استاندار کرمان در بازدید از شرکت برق شمال کرمان: خدمات توسط شرکت‌های زیان‌ده به مردم ارائه می‌شود

منتشر شده در صفحه آخر | شماره 400

استاندار کرمان در بازدید از شرکت برق شمال کرمان: خدمات توسط شرکت‌های زیان‌ده به مردم ارائه می‌شود

استاندار کرمان در بازدید از شرکت برق شمال کرمان ابراز داشت: صنعت برق، آب و همه صنایع و کشاورزی کشور ما از یک یارانه پنهان استفاده می کنند که از ثروت ملی برداشته و به طور غیرمستقیم به مردم پرداخت می شود و ما مجبوریم خدمات را از طریق شرکت‌های زیان‌ده به مردم ارائه کنیم.
علیرضارزم حسینی گفت: میزان بهره وری در استان بسیار پایین است و میزان درآمد ما با هزینه ای که صرف کشاورزی می شود نشانگر اقتصاد شکست‌خورده و اتلاف مصارف خدادادی است.
وی اضافه کرد: هر بنگاهی که امکان مصرف نکردن سوخت و توان استفاده از برق در بخش کشاورزی را دارد می‌تواند از بند قاف برای چاه‌های کشاورزی استفاده کند و دولت خدمات لازم را در این زمینه ارائه می‌کند. رزم حسینی افزود: ما حق نداریم نفت را از سفره‌ی نسل های آینده برداریم..
استاندار کرمان بیان داشت: بی‌برنامگی منجر به بروز مشکلات در این بخش شده درصورتی که زیرساخت های برق در کرمان به خوبی انجام شده است.
وی یادآور شد: دولت تدبیر و امید با برنامه ریزی تلاش می کند خطاهای قبلی را تکرار نکند و مسیر برنامه ریزی مشخص که نظام آن در کشور احیا شد به وجود بیاید.
وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که اقتصاد یارانه ای وجود دارد با کمبود در حوزه توسعه و پیشرفت و تامین نیازهای عمومی مردم مواجه هستیم و تا زمانی که این مشکل رفع نشود نمی‌توانیم منتظر اتفاق جدی در اقتصاد ایران باشیم.
رزم حسینی ابراز داشت: بخش عمده ای از درآمدهای دولت صرف پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی می شود و این در حالی است که یارانه های پنهان ویژه در بخش کشاورزی بیش از یارانه نقدی است .
تولید بیش از 400 کیلووات انرژی نو در شمال کرمان
مدیرعامل برق شمال ابراز داشت: با وجود اینکه هنوز فرهنگ استفاده از انرژی های نو در کرمان جا نیفتاده است اما ظرف دو سال گذشته وقت را روی مشترکان دولتی از جمله مساجد، مدارس و جاهایی که برق رایگان داده می شود گذاشتیم و تاکنون بیش از 400 کیلووات در استان انرژی نو نصب شده است.
محمود شهبا در بازدید استاندار کرمان از شرکت برق شمال کرمان خاطرنشان کرد: 500 کیلووات نیز در دانشگاه ولیعصر رفسنجان در برنامه داریم که 250 کیلووات آن از سوی سرمایه گذار خصوصی پیشنهاد داده شده که به‌صورت مشارکتی صورت خواهد گرفت.
وی تعداد روستاهای برق‌دار شمال کرمان راهزار و 281 مورد عنوان و تصریح کرد: در این حوزه روستای بالای 20 خانوار بدون برق نداریم و تعداد بسیار محدودی روستای بین 10 تا 15 خانوار بدون برق وجود دارد که با رایزنی با وزارت نیرو این روستاها نیز به‌زودی از نعمت برق برخوردار خواهند شد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شمال استان کرمان خاطرنشان کرد: میانگین نرخ برق در سال گذشته 49 تومان در تعرفه‌های عمومی بوده که این میزان با افزایش نرخ از اسفندماه گذشته به 53 تومان رسیده است.
شهبا افزود: 47 درصد مصرف برق شمال استان در بخش کشاورزی است و نرخ متوسط برق17 تومان است که به عبارتی 15 درصد فروش این شرکت را دربرمی‌گیرد.
وی هزینه تمام شده تولید برق را 98 تومان عنوان و افزود: در سال 94 برق با مبلغ 53 تومان به فروش می رسد که این زیان باید در بودجه عمومی دیده و در اختیار صنعت برق قرار گیرد اما متاسفانه تاکنون این امر محقق نشده است.
این مسئول افزود: شرکت توزیع نیروی برق شمال به یک میلیون و 300 هزار نفر در فضای 91 هزار کیلومتری از طریق 30 پست انتقال و فوق توزیع و 237 خط 20 کیلوولت برق‌رسانی و ارائه خدمات می‌کند

10

نوشته های مرتبط


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :