در جلسه شب گذشته شورای شهر کرمان مطرح شد از بین رفتن 70 درصد بافت تاریخی شهر کرمان

یکشنبه 06 دی 1394

در جلسه شب گذشته شورای شهر کرمان مطرح شد
از بین رفتن 70 درصد بافت تاریخی شهر کرمان

جلسه شب گذشته شورای شهر کرمان با حضور محمود وفایی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان و جهانشاهی معاون وی و علی بابایی شهردار کرمان برگزار شد. در این جلسه وفایی گفت: ما به تعامل و ارتباط خوب و سازنده با شورای اسلامی شهر کرمان و شهرداری کرمان نیاز داریم. وی افزود: استان کرمان در حال حاضر به جهت پیشینه تاریخی و برخورداری از اقلیم های متفاوت و چهار گانه، ابنیه فرهنگی و معنوی ایران کوچک ماست و همه آنچه در جای جای ایران است میتوان گفت در کرمان جمع شده است. مدیرکل میراث فرهنگی کرمان با اشاره به اینکه استان کرمان بیش از ۷ هزار اثر تاریخی شناخته شده و ۷۰۰ اثر ثبت شده ملی و ۳ اثر ثبت جهانی دارد اظهار داشت: شهر کرمان نمونه ای از خوبیها است. ما امروز بیش ازهر زمان دیگری برای نیاز به تعامل و همکاری داریم. امروز فرصت تاریخی خوبی است و استاندار خوبی داریم که توانسته اند اقتصاد و فرهنگ را بهم پیوند زنند. من و همکارانم با چنین دیدگاهی در خدمت شما هستیم. امروز ما هیچ دعوایی با کسی نداریم. وظیفه ما این است که تلاش کنیم که بافت تاریخی شهرمان بیش از این صدمه نبیند. وی اضافه کرد: بیش از ۷۰ درصد بافت تاریخی شهر ما از بین رفته است و الان احیا و زیبا سازی بافت فرسوده را در دستور کار داریم اما رسالت بزرگتر ما این است که بافت تاریخی شهرمان را حفظ کنیم. منصور ایران منش هم در این جلسه خطاب به وفایی گفت: مردم در بحث قلعه های دختر و اردشیر نگرانی زیادی دارند و بهتر است زودتر ساماندهی شود. حجت الاسلام ربانی زاده سخنگوی شورا هم گفت: آقایی وفایی گفتند که کرمان باید مقصد گردشگری باشد. میراث فرهنگی باید بگوید چرا کرمان مقصد گردشگری نیست؟ وی اضافه کرد: ما آماده تعامل و همکاری با اداره میراث فرهنگی هستیم. مویدی هم در این جلسه گفت: در ۱۶ سالی که در شورا بوده ام تا الان هیچ کسی را مثل وفایی ندیده ام.
در جلسه شب گذشته شورای شهر کرمان علی اکبر مشرفی رئیس شورا پیشنهاد داد در محدوده بافت تاریخی بازار یک شهید گمنام دفن شود. این صحبت مشرفی با مخالفت حجت الاسلام ربانی زاده روبرو شد. ربانی زاده گفت: بنده با خاکسپاری شهدای گمنام در بافت تاریخی مخالفم.
علی منصوری نایب رئیس شورا هم در جلسه شب گذشته گفت: آقای وفایی می گویند 70 درصد بافت تاریخی از بین رفته است. من احساس نگرانی دارم و فکر میکنم استان کرمان در این مورد خیلی ضعیف کار کرده است و در چند سال گذشته میراث فرهنگی نتوانسته جای مشخصی برای خودش پیدا کند.
بابایی شهردار کرمان در این جلسه گفت: شهرداری در افق 1404 موظف شده در جهت توسعه و اصلاح بافت تاریخی گام بردارد و ما هم می خواهیم در این مسیر گام برداریم. او در ادامه با اشاره به اقدامات شهرداری در جهت بهسازی بازار و حمام باغ لـله گفت: دو دانگ این حمام شخصی بود و با خرید آن بهسازی را ادامه می دهیم. وی اظهار داشت: باید فضایی را ایجاد کنیم که مردم به بازسازی بافت تاریخی وارد شوند. ما باید رونق را به بافت تاریخی ببریم.
در ادامه محمود وفایی گفت: خواسته من از شورا این است که هرگاه میخواهد طرحی تصویب کند در مرحله اول با میراث فرهنگی هماهنگ کند. معاون گردشگری میراث فرهنگی کرمان هم در این جلسه گفت: در حوزه گردشگری در یک مقطعی از زمان یزد از ما پیشی گرفت و در حایگاهی بالاتر از ما قرار گرفت اما حالا اوضاع گردشگری رو به بهبود است.
در جلسه شب گذشته شورای شهر کرمان، ماه بانو معصوم زاده از اعضای شورای شهر گفت در این جلسه به جای من یکی از شهروندان صحبت می کند. ناصر شجاعی همان شهروند بود. وی گفت: در کوه های مسجد صاحب الزمان مکانی وجود دارد که بر اساس تحقیقات ۱۰ ساله من نشان میدهد که این مکان قبله گاه مهرپرستی قبل از زرتشت بوده که البرز کوه، نام این مکان است، اگر ساخت تله کابین و هتل بام کرمان صورت گیرد پدیده ای مانند قرارداد ترکمنچای اتفاق می افتد. با انجام این پروژه این مکان ثبت جهانی نمی شود و مانند اشتباهی که در گذشته کردیم و هتلی در کنار بازار ساختیم و باعث شد بازار ثبت جهانی نشود، این مکان هم ثبت نمی شود.

استانداربافترزم حسینیزلزلهشهردارشورای شهرصنایعصنایع دستیکرمانگردشگریمیراثهتل
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *