سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: در سریال شهرزاد از مردم کرمان تجلیل خواهد شد

سه شنبه 24 آذر 1394

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:
در سریال شهرزاد از مردم کرمان تجلیل خواهد شد

سخنگوی وزارت ارشاد در نشست هفتگی خود با خبرنگاران حضور پیدا کرد و طبق معمول چکیده‌ای از خلاصه خبرهای طول هفته را مرور کرد. این انتقاد در این مدت همواره به حسین نوش‌آبادی وارد بوده که به جای تبیین جزییات ماجرا، اخبار هفته را مرور می‌کند. این هفته او دراین‌باره نیز صحبت کرده و البته در بخشی از صحبت‌هایش راجع به حضور کمپانی فاکس قرن بیستم گفته: «از جزییات ماجرا اطلاعی ندارم». هرچند که سخنگوی این وزارتخانه مسئول پاسخگویی به جزییات نیست و شاید در مواردی اجازه چنین کاری را نیز نداشته باشد، اما به نظر می‌رسد باید به تفاوت‌های سخنگوی یک وزارتخانه با گوینده خبر نیز فکر کرد. چون تقریبا هر آنچه نوش‌آبادی در این هفته‌ها ارایه می‌دهد، همان خبرهایی است که در طول هفته خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها آن را رصد کرده‌اند. البته امروز دست‌کم نظر وزارت ارشاد درباره «شهرزاد» خواندنی است؛ همچنین توضیحات او درباره هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر.
استعفای پی در پی
حسین نوش‌آبادی در پاسخ به پرسشی پیرامون استعفای پی در پی اعضای شورایعالی سینما و مواضع وزارت ارشاد پیرامون این مساله، گفت: «ساختاری که برای این شورا تعریف شده، حضور رئیس‌جمهوری به‌عنوان راس مجموعه به دلیل اهمیت حوزه سینماست. قانون‌گذار در این شورا پیش‌بینی کرده که ترکیب اعضا باید در بهترین و ارزشمندترین شکل خود چیده شود تا نظارت تأثیرگذاری بر مسائل سینمای کشور داشته باشد.» او در ادامه عنوان کرد: «موضوع استعفا اساساً چیز جدیدی نیست؛ اما به‌هرحال این کشور دارای نخبه‌ها و افراد صاحبنظر زیادی است که می‌توانند جای افراد استعفا‌دهنده را پر کنند؛ البته ما به‌طور طبیعی از موضوع استعفا استقبال نمی‌کنیم ولی بعضی از افراد هستند که با بهانه‌های غیرجدی گاهی از عضویت در شورا انصراف و استعفا می‌دهند و به هر ترتیب نمی‌توان مانع این فضا شد؛ اما من بر این عقیده‌ام آنهایی که دلشان برای سینما می‌تپد باید تحمل و تلاش کنند تا مشکلات حل شود. گرچه من باز هم به این موضوع اشاره می‌کنم که افراد دیگری هستند که از وظیفه و تجربیات آنها می‌توانیم استفاده کنیم. به هر ترتیب شورایعالی سینما آن‌قدر جایگاه ارزشمندی دارد که رئیس‌جمهوری به‌عنوان رئیس این شورا فعالیت می‌کند.» سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره پرداخت به جزییات گفت: «بنده در این جلسات فقط برنامه‌ها و سیاست‌های کلی را مطرح می‌کنم و پرداختن به جزییات وظیفه من نیست. اصولاً هم قرار نیست درباره تمامی جزییات و حوادث مربوط به زیرمجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پاسخگو باشم. پس از من انتظار نداشته باشید که اطلاعات جزیی را پیرامون حوزه‌ها به شما اطلاع‌رسانی کنم. بنابراین اگر کسی از شورایعالی سینما استعفا داده باید از فرد مستعفی بپرسید که دلیل ماجرا چه بوده است.» او در پاسخ به سوالی مبنی بر تاریخ اتمام بازسازی مجموعه تئاترشهر گفت: «بخش اعظم بازسازی مجموعه تئاتر شهر در فرآیند جدید خود انجام شده و ما تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد تا مراحل تکمیلی بازسازی نیز انجام شود تا از این پس شاهد استفاده حداکثری از ظرفیت سالن‌ها باشیم.»
مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد
هفته آینده معرفی می‌شود
نوش‌آبادی درباره تاریخ انتخاب مدیر دفتر موسیقی وزارت ارشاد هم گفت: همان‌طور که قبلاً هم اشاره شده بود، مدت حضور قانونی سرپرست دفتر موسیقی سپری شده و قطعاً هفته آینده مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی خواهد شد. او در بخش دیگری از این نشست خبری به فعالیت‌های صندوق اعتباری هنر اشاره کرد و توضیح داد: «تا هفته گذشته ۳۷‌ هزار و ۶۵۰ نفر عضو صندوق اعتباری هنر تحت حمایت بودند که از این تعداد ٢ ‌هزار و ۱۴۷ نفر مشمول بیمه تأمین‌اجتماعی، ۱۲‌هزار و ۳۰۰ نفر مشمول بیمه تکمیلی شده‌اند. به‌طورکلی ما تا پایان‌ سال ۵۰‌ هزار نفر را تحت پوشش فعالیت‌های صندوق قرار دادیم که به اعتقاد من کار بسیار بزرگی است و امیدوارم در ماه‌های آینده نیز شاهد فعالیت‌ها و کارهای بیشتری از صندوق اعتباری هنر برای هنرمندان باشیم.»
معاون پارلمانی و حقوقی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ابهامات و حاشیه‌های پیش‌آمده پیرامون مجموعه «شهرزاد» به کارگردانی حسن فتحی توضیح داد: «طی روزهای اخیر خبرها و حاشیه‌هایی مبنی بر توهین این سریال به مردم شریف استان کرمان منتشر شده و موجب پدید آمدن شائبه‌هایی نیز شده است. به‌هرحال آنهایی که در جریان این سریال هستند، می‌دانند که در این سریال توهینی به مردم شریف کرمان نشده است و به اعتقاد من سریال «شهرزاد» یکی از پرمخاطب‌ترین و باکیفیت‌ترین سریال‌هایی است که در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است. البته در بعضی از نقدهایی هم که مطرح‌ شده، کارگردان پاسخ داده که منتقدان عجله نکنند؛ زیرا در قسمت‌های آینده این سریال شاهد تعریف و تمجیدهایی از مردم دوست‌داشتنی کرمان خواهیم بود که شائبه توهین را به‌طور کامل از بین خواهد برد.» او در ادامه گفت: «آنچه موجب شائبه توهین شده به هیچ عنوان عمدی نبوده بلکه بیان یک موضوع در یک زمان تاریخی توسط یکی از شخصیت‌ها بوده که من معتقدم سازندگان سریال به هیچ عنوان قصدی برای توهین نداشته‌اند. بنابراین اگر مردم شریف کرمان صبر کنند، خواهند دید که در قسمت‌های آینده نیز از آنها تجلیل نیز به عمل خواهد آمد.»
نوش‌آبادی درباره رعایت چارچوب‌های مربوط به حجاب و شائبه‌های ایجاد شده پیرامون این موضوع در سریال «شهرزاد» نیز گفت: «به اعتقاد من چارچوب‌های حجاب در سریال «شهرزاد» رعایت شده است. اتفاقاً در مجوزی هم که برای پخش این سریال به صاحبان اثر ارایه شده، تأکید بر رعایت شئونات دینی و حجاب به عوامل سازنده این مجموعه اعلام شد؛ ضمن این‌که بهتر است دنبال حداکثرها در فیلم‌ها نباشیم؛ چون دنیای هنر جایی نیست که همه این اندیشه‌های ارزشمند را بتوانیم در قالب یک فیلم بگذاریم. مطمئن باشید کارگردان سریال «شهرزاد» آگاه به مسائل شرعی است و هنرمندان مجموعه نیز خوب می‌دانند که باید حداقل‌ها را در مسائل شرعی رعایت کنند؛ گرچه مطلوب ما همان حداکثرهاست، اما همین که بتوانیم حداقل‌ها را رعایت کنیم، خود می‌تواند هدایت‌کننده خوبی برای تحقق آرمان‌های حداکثری ما باشد.» منبع: شهروند نیوز

زلزلهسینماکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *