کشته شدن 500 زائر خود در مکه ناراحت است و افزون بر این موارد می دانیم که عربستان از توافق هسته ای تهران و 1+5 خشمگین است.
امانپور در ادامه سخنان خود خطاب به خاشجقی، تاکید «ولی نصر» فارغ التحصیل دانشگاه «جانز هاپکینز» (آمریکا) را مورد اشاره قرار داده که در توییت خود نوشته است: اعدام روحانی شیعه (النمر) سرنخی از راهبرد عربستان سعودی برای تحریک ایران با هدف دامن زدن بر تنش های فرقه ای است.
آیت الله نمر باقر النمر در سال 1959 در شهر عوامیه استان قطیف عربستان چشم به جهان گشود؛ این مجتهد شیعه و فعال حقوق بشر عربستانی در پی اعتراض های شیعیان این کشور در سال 2012 بازداشت شد. دادگاه جنایی رژیم سعودی روز چهارشنبه 15 اکتبر 2014 ، وی را به اقدام علیه امنیت ملی و محاربه متهم کرد. وی سرانجام روز شنبه اعدام شد.

دانشگاهزلزله
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *