پس از انتخابات مجلس خبرگان، از امروز زنگ انتخابات مجلس دهم نواخته می‌شود

جمعه 27 آذر 1394

نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور از امروز آغاز می‌شود و تا جمعه آینده ادامه خواهد یافت. نام نویسی از داوطلبان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری هم از پنج شنبه گذشته آغاز شده بود.
70 روز تا انتخابات سرنوشت ساز
70 روز بیشتر تا انتخابات مجلس دهم باقی نمانده است. انتخاباتی که آن را یکی از سرنوشت سازترین انتخابات های مجلس شورای اسلامی می دانند و گروه های سیاسی مختلف قصد دارند سهمی در پارلمان داشته باشند. اصلاح طلبان پس از یک دوره غیبت می خواهند حداقل اقلیتی قدرتمند را تشکیل دهند. اصولگرایان دوست ندارند پس از باختن قافیه در انتخابات ریاست جمهوری 92، مجلس را هم از دست دهند و دولت هم میل زیادی دارد تا مجلسی همگام تر با سیاست هایش تشکیل شود. همانطور که حسن روحانی چندی پیش در نشست روز جمعه شورای هماهنگی و برنامه ریزی استان خراسان رضوی ابراز امیدواری کرده بود مجلس دهم قوی تر از مجلس نهم باشد. او بهار امسال هم در همایش سراسری فرمانداران از مجلسی که فقط در اختیار یک جناح باشد انتقاد کرده بود. این سخنان روحانی نشان می دهد او نگاه ویژه ای به انتخابات مجلس دارد. این نکته را هم از یاد نبرید، این انتخابات نخستین انتخابات پس از توافق هسته ای است. همه این ها نشان می دهد انتخابات مجلس دهم، از مهم ترین انتخابات های مجلس شورای اسلامی می باشد.
در استان کرمان هم تب رقابت انتخابات مجلس دهم از امروز شروع می شود. البته در آخرین دوره مجلس اصلاح طلبان کرمانی همانند دیگر اصلاح طلبان کشور حضوری جدی در انتخابات مجلس نهم نداشتند و نتیجه این شد که امروز از بین ده نماینده استان کرمان در مجلس، فقط یک نماینده اصلاح طلب حضور دارد. با این حال علی رغم نزدیک شدن به انتخابات مجلس دهم هنوز اصلاح طلبان کرمانی گزینه مشخصی برای رقابت با اصولگرایانی که چهره های قدری برای این انتخابات دارند، رو نکرده اند و رسانه های اصلاح طلب در کرمان مجددا از کریمی خواسته اند کاندیدا شود!
تمام نمایندگان کرمان در مجلس
از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون 9 مجلس تشکیل شده است و حوزه انتخابیه کرمان و راور در هر مجلس دو نماینده داشته است. موحدی کرمانی و حجتی کرمانی نمایندگان کرمان در مجلس اول بودند. در مجلس دوم فهیم کرمانی و عبدالحسین ساوه موفق شدند از حوزه انتخابیه کرمان و راور وارد مجلس شوند. مجلس سوم اما قرعه به نام مؤذن زاده و حسنی افتاد. سید اسدالله رضوی هم در انتخابات میان دوره ای مجلس سوم از این حوزه وارد مجلس شد. نمایندگان کرمان در مجلس چهارم مهدوی کرمانی و سید اسدالله رضوی بودند. رضوی نمایندکی خود را در مجلس پنجم هم تکرار کرد و حسین مرعشی هم برای اولین بار در مجلس پنجم از حوزه کرمان و راور وارد مجلس شد. انتخابات مجلس ششم را حسین مرعشی و حسن خوشرو بردند. نمایندگان کرمان در مجلس هفتم محمدرضا باهنر و غلامرضا کرمی بودند و در مجلس هشتم باهنر از حوزه تهران کاندیدا شد و محمدعلی کریمی به عمراه سردار کرمی وارد مجلس شدند. محمد مهدی زاهدی و محمدرضا پورابراهیمی هم دو نماینده کرمان در مجلس فعلی هستند.
گفتنی است اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی در دوره های دوم و سوم نماینده جیرفت در مجلس بود. مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور فعلی، در دوره های اول و سوم مجلس از حوزه انتخابیه زرند و کوهبنان وارد مجلس شده بود. سید محمد حسینی وزیر ارشاد دولت دهم در انتخابات میان دوره ای مجلس پنجم از حوزه انتخابیه رفسنجان وارد مجلس شده بود. محمد رضا باهنر هم علاوه بر مجلس هفتم که نماینده کرمان بود، در مجلس دوم نماینده بافت بود. او هم اکنون نایب رئیس مجلس نهم است.
زنگ انتخابات مجلس دهم از امروز
نواخته می شود
از صبح امروز نام نویسی از داوطلبان انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در کرمان و سراسر کشور آغاز می شود و داوطلبانی که قصد شرکت در این انتخابات از استان کرمان را دارند تا چهارم دی ماه فرصت دارند با حضور در ستاد انتخابات فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه برای انتخابات مجلس دهم ثبت نام کنند.
زمان بندی انتخابات مجلس
به موازات ثبت نام از داوطلبین، هیأتهای اجرایی در استانها شکل گرفته و بررسی سوابق داوطلبان در مراجع چهارگانه ظرف مدت ۵ روز از هر استعلام صورت می گیرد. پس از طی مراحل قانونی در تاریخ ۲۷ بهمن ماه اسامی قطعی نامزدهای تأیید شده انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی توسط وزارت کشور به مراکز حوزه های انتخابیه اعلام خواهد شد و یک روز بعد این اسامی توسط فرمانداران حوزه های انتخابیه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت. زمان قانونی تبلیغات انتخاباتی نامزدها و طرفداران آنها از تاریخ ۲۹ بهمن آغاز و تا ۵ اسفند به مدت ۶ روز ادامه خواهد داشت و روز ۶ اسفند هر گونه فعالیت تبلیغاتی برای نامزدها و طرفدارانشان ممنوع خواهد بود. ۲۴ ساعت پس از پایان مهلت قانونی تبلیغات یعنی ۷ اسفند انتخابات برگزار می شود.
استاندار کرمان: بی عدالتی در تایید صلاحیت ها به سرمایه اجتماعی ضربه می زند
علیرضا رزم حسینی در نشست مشترک هیات های نظارت انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی سراسر استان کرمان از فرمانداران خواست که در انتخابات پیش رو شبه ایجاد نکنند. به گزارش ایرنا وی با تاکید بر اینکه به فرمانداران تذکر داده شده است که بی طرفی را در انتخابات رعایت کنند و حق ایجاد شبهه ندارند، خاطرنشان کرد: نکته ای که باید همواره مدنظر قرار بگیرد، این است که با ایجاد بی عدالتی در تایید صلاحیت ها و انتخابات، دیگر نمی توان سرمایه اجتماعی را جبران کرد بلکه باید بر حفظ این سرمایه تاکید شود. استاندار کرمان با اشاره به اینکه نرخ بالای مشارکت مردم در انتخابات، تضمین کننده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود، یادآور شد: با توجه به شرایط کشور در منطقه و توفیقات دولت تدبیر و امید در بحث برجام، نیازمند حضور حداکثری و فعال مردم در پای صندوق های رای هستیم.
فرماندار کرمان: بدون جهت گیری سیاسی انتخابات را برگزار می کنیم
فرماندار کرمان در گفت و گو با «پیام ما» گفت: تمامی تمهیدات و مقدمات را برای برگزاری انتخاباتی قانونمند و شکوهمند فراهم کرده ایم. محمد علی توحیدی افزود: برای برگزاری انتخاباتی شفاف تمامی تدابیر اندیشیده شده و از امروز پروسه تشکیل هیات اجرایی را انجام می دهیم. وی با اشاره به اینکه کرمان توانایی برگزاری انتخابات الکترونیکی را دارد اظهار داشت: البته به ما چیزی ابلاغ نشده است.
فرماندار کرمان همچنین با رد جهت گیری سیاسی فرمانداری کرمان گفت: ما بدون جهت گیری سیاسی انتخابات را برگزار می کنیم و بدانید که هیچ عدم شفافیت و پنهان کاری در فرمانداری کرمان وجود ندارد.
ثبت نام دو نفر برای مجلس خبرگان
از حوزه کرمان
از روز پنج شنبه گذشته هم نام نویسی داوطلبین انتخابات مجلس خبرگان در سراسر کشور آغاز شد و دو نفر از حوزه انتخابیه کرمان ثبت نام کردند. حجت السلام امان الله علیمرادی و حجت الاسلام احمد خاتمی با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور در تهران ثبت نام کردند. گفتنی است فرماندار کرمان در گفت و گو با «پیام ما» در این رابطه گفت: به جز این دو نفر، کس دیگری از حوزه کرمان ثبت نام نکرده است.

استانداربافتجیرفترزم حسینیرفسنجانزرندزلزلهکرمانمرعشی
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.