کوله کتاب

دوشنبه 30 آذر 1394

کوله کتاب

پروژه طرح حمایتی از کودکان روستاهای دورافتاده ایران
کوله کتاب
با پشتیبانی از طرح «کوله کتاب حامی» از کودکان دورترین روستاهای ایران حمایت کنید.
هدف پروژه رساندن کتاب به روستائیان؛ بالاخص کودکان و زنان روستاهای محروم و دور افتاده استان سیستان و بلوچستان ، شهرستان سراوان در مرز پاکستان است که به دلیل دوری از مراکز فرهنگی و پراکندگی روستاها امکان دسترسی به کتاب را ندارند.
درباره پروژه
کودکان و نوجوانان بسیاری از روستاهای ایران به دلیل جمعیت کم و پراکندگی آنها و نیز فاصله زیاد با شهرها از دسترسی به کتاب محروم مانده اند. احداث کتابخانه های ثابت به دلایل فوق جوابگوی نیاز آنها نیست. انجمن حامی (حمایت از توسعه فضاهای آموزشی و فرهنگی) با تجربه ده ساله ای که در احداث و تجهیز کتابخانه های روستایی دارد، امیدوار است با اجرای طرح کوله کتاب، به ارتقای فرهنگ کتابخوانی در این کودکان کمک کند.
اهداف کلی طرح عبارتند از:
• ترویج فرهنگ مطالعه در کودکان و نوجوانان روستایی
• ایجاد فرهنگ مشارکت و همکاری در آنها
• پر کردن اوقات فراغت کودکان و زنان روستایی
خلاصه ی طرح «کوله ی کتاب»
کوله کتاب یک کوله ساده و جادار و قابل حمل با هر نوع وسیله نقلیه است که در آن، بسته به قطر کتاب ها، حدود 100 تا 150 جلد کتاب برای مطالعه کودکان و زنان روستایی قرار گرفته است. هر کوله به مدت یک ماه در یک مکان عمومی در روستا (مثل مدرسه، مسجد، مرکز بهداشت یا دهیاری) مستقر می شود و ساکنان روستا می توانند با مراجعه به محل، کتاب های مورد علاقه خود را به امانت بگیرند و بخوانند. یک نیروی داوطلب در هر روستا مدیریت این کتابخانه کوچک را بر عهده دارد. ماهی یک بار، کوله کتاب روستا تعویض می شود و کوله کتاب جدیدی در اختیار ساکنان روستا قرار می گیرد. توزیع کوله ها بر عهده نیروهای هلال احمر است.
کمپین کوله کتاب حامی که به مناسبت هفته کتاب در وبسایت دونیت شروع به کار کرده است. دونیت از اینکه مورد اعتماد ترویج دهندگان فرهنگ کتاب و کتابخوانی است به خود می بالد و امیدوار است بتواند در این مسیر گام های بلندتری بردارد و در رشد دانش و آگاهی در جامعه سهیم باشد. از همین طریق از شما دعوت میکنیم تا به این حرکت های اجتماعی و تاثیرگذار بپیوندید.
هزینه اجرای طرح
در فاز اول این پروژه 25 کوله کتاب به ارزش هر کدام 500 هزار تومان برای روستاهای مرزی شهرستان سراوانِ استان سیستان و بلوچستان پیش بینی شده و هماهنگی های لازم صورت گرفته است. با این روش، هر روستا برای مدت حداقل دو سال به کتابخانه ای با حدود 3000 جلد کتاب دسترسی خواهد داشت. از دوازده و نیم میلیون تومان بودجه لازم برای اجرا شدن این پروژه، امیدواریم بتوانیم حداقل مبلغ 6 میلیون تومان را به روش مشارکت جمعی و از طریق دونیت جمع آوری نماییم.
همراهی هنرمندها
به واسطه اطلاع رسانی گسترده ای که برای دعوت مشارکت حداکثری در کمپین انجام شد، هنرمندهای عزیزی از وجود این کمپین مطلع شدن و تلاش کردن تا با هر آنچه که دارن (هنرشون) به اهداف این کمپین کمک کنن.
یکی از این هنرمندهای عزیز، آقای علیرضا روشن، شاعر مجموعه شعری که با اسم «شعر قفس» به چاپ رسیده بود، بودند که با برگزاری جشن امضای کتاب خودشون و البته اهدای عواید این برنامه به کمپین «تجهیز کتابخانه های مدارس محروم استان بوشهر»، تونستن مبلغ سه میلیون ریال رو برای کمپین جمع آوری کنن.
یکی دیگه از این هنرمندهای عزیز، آقای فرشیدی سپهر، کارگردان تأتر کودک و نوجوان، بودند که بعد از اطلاع از وجود این کمپین و انجام هماهنگی ها لازم به بوشهر سفر کردن و چندین کارگاه با موضوع «تعلیم و تربیت با استفاده از نمایش» رو در شهرهای بوشهر و خورموج (از توابع بوشهر) رو برای دانش آموزان و والدین اونها برگزار کردن.
شروع اجرای طرح
زمان شروع طرح: آبان ماه 1394 هم زمان با هفته‌ی کتاب .
مکان اجرای طرح: در مرحله اول 20 روستا در بخش مرکزی شهرستان سراوان برای این طرح در نظر گرفته شده است: روستاهای ناگان، کرش، دهک، پیرآباد، چاه شاهی، شمس آباد، دشتوک، کولو، بخش بم پشت (شامل سی روستا) و بخش جالق (شامل پانزده روستا.)
انجمن حامی امیدوار است بتواند پس از سه ماه این طرح را به 100 کوله کتاب گسترش دهد و روستاهای بیشتری را تحت پوشش بگیرد.

بمزلزلهکتابخانه
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.