در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان عنوان شد: کاهش سن اعتیاد به 21 سال

دوشنبه 16 آذر 1394

در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان عنوان شد:
کاهش سن اعتیاد به 21 سال

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان گفت: مقابله با اعتیاد و برخورد با مواد مخدر با اقدامات اجتماعی و فرهنگی امری ضروری محسوب می شود. به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، حمید ذکاء اسدی در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان افزود: افزایش کشفیات مواد مخدر هیچ وقت ما را خوشحال نمی کند اما در کنار آن زحمت نیروهای نظامی و انتظامی برای کشف این مواد جای تقدیر دارد. وی با تاکید بر این مطلب که در عملیات مقابله ای با شکلی که تاکنون داشته است موفق نبوده ایم، ادامه داد: در این رابطه مشکلی را در مسیر حمل این مواد ایجاد کرده ایم. وی با بیان این مطلب که در حوزه برخورد با زنان معتاد کارهای خوبی در استان کرمان انجام شده است، گفت: مرکز ترک ماده 16 ویژه زنان در استان کرمان احداث شده و در حال تجهیز شدن است. وی به برگزاری کارزار رسانه ای پیشگیری از مصرف شیشه در کرمان اشاره کرد و گفت: این طرح باید در اختیار مسئولان مربوطه قرار گیرد تا برررسی های بیشتری روی آن صورت گیرد.
برخورد با مواد مخدر در اولویت کاری
نیروی انتظامی
جانشین فرمانده انتظامی استان کرمان گفت: در راستای برخورد با پدیده شوم مواد مخدر در استان کرمان موضوع شناسایی، دستگیری و برخورد با قاچاقچیان و خرده فروشان مواد مخدر در دستور کار قرار گرفته است. سرهنگ ناصر فرشید ادامه داد: در هشت ماه ابتدای سال جاری بالغ بر 58 تن موارد مخدر از سوی نیروی انتظامی کشف شده است . وی با اشاره به اینکه موضوع آگاه سازی در تمامی رده های انتظامی استان کرمان مورد توجه است، تاکید کرد: در حوزه آگاه سازی توسط پلیس تخصصی مواد مخدر اقدامات خوبی انجام شده است.
کشف بیش از 72 تن مواد مخدر در استان کرمان
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان کرمان گفت: در حوزه مقابله با پدیده مواد مخدر در هشت ماه ابتدای سال جاری با تلاش های دستگاه های مقابله کننده بیش از 72 تن مواد مخدر در استان کرمان کشف شده است. سردار حسین چناریان با بیان اینکه میزان کشفیات مواد مخدر در استان کرمان نسبت به مدت مشابه سال قبل 9 درصد افزایش داشته است، ادامه داد: تلاش های اداره کل اطلاعات استان کرمان در کشف چند باند و گروه خاص و نیز اقدامات پلیس مبارزه با مواد مخدر استان کرمان در حوزه مقابله با پدیده قاچاق موا مخدر جای تقدیر دارد. وی یادآور شد: مرکز ماده 16 زنان با مشارکت خیران در جنب مرکز ماده 16 مردان احداث شده و در حال تجهیز است که به زودی در کرمان راه اندازی می شود. سردار چناریان به تدوین طرح کارزار رسانه ای پیشگیری از مصرف شیشه در استان کرمان اشاره کرد و گفت: براساس تاکیدات رئیس جمهوری تسریع و تداوم طرح ساماندهی معتادان متجاهر با هدف پاکسازی چهره شهرها با استفاده از ظرفیت های دولتی و غیر دولتی، ضروری است. وی بر اجرای موثر قانون مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد و گفت: واگذاری تدریجی امور به مردم و فعال کردن هر چه بیشتر سازمان های مردم نهاد نیز در سطح کشور مورد تاکید است.
کاهش سن اعتیاد به 21 سال
مدیرکل بهزیستی استان کرمان نیز در این نشست گفت: پیشگیری یکی از موضوعات اساسی در حوزه مبارزه با مواد مخدر و جلوگیری از شیوع مصرف مواد مخدر است و تازمانی که با نگاه جدی به این حوزه نگاه نکنیم شاید بخشی از اقدامات مبارزه ای را هم زیر سوال ببریم. عباس صادق زاده تاکید کرد: همیشه پیشگیری به ویژه در حوزه اعتیاد نیازمند برنامه های دانش محور است که به عنوان یک استراتژی تاثیرگذار مد نظر قرار دارد. وی به برگزاری کارزار رسانه ای در استان کرمان اشاره و بیان کرد: این کارزار برای بارش اطلاعات بر روی همه افراد جامعه در زمان بروز یک موضوع آسیب زا مطرح می شود که می تواند نتایج بسیار خوبی را به دنبال داشته باشد. وی نگاه نادرست به مصرف شیشه را آسیب زا دانست و گفت: در باورهای نادرستی از ماده روانگردان شیشه به عنوان داروی رفع مشکلات پوستی، ماده نشاط آور، داروی افزایش تمرکز مطرح می شود که یک آسیب است.مدیرکل بهزیستی استان کرمان افزود: اساتید دانشگاه، روحانیون و بسیاری از اقشار جامعه می توانند در جلوگیری از مصرف موا دمخدر تاثیرگذار باشند. وی اظهار کرد: سن اعتیاد از 23.5 سال به 21 سال کاهش داشته است که این امر طبق یک تحقیق مستند حاصل شده است و درکنار موضوع کاهش سن اعتیاد، ورود خانم ها به مصرف مواد، ضرورت اجرای کارزار رسانه ای را مطرح می کند. وی با بیان اینکه طرح کارزار رسانه ای شیشه در چند استان مطرح شده است، گفت: در این طرح همه دستگاه های استان در یک روز در زمینه اطلاع رسانی درباره تبعات ناشی مصرف ماده شیشه اقدام می کنند که می تواند سطح آگاهی های جامعه را افزایش دهد. وی خاطرنشان کرد: تلاش شده که بخشی از اعتبارات این کارزار از سازمان بهزیستی کشور تامین شود و بخشی نیز از اعتبارات استانی استفاده می شود.

زلزلهکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.