آیا این شاه خاندان آل سعود را از بین می‌برد؟

سه‌شنبه 15 دی 1394

روزنامه ساندی تایمز، در گزارشی که در بالای آن عکس سلمان را داشت و عنوان «آیا این شاه خاندان آل سعود را از بین می برد؟» به مساله اعدام 47 شهروند عربستانی از جمله شیخ نمر باقر النمر، رهبر شیعی پرداخته و می نویسد: «فریاد اعتراضی معترضین بر سر قتل نمر النمر سراسر خاورمیانه را درنوردید و بعضی از آنها به تهدید آل سعود پرداختند.»
این روزنامه سپس به اظهارات نوری مالکی، نخست وزیر سابق عراق اشاره می کند و می نویسد: «مالکی اعدام شیخ نمر را با اعدام هایی که صدام حسین، رهبر حکومت بعثی در قرن گذشته میلادی انجام می داد، مقایسه کرد. مالکی تاکید کرد که آل سعود با این رفتارهایش به زودی سرنگون خواهد شد و دیگر جایی برای آن در عربستان نخواهد بود.»
ساندی تامیز سپس می نویسد که ایران، دشمن قدیمی عربستان در منطقه تاکید کرده که اعدام النمر جنایت است و بخش کوچکی از جنایت های خانواده خائن حاکم بر عربستان است. هنوز یک سال از دوران حکومت ملک سلمان 80 ساله نگذشته اما با این وجود این یک سال بدترین سال در تاریخ عربستان محسوب می شود. جهان غرب اکنون درک می کند که اندیشه وهابی که عربستان بر اساس آن پایه ریزی شده دلیل اصلی تندروی است که سراسر منطقه را در نوردیده است.
این روزنامه انگلیسی سپس تاکید می کند که دلایل و نشانه های بسیاری وجود دارد که نشان می دهد در درون خانواده آل سعود به دلیل سیاست های تبعیض آمیزی که ملک سلمان و پسر دردانه اش محمد که در حال حاضر علی رغم سن پایینش که 30 سال بیشتر نیست، وزیر دفاع و جانشین ولیعهد شده، مشکلات و اختلافاتی به وجود آمده است.
در همین رابطه رابرت فیسک در یادداشتی که در روزنامه «ایندیپندنت اف ساندی» منتشر کرده به همین موضوع پرداخته است و می نویسد: «اعدام ها در عربستان شبیه اعدام های داعش است بنابراین غرب می خواهد چه کند؟»
فیسک همچنین می نویسد: «تا کنون سابقه نداشته که کشوری ابتدای سال را با اعدام شروع کند، امارات متحده عربی، کشور مجاور عربستان دقیقا خلاف آن عمل کرده است. برای همین چرا نباید بگوییم کارهای حکومت عربستان شباهتی به کارهای داعش دارد. این که عربستان برای توجیه اعدام ها از بخش هایی از قرآن استفاده می کند نشان می دهد که دقیقا همان شیوه داعش را در پیش گرفته است.»
فیسک تاکید می کند، شاید آل سعود خود تمایل چندانی به انجام چنین اعدام هایی نداشته باشد؛ اما فقط می خواهد ایران و شیعیان در سراسر جهان را تحریک کند تا درگیری طایفه ای شدیدی، بدتر از آن چه داعش انجام می دهد در بگیرد. آن چه «مکبث» می گوید که خون خون می آورد در رفتار عربستانی ها صادق است، عربستان در حالی ادعای رهبری مبارزه با تروریسم را یدک می کشد که باکی ندارد خون های بی گناه بسیاری چه از شیعه چه از سنی ریخته شود. عربستان دقیقا مثل داعش رفتار می کند، همه دیدیم که داعش چگونه به اتهام ارتداد سنی ها و شیعیان و مسیحیان را در عراق و سوریه گردن زد. اعدام شیخ نمر دقیقا به همان شیوه انجام شد، اگر نمر به دست داعش می افتاد دقیقا به همین شیوه او را می کشتند.
ساندی تلگراف نیز در یادداشتی با عنوان «نمر النمر: روحانی پر جرات عربستانی» به موضوع اعدام این روحانی مبارز و اصلاح طلب عربستان پرداخت و نوشت: دولت عربستان وقتی که نمر النمر برای خانواده حاکم در عربستان مشکلات ایجاد کرد و به مخالفت علنی با حکومت آل سعود در سال 2011 برخاست اقدام به بازداشت او کرد. او همیشه منشا نگرانی مقامات ریاض در شرق عربستان که عموما شیعه مذهب هستند، بوده است. این روحانی 56 ساله در زمان حیاتش خواستار تشکیل جبهه مخالفی در منطقه عوامیه شده بود. عوامیه یکی از مناطق فقیرنشین در استان قطیف است که خاستگاه اصلی مخالفان شیعی عربستان محسوب می شود که به دلیل اعتراض علیه تبعیض های اجتماعی و دینی و سیاسی حکومت آل سعود متشنج بوده است.
ساندی تلگراف همچنین می نویسد: سال 2009 سال آغاز تنش حقیقی میان نمر و خاندان آل سعود است او در این سال خواستار جدایی استان های قطیف و احسا و انضمامشان با مناطق شیعه نشین بحرین و تشکیل کشور واحد شیعی شده بود. او بارها به آل سعود هشدار می داد اگر خون ریزی های خود را متوقف نکند، تاج و تختشان را از دست خواهند داد که این مساله باعث تشدید تنش ها با خانواده سلطنتی شد.

زلزلهمذهب
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.