با خودداری برخی از اعضا از حضور در جلسات نظام مهندسی از رسمیت افتاد

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره 403

با خودداری برخی از اعضا از حضور در جلسات نظام مهندسی از رسمیت افتاد

نهم تیرماه امسال بود که دو تن از اعضای فعلی و سابق نظام مهندسی ساختمان کرمان در بیانیه ای از عدم حضور حود در انتخابات آتی نظام مهندسی کرمان خبر دادند. حمید بدیعی عضو هیات مدیره و علی اکبر صاحب قلم از اعضای اسبق این سازمان، بیانیه ای را در این زمینه صادر کردند اما نکته جالب توجه این بیانیه قسمتی بود که صادرکنندگان آن از اوضاع نابسامان سازمان نظام مهندسی نوشته بودند. در قسمتی از این بیانیه آمده بود:« سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کرمان برای برون رفت از وضعیتی که در ماه های اخیر دچار گردیده و به منظور بازسازی و احیای اعتماد عمومی و برگشت به مسیر توسعه، بایستی دفاع از منافع عمومی، حقوق شهروندان و بهره برداران، سپردن ساخت و سازها به مهندسان دارای رزومه حرفه ای روشن و کسب درآمد حلال و شرافتمندانه برای مهندسان و اتمام همه پروژه های نیمه تمام در سراسر استان را در صدر برنامه های خود قرار دهد. همدلی، صمیمیت و شکر مستمر به پیشگاه پروردگار سبحان، بستری مطمئن برای این مقصود خواهد بود. در این ماه رحمت الهی به درگاهش دعا کنیم که دل های همه خلق خود را به نور ایمان منور فرماید.» این قسمت از بیانیه باعث شد تا خبرهایی که از پیش در مورد اختلاف نظر اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی و عدم حضور برخی از اعضا در جلسات شنیده می شد رنگ و بوی واقعیت به خود بگیرند. در خبرهای غیر رسمی شنیده می شد نیمی از اعضای هیات مدیره این سازمان از حضور در جلسات خودداری کرده اند و به این ترتیب هیات مدیره در جلساتش قادر به مصوب کردن قانونی نیست و عملا نظام مهندسی از رسمیت افتاده است. برخی شایعات هم از استعفای چند نفر از اعضای هیات مدیره نظام مهندسی حکایت داشتند. حالا در شرایطی که مهلت ثبت نام در انتخابات سازمان نظام مهندسی ساختمان از اول تیرماه آغاز شده و تا پنج مرداد ماه ادامه دارد، برخی این خبرها را انتخاباتی می دانند و معتقدند کسانی به نظام مهندسی ایراد می گیرند که شرایط حضور در انتخابات آتی را ندارند. گفتنی ست انتخابات نظام مهندسی ساختمان قرار است نهم مهرماه سال جاری برگزار شود.
تکذیب می کنم
رئیس سازمان نظام مهندسی به «پیام ما» گفت: این خبر کذب است. محمد صالحی که کارشناس ارشد معماری است افزود: من که رئیس سازمان هستم از این ماجرا بی خبرم آنوقت چطور برخی می گویند اعضا استعفا کرده اند؟ وی درباره بیانیه ای که اخیرا از طرف دو تن از اعضای فعلی و اسبق این سازمان منتشر شده می گوید: در این بیانیه نکته خاصی نیست و گفته اند در انتخابات آینده کاندیدا نمی شوند. این بیانیه ها بیشتر انتخاباتی است. صالحی در پایان گفت: اگر خدا بخواهد در انتخابات نظام مهندسی کاندیدا می شوم.
نظام مهندسی را از رسمیت انداختند
نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی در این باره به «پیام ما» گفت: چند نفر از حضور در جلسات سازمان خودداری کرده اند و باعث شده اند جلسات نظام مهندسی به حد نصاب نرسد و از رسمیت بیفتد. مظفر داوری افزود: وقتی جلسات رسمیت نداشته باشد دیگر نمی توان چیزی را تصویب کرد. وی که مهندس عمران است و در حال حاضر دانشجوی دکترای سازه می باشد تصریح کرد: آقای صفاری قبلا استعفا داده بودند و تعداد اعضا به 10 رسید. اما چند وقتیست که سه نفر دیگر نه استعفا می دهند و نه در جلسات حضور می یابند و و جلسات را از رسمیت انداخته اند. مظفر داوری اظهار داشت: آقایان بدیعی، حلاوتی و جلال کمالی از حضور در جلسات خودداری کرده اند در حالی که اگر استعفا می دادند، اعضای علی البدل جایگزین می شدند و جلسات از رسمیت نمی افتاد چرا که برای رسمیت داشتن جلسات باید حداقل 8 نفر از اعضا حضور پیدا کنند که در حال حاضر فقط 7 نفر حاضر می شوند. وی در پاسخ به این سوال که تصمیم مدنظر شما برای این امر چیست گفت: ما 7 نفر پیگیری کردیم چرا که حضور ما هم بی اثر است. درخواست کردیم نظام مهندسی توسط یک سرپرست اداره شود که وزارتخانه راه و شهرسازی قبول نکرد و گفتند روال همین است که بقیه اعضا در جلسات شرکت کنند تا زمانی که وزارتخانه غیبت ها را بررسی کند و عضویت افراد غایب را لغو کند. نایب رئیس اول سازمان نظام مهندسی کرمان در واکنش به بیانیه منتشره از طرف دو تن از اعضای فعلی و اسبق نظام مهندسی هم گفت: این کارها شگرد انتخاباتی است.
درآمدی که فقط از مهر و امضا حاصل شود نامشروع است
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی کرمان و یکی از کسانی که از حضور جلسات این سازمان خودداری می کند به «پیام ما» گفت: هدف ما از این بیانیه تشویق همکاران برای شرکت در انتخابات بود. حمید بدیعی افزود: الان جلسات هیات رئیسه غیر رسمی است. وی در پاسخ به چرایی عدم حضور در جلسات نظام مهندسی گفت: اختلاف دیدگاه باعث شد در جلسات حاضر نشویم. اختلاف دیدگاه هم بگونه ایست که از گفتگو خارج شده و فراتر از این حرف هاست. وی تصریح کرد: دوستان از دیدگاه من نسبت به منافع مردم با خبر هستند. من معتقدم منافع مردم بر هر چیزی مقدم است و فقط نباید منافعی را برای مهندسان دید که زود گذر هستند. بدیعی اظهار داشت: برخی همکاران 2 ریال درآمد امضای مهندسی را مهم تلقی می کنند در حالیکه دفاع از منافع عمومی، حقوق شهروندان و بهره برداران، سپردن ساخت و سازها به مهندسان دارای رزومه حرفه ای روشن اهمیت بیشتری دارد. این عضو هیات مدیره نظام مهندسی افزود: متاسفانه از دید برخی مهندسی به یک مهر و امضا و کسب درآمد از آن خلاصه شده است در حالی که از نظر ما درآمدی که فقط از مهر و امضا حاصل شود و بدون حضور در کارگاه، ساخت و ساز، طراحی و غیره باشد، نامشروع است و هیات مدیره ای که از کسب درآمد نامشروع دفاع کند، عملی غیر اخلاقی انجام داده است. بدیعی درباره انتخابات پیش روی سازمان نظام مهندسی گفت: امیدوارم کار به مهندسان دارای رزومه حرفه ای سپرده شود تا اعتماد عمومی به نظام مهندسی احیا شود و این سازمان مجددا در مسیر توسعه قرار بگیرد. وی در پایان گفت: خلاصه شدن مهندسی در یک مهر و امضا در قبال دریافت پول خلاف اخلاق و اسلام است که متاسفانه برخی این را قبول ندارند.

9

نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 0
  • امروز: 59
  • دیروز: 165
  • هفته: 1,216
  • ماه: 4,664
  • سال: 132,582