رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان عنوان کرد: کشاورزی سنتی خیانتی بزرگ به تالاب جازموریان

دوشنبه 27 اردیبهشت 1395

رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان عنوان کرد:
کشاورزی سنتی خیانتی بزرگ به تالاب جازموریان
رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان گفت: در زمینه طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان، جهاد دانشگاهی کرمان پیشنهاد تشکیل یک کارگروه ملی در این زمینه را داده است که در سفر ریاست جمهوری به استان کرمان نیز این مساله مورد بررسی قرار گرفت.
به گزارش ایسنا رضا کامیاب مقدس در دیدار با مدیرعامل بانک خون سلول های بنیادی جهاد دانشگاهی کشور اظهار کرد: علاوه بر سند توسعه اشتغال و صنعت استان، تدوین طرح آمایش نیز توسط جهاد دانشگاهی کرمان در حال انجام است.
وی افزود: به علاوه از بهمن ماه گذشته جهاد دانشگاهی کرمان درگیر کار بزرگ دیگری بوده و آن بحث احیای تالاب جازموریان است، چراکه بنا به خواست استاندار کرمان، جهاددانشگاهی استان به عنوان مشاور و مجری طرح احیای تالاب جازموریان انتخاب شده و در حال انجام مطالعات در این زمینه هستیم.
کامیاب مقدس با بیان اینکه سراسر تالاب جازموریان را چاه های غیرمجاز متعددی محاصره کرده و کشاورزی به شدت سنتی به این تالاب خیانت کرده است بیان کرد: اکنون تالاب جازموریان منشاء 25 درصد ریزگردهای کشور است و مناطق شرقی و در برخی فصول سال استان تهران و اصفهان را هم آلوده می کند.
وی ادامه داد: این تالاب 77 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و تا 20 سال قبل انبار علوفه کشور بوده و حتی گاهی ارتفاع گیاهان به یک و نیم متر هم می رسیده است اما متاسفانه مسائل متعددی از جمله کم توجهی موجب از بین رفتن پوشش گیاهی و خشک شدن این منطقه شده است.
رییس جهاد دانشگاهی استان کرمان به مطالعات سنگینی که پیرامون تالاب جازموریان در حال انجام است و جنبه فنی و مهندسی دارد اشاره و اظهار کرد: ایجاد جنگل های مصنوعی و گیاهان، پیگیری مسائل مربوط به تعیین حق آبه تالاب، نیازسنجی تعداد سد و یا چاه های مورد نیاز، جابه جایی روستاها، بحث معیشت جایگزین اطراف تالاب و … همگی نیاز به مطالعات گسترده دارد که در حال بررسی می باشد.
کامیاب مقدس همچنین یادآور شد: در زمینه طرح مدیریت جامع تالاب جازموریان، جهاد دانشگاهی کرمان پیشنهاد تشکیل یک کارگروه ملی در این زمینه را داده است که در سفر ریاست جمهوری به استان کرمان نیز این مساله مورد بررسی قرار گرفت.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.