اعلام وضعیت زرد در کرمان برای آنفلوآنزای مرگبار

منتشر شده در صفحه صفحه‌ی اول ۵۰۹ | شماره 509

اعلام وضعیت زرد در کرمان برای آنفلوآنزای مرگبار

از اوایل فصل پاییز، اخباری در رابطه با شیوع بیماری آنفلوآنزا در استان کرمان منتشر شد و یکی از اولین مطبوعاتی که به این خبر پرداخت، روزنامه ی پیام ما در تاریخ ۱۷ آبان ۱۳۹۴بود. با این مضمون که ۶ نفر در بردسیر به آنفولانزای H1N1 مبتلا شدند، اما این موضوع علیرغم وجود شواهد انکار ناپذیر با تکذیب رییس بیمارستان و مسئول مرکز بهداشت شهرستان بردسیر رو به رو شد. تا این که شیوع آنفولانزای مرگ بار به وضعیت زرد در کرمان منجر شد.
به همین مناسبت روز سه شنبه،۱۰آذر ماه جلسه ی اضطراری شورای سلامت با حضور استاندار کرمان برگزار شد.
علی رضا رزم حسینی اظهار داشت: این بیماری در همه کشورها شیوع دارد و کرمان نیز به دلیل حضور اتباع بیگانه و مجاورت کشورهای مرزی بیش تر در معرض خطر شیوع این گونه بیماری ها قرار دارد.
استاندار کرمان افزود: اقدام جدی در حوزه پیشگیری، آموزش و اطلاع رسانی می تواند از بروز بیماری آنفلوآنزا نوع N1H1 جلوگیری کند.
نماینده عالی دولت در استان کرمان، دستور تشکیل ستاد بحران با حضور مسئولین بهداشتی را صادر کرد و گفت: آیین نامه ای در این خصوص تدوین و به دستگاه های دولتی ابلاغ شود که در صورت نیاز اقدامات لازم صورت گیرد.
رزم حسینی ادامه داد: سازمان تبلیغات اسلامی باید موارد لازم در خصوص پیشگیری از بروز بیماری را به هیئت های مذهبی در عزای حسینی و زائران حاضر در کربلا ابلاغ کند و اقدامات پیشگیرانه به صورت جدی رعایت شود.
وی با اشاره به شمار حدود ۳۵ هزار نفر زائر کرمانی و هیئت های بزرگ عزاداری افزود: با توجه به این که این افراد در تماس با جمعیت عظیمی هستند، باید اقدامات بهداشتی برای جلوگیری از شیوع بیماری در آن ها با حساسیت بیش تری صورت پذیرد.
استاندار کرمان گفت: دستگاه های متولی باید در این خصوص برنامه ریزی کرده و به خانواده های زائران نیز نکات لازم گوش زد شود.
رزم حسینی با تاکید بر لزوم انجام اقدامات لازم در مدارس گفت: باید توجه داشته باشیم که اگر به صورت جدی از این بیماری جلوگیری نشود موجی از این ویروس مرگ بار به وجود خواهد آمد
وی خواستار واکسینه شدن افراد حاضر در مراکز حساس نظیر مدارس و مهد کودک ها شد و با اعلام وضعیت زرد در استان کرمان، ابراز داشت: با کم ترین هزینه می توان از بروز این بیماری جلوگیری کرد.
طی تماس های مردمی مبنی بر شکایت از نبود واکسن آنفلوآنزادر داروخانه ها، چند مسئول داروخانه در گفت و گو با خبرنگار پیام ما گفتند: علی رغم تاکید استاندار بر واکسینه شدن افراد در مراکز حساس نظیر مدارس و مهد کودک ها، واکسن آنفولانزای H1N1، با وجود تقاضای زیاد مردم نایاب شده است و در داروخانه ها یافت نمی شود. این امر موجب نگرانی افراد علی الخصوص پدران و مادرانی که دارای فرزند خردسال هستند شده است. همچنین در گفت و گوی پیام ما با یکی از پزشکان که نخواست نامش ذکر شود، واکسن های مذکور به بیمارستان ها داده شده که بیش تر به مصرف پرسنل بیمارستان ها رسیده است. وی افزود: شنیده ها حاکی از توزیع واکسن در داروخانه ها و سایر مراکز مرتبط در هفته پیش رو می باشد.

13

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :