عنوان مطلب

منتشر شده در صفحه صفحه اول | شماره 402

کرمان تب کرد/ کنگو در شهر

الهام پی‌پر
از چندی پیش شاهد پررنگ شدن شیوع تب کنگو در کشور بودیم که متاسفانه در برخی نقاط شاهد مرگ بیماران مبتلا به این تب نیز بودیم و اکنون با تایید خبر ابتلای یک شهروند به تب کنگو از سوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان پای این بیماری به کرمان باز شد.
تب کریمه کنگو
بیماری تب کنگو در سال 1944 در کریمه اوکراین پیدا شد و به همین سبب با عنوان کریمه نامگذاری شد. پس از چندی با مشاهده این بیماری در کنگو آن پس با عنوان تب کریمه کنگو و با علائم اختصاری CCHF نامگذاری شد. در سال 1110 میلادی توسط پزشکی ایرانی بنام جرجانی در کتاب گنجینه خوارزمشاه به تفصیل در این مورد پرداخته شده است که در این کتاب علائم ذکر شده همین علائم تب کریمه کنگو بوده و جرجانی نیز ناقل این بیماری را بندپایانی نظیر شپش و کنه عنوان کرده است.
تب کریمه کنگو واکسن ندارد
مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان به «پیام ما» گفت: متاسفانه این بیماری واکسن نداشته و همچنین از علائم خاص و ماندگاری نیز برخوردار نیست. دکتر جواد نگارستانی با اشاره به این مطلب تاکید کرد: با توجه به جمعیت بالای دامی در استان، عملا قادر به رسیدگی به این مساله نیستیم و باید از طریق اطلاع‌رسانی دقیق به مردم و افرادی که در معرض خطر این بیماری هستند از شیوع این تب جلوگیری کنیم. وی اضافه کرد: هم‌اکنون اطلاع‌رسانی و دامپزشکی در کشتارگاه‌ها انجام شده اما شهرداری‌ها به عنوان متولیان امر باید بسبت به این موضوع اقدامات لازم را انجام دهند. دکترنگارستانی خاطرنشان کرد: مردم در تفریح و گردش‌هایی که به روستاه‌ها دارند باید از درآغوش گرفتن بزغاله‌هاو…خودداری کرده و همچنین از مصرف جگر خام نیز بشدت پرهیز کنند. وی افزود: از ذبح گوسفند به‌صورت غیربهداشتی خودداری شود و گوشت گوسفند به‌ویژه جگر را باید کاملا پخته و گوشت دام ذبح شده را نیز به مدت 24ساعت در دمای بین صفر تا 4 درجه نگهداری کنند تا از رشد باکتری‌های خطرناک در آن پیشگیری شود. این مسئول ادامه داد: این بیماری در دام علائم خاصی ندارد و تنها راه مقابله با آن استفاده از عینک، دستکش و لباس‌های مخصوص توسط کارگران کشتارگاه‌ها است و چون چوپانان و دامداران نیز خطر ابتلا به این بیماری تهدید می‌کند آنان نیز باید از کندن کنه با دست به‌شدت خودداری کرده و چون خون دام راه انتقال بیماری است از تماس با خون دام‎‌ها امتناع کنند. مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان اذعان داشت: این بیماری فصلی است و از ابتدای بهار تا اوایل پاییز شیوع پیدا می‌کند و در این بازه زمانی باید نکات بهداشتی را رعایت کنند.
پای قاچاقچیان درمیان است
همچنین دکتر حق‌دوست رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز با ابراز نگرانی از ادامه روند قاچاق دام از مرزهای شرقی به درون کشور، قاچاق دام را یکی از مهمترین علل بروز این بیماری عنوان کرد. به گزارش مهر وی افزود: متاسفانه قاچاقچیان دام‌ها را با قیمتی نازل در مرزهای شرقی کشور خریداری می‌کنند که متاسفانه این دام‌ها بدون گذراندن مراحل قرنطینه وارد کشور می‌شوند و عامل اصلی بیماری‌هایی نظیر تب کریمه کنگو می‌شوند. این مسئول علائم این بیماری را شبیه به آنفلوآنزا اعلام و افزود: متاسفانه این بیماری دارای هیچ نوع واکسنی نیست و افراد بهتر است برای تهیه گوشت مورد نیاز خود از مکان‌های استاندارد و دارای مجوز از دامپزشکی و کشتارگاه‌های رسمی خرید کنند. وی اضافه کرد: متاسفانه این بیماری در دام علائم خاصی ندارد و عامل اصلی بیماری نیز ویروسی است که می تواند در انسان به تب شدید و خون ریزی ختم شود و دلیل فوت اکثر بیماران مبتلا به این تب نیز شوک وارده بر اثر مشاهده خون‌ریزی است. رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابتلا یک نفر به این بیماری را تائید کرد و گفت: این بیمار در یکی از بیمارستان های استان کرمان بستری شده و مراحل درمانی را با تدابیر ویژه طی کرده است. وی تاکید کرد که این فرد مراحل بیماری را طی کرده است، خطر مرگ وی را تهدید نمی کند و حال این بیمار رو به بهبودی است.
مرگ فرزند بیمار مبتلا به تب کنگو در هنگام زایمان
یکی منبع آگاه به «پیام ما» گفت: فرد مبتلا به این بیماری از اول تیرماه در بیمارستان افضلی پور بستری شد و الان سه روز است که به بخش زنان و زایمان رفته است. این فرد که نخواست نامش فاش شود افزود: بیمار باردار بود و متاسفانه فرزندش هنگام زایمان از دست رفت اما حال خود بیمار رو به بهبود است.

تب کریمه کنگو را بهتر بشناسید
دکتر عباس صفا درباره راه های انتقال این ویروس به «پیام ما» گفت: ویروس CCHF اصولاً در طبیعت به وسیله کنه‌های سخت‌گونه منتقل می‌شود، ولی به وسیله گونه‌های دیگر نیز منتقل می‌گردد. ویروس CCHF توانائی انتقال از طریق تخم و نیز انتقال در مراحل مختلف بلوغ کنه را دارد. وی افزود: مهم ترین راه آلودگی کنه، خونخواری کنه نا بالغ از مهره‌داران کوچک می‌باشد. یک بار آلودگی موجب می‌شود کنه در تمام طول مراحل تکامل آلوده باقی بماند و کنه بالغ ممکن است عفونت را به مهره‌داران بزرگ مثل دام‌ها منتقل کند، ویروس یا آنتی‌بادی آن، در کنه در مناطق وسیع دنیا پیدا شده است و عفونت در انسان پس از گزش کنه آلوده یا له کردن آن روی پوست نیز ایجاد می‌شود. این پزشک اظهار داشت: بیماری به وسیله خرگوش‌صحرائی، جوجه‌تیغی، گوسفند و گاو به نقاط مختلف توسعه می‌یابد.
دکتر صفا درباره علائم بالینی تب کریمه کنگو نیز گفت: دوره کمون بیماری به طور متوسط چهار روز و حداکثر دوازده روز می‌باشد. معمولاً تا روز چهارم علائم غیر خونریزی مانند تب، سردرد، احساس سرما، خستگی درد عضلانی، پرخونی ملتحمه و چشم، استفراغ و دردهای بالای معده می‌باشد. وی ادامه داد: علائم خونریزی از روز چهارم شروع می‌شود که به صورت زیرپوستی در مخاط دهان و پوست، خونریزی از لثه‌ها، بینی، معده، روده ورحم و زیر پوست ناحیه ساق پا و دستها ظاهر می‌شود. این پزشک تصریح کرد: مرگ بیمار بدلیل شوک و انعقاد منتشر داخل عروقی یا DIC می باشد.بیماران از روز دهم وقتی ضایعه‌های پوستی کم‌رنگ می‌شود، به تدریج بهبودی پیدا می‌کنند. دکتر صفا اظهار داشت: اغلب بیماران در هفته‌های سوم تا ششم بعد از شروع بیماری وقتی شاخص‌های خونی و آزمایش ادرار طبیعی شد از بیمارستان مرخص می‌شوند. مشخصه دوره نقاهت طولانی بودن آن به همراه ضعف می‌باشد که ممکن است برای یک ماه یا بیشتر باقی بماند. گاهی موها کامل می‌ریزد (که پس از ۴ تا ۵ ماه ترمیم می‌شود) بهبودی معمولاً بدون عارضه است.

12

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :