پیش از آنکه بخوابم

دوشنبه 30 آذر 1394

پیش از آنکه بخوابم
امشب قبل از خواب به این فکر کنید که فردا صبح وقتی بیدار می شوید هیچ چیز را به یاد نیاورید. بیست سال از زندگیتان را فراموش کرده باشید. و همسر و فرزندان کوچتان را به خاطر نیاورید.
این داستان کتابی ست که اس جی واتسون نوشته. او شنوایی سنجی و فیزیک خوانده و اولین رمان خودش را بر اساس داستان مشهور زندگی یک رهبر ارکستر به نام کلایو ویرینگ نوشته است. این آهنگساز دچار عفونت مغزی (آنسفالیت هرپسی) می‌شود و پس از آن به فراموشی حاد مبتلا می‌شود. در هر مقطع زمانی حافظه این مرد فقط در حد ۱۰ ثانیه دوام دارد و به این ترتیب او حتی افرادی که چند دقیقه پیش دیده را به کل فراموش می‌کند. این داستان خود دست مایه داستان رمان ها و فیلم ها شده است که مشهورترین آن فیلم طنز «۵۰ قرار عاشقانه» با بازی آدام سندلر است و نسخه ایرانی آن فیلم «چپ دست»با بازی حمید گودرزی و لیلا اوتادی است.
اما رمان پیش از آنکه بخوابم به هیچ وجه از این ساده گی و روایت تکراری تبعیت نمیکند. در هر فصل از داستان ‹›کریستین›› با معمای پیچیده تری مواجه میشود. از نقش «مارک» پزشک دلسوزش و راز مخوف «بن» همسرش. و حتا مرگ تنها فرزندش که میل به دیدار او تنها بارقه ایست که کریستین را از این وهم و وحشت بی پایان روزانه نجات میدهد.
نویسنده تحقیق و مطالعه زیادی هم با بیماران آلزایمر انجام داده و این کتاب روانشناسی-معمایی را در ۳۸۴ صفحه نوشته است.
اما این کتاب اقتباس سینمایی بسیار خوبی با بازی درخشان نیکول کیدمن و کالین فرث و به کارگردانی روون جوف. که در چند سکانس نفس تماشاچی را بند می آورد.
این کتاب سال ۹۲ توسط انتشارات آموت و ترجمه هوشمندانه شقایق قندهاری به بازار آمد و خیلی زود به چاپ های متعدد رسید.
میدان کوثر پاساژ کوثر محوطه شهرداری واحد ۴۹
۳۲۴۷۰۲۴۵
m:taghche.book
m:taghchebook

زلزله
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.