اجرای عملی لغو تحریم ها از سه هفته آینده

چهارشنبه 25 آذر 1394

اجرای عملی لغو تحریم ها از
سه هفته آینده
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام پیش بینی کرد پس از تصویب قطعنامه 1+5 در شورای حکام، لغو عملی تحریم ها از سه هفته آینده آغاز شود.
به گزارش ایرنا سید عباس عراقچی افزود: در جلسه شورای حکام آمانو گزارش خود را ارایه و سعی کرد یک گزارش فنی، حرفه ای و بی طرفانه ارایه دهد. وی ادامه داد: با جمع بندی ارایه شده هر خواننده منصفی قضاوت می کند که این گزارش تایید برنامه صلح آمیز هسته ای ایران است و همچنین تایید می کند که هیچ انحرافی در برنامه هسسته ای ایران وجود ندارد لذا باطل کننده اتهامات گذشته نسبت به ایران است.
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه ادامه داد: البته آمانو ارزیابی مختصری نیز کرده است که برخی فعالیت ها و مطالعات قبل از سال 2003 بوده که از حد مطالعه فراتر نرفته است. ما این را قبول نداریم و دلایل و مدارک خود را متعاقبا به شورای حکام و آژانس ارایه خواهیم کرد. وی افزود: در نشست شورای حکام آلمان به نمایندگی از 1+5 قطعنامه را معرفی کرده است و 37 کشور ثبت نام کردند که صحبت کنند و بیانیه خود را ارایه دهند.
معاون وزیر خارجه گفت: بعد از تصویب قطعنامه ، وارد مرحله بعدی می شویم، دو کار مهم ما منوط به این قطعنامه است که این دو کار تغییرات در اراک و انتقال مواد غنی شده ای است که مقابل دریافت زرد به روسیه فروخته ایم.
عراقچی افزود: میزان کیک زردی که قرار بوده در مقابل مواد اورانیوم غنی شده ما دریافت شود، قبل از این دریافت شده و این مواد در حال حاضر در ایران است و ما بعد از تصویب قطعنامه طبق قراری که با خریدار روسی داریم، اورانیوم غنی سازی شده را ارسال می کنیم.
وی ادامه داد: در مورد اراک نیز همانطور که می دانید سند رسمی مربوط به مدرن سازی راکتور اراک توسط هشت وزیر امورخارجه امضا شده و مراحل مقدماتی و ادارای آن تا حدود زیادی انجام شده و مابقی نیز در حال انجام است ولی به لحاظ عملیاتی هیچ کاری صورت نگرفته تا این قطعنامه تصویب شود و بعد از تصویب قطنامه مراحل عملیاتی آغاز می شود.

زلزله
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.