دبیر اجرایی ماراتن بین المللی کویر در گفت و گوی اختصاصی با «پیام ما»: ماراتن بین المللی کویر به ثبت جهانی بیابان لوت کمک می کند

منتشر شده در صفحه کرمان ویچ | شماره 555

دبیر اجرایی ماراتن بین المللی کویر در گفت و گوی اختصاصی با «پیام ما»:
ماراتن بین المللی کویر به ثبت جهانی بیابان لوت کمک می کند

احتمالا به گوش شما هم خورده است. ماراتن بین المللی کویر. رویدادی ورزشی و گردشگری که قرار است بهار سال آینده در بیابان لوت کرمان برگزار شود. در حالی که با اجرایی شدن برجام و برداشته شدن تحریم ها انتظار می رود صنعت گردشگری جان تازه ای بگیرد، برگزاری چنین رویداد بین المللی با همکاری پائولو بارگینی، قهرمان سابق دوی ماراتن جهان می تواند نقش موثری در توسعه گردشگری کرمان داشته باشد. برای اطلاع از چند و چون برگزاری ماراتن بین المللی کویر با معین افضلی، دبیر اجرایی این رویداد هم کلام شدیم. افضلی که فارغ التحصیل رشته گردشگری می باشد نزدیک به ده سال است که در حوزه گردشگری نقش فعالی دارد و حالا با برگزاری ماراتن بین المللی کویر می خواهد گام محکمی در توسعه پایدار بیابان لوت بردارد. ماحصل گفت و گوی یک ساعته ما با معین افضلی را در ادامه بخوانید.

وقتی خبر برگزاری ماراتن کویر در بیایان لوت را شنیدم، این سوال برایم پیش آمد که چرا این رویداد برگزار می شود؟ واضح تر بگویم، چه شد که تصمیم به برگزاری چنین ماراتنی گرفتید؟ در حالی که تا به حال در ایران سابقه برگزاری آن وجود نداشته.
ببینید الان دیگر تورهای گردشگری همانند گذشته نیستند و گردشگران کمتر سبک سنتی را می پسندند. امروز طبیعت گردی بیش از دیدن آثار تاریخی برای گردشگران اهمیت دارد. نه اینکه آن آثار دیگر مشتری ندارد، نه، بلکه در کنار آن گردشگران به طبیعت گردی هم علاقه دارند. این ماراتن هم در قالب همان طبیعت گردی است. وقتی شرایطی مثل مسیر ۲۵۰ کیلومتری بسیار متنوع که در هیچ کجای دنیا یافت نمی شود را داریم، چرا این کار را انجام ندهیم؟ شرایطی که بیابان لوت دارد باعث شد تا به فکر این رویداد بیفتیم.
مراکش در برگزاری ماراتن های کویر در جهان شهرت دارد.
بله. کلا این ماراتن ها یک برنامه بلند مدتی برای معرفی کویرهای دنیاست. مراکش هم از اسل ۱۹۸۴ تا به حال ۳۲ دوره ماراتن کویر برگزار کرده و الان به جایی رسیده اند که پادشاه مراکش این رویداد را افتتاح می کند.
یعنی ماراتن کویر مراکش یک برند برای این کشور شده است.
دقیقا. ببینید این ماراتن ها نوعی رویداد بین المللی هستند. در کنار این رویداد می توان پتانسیل های مختلفی را معرفی کرد. مثلا ثابت می شود که فلان کویر امن است.
به بحث امنیت اشاره کردید. متاسفانه تبلیغات منفی علیه کشورمان در کشورهای اروپایی وجود دارد و جنوب شرق ایران هم بیشتر تحت تاثیر این تبلیغات منفی است. فکر می کنید این ماراتن می تواند در شکستن این جو تاثیر بگذارد؟
یکی از کارهایی که ما چندی پیش با حمایت استاندار و مدیرکل میراث فرهنگی کرمان انجام دادیم، هفتمین جشن راهنمایان گردشگری در کرمان بود. ۷۰۰ نفر از راهنمایان گردشگری به کرمان آمدند و از اینجا بازدید کردند. بُرد خبری خوبی به وجود آمد. از این جهت که یک گردهمایی بزرگ در جنوب شرق ایران انجام شده است. به این نکته توجه کنید تا چند سال قبل جنوب شرق ایران جزو لیست سیاه خیلی از کشورها بود که به گردشگرانش اجازه نمی داد به مرزهای شرقی ایران نزدیک شوند. ولی ما با برگزاری جشن راهنمایان گردشگری ثابت کردیم که این تبلیغات منفی است. حالا هم با برگزاری ماراتن بین المللی کویر می خواهیم امنیت کویر لوت را تضمین کنیم و به همه دنیا نشان دهیم که این منطقه امنیت دارد و این تبلیغ های منفی که می کنید حقیقت ندارد.
پس ماراتن کویر گام دوم شما در معرفی بیابان لوت است.
بله. جشن راهنمایان گردشگری رویدادی ملی بود و ماراتن کویر یک رویداد بین المللی. دقت کنید که تمام کسانی که در این ماراتن از کشورهای مختلف شرکت می کنند، برای بیابان لوت سفیر هستند. این را هم بگویم الان یک سال است که تبلیغات برای این ماراتن و در نتیجه تبلیغات برای بیابان لوت شروع شده است.
در اولین نشست خبری که در اداره کل میراث فرهنگی کرمان برگزار شد بر برگزاری سالانه این رویداد در بیابان لوت تاکید شد. این برنامه در دستور کارتان هست؟
بله. ما الان قراردادی پنج ساله بستیم که این رویداد سالانه برگزار شود. البته برگزاری سالانه رویدادی به بزرگی ماراتن بین المللی کویر نیازمند فراهم بودن شرایط است. مثلا الان رئیس جمهور کشورمان به ایتالیا سفر کردند و به برگزاری این رویداد کمک بزرگی شد. خوشبختانه در حال حاضر به همت دولت تدبیر و امید شرایط خوبی برای برگزاری ماراتن کویر فراهم است. برای برگزاری سالانه هم باید شرایط فراهم باشد.
چه شد که با پائولو بارگینی آشنا شدید؟
شرکت بین المللی ایران گردی و جهان گردی آزادی (آیتو) چندین سال است که به عنوان یکی از بزرگ ترین وارد کننده های تور های گردشگری به ایران فعال است و آژانس چیستا گشت در کرمان هم با این شرکت همکاری می کند. این را اول بگویم که ابتدا قرار بود که ماراتن کویر در استان فارس برگزار شود و آیتو با همکاری پائولو بارگینی قصد این کار را داشت. ما با آیتو رایزنی کردیم که پائولو بارگینی و هیات همراهش از کویر کرمان هم بازدید کنند و بعد تصمیم بگیرند که در چه منطقه ای ماراتن کویر را در ایران برگزار کنند. پس از اولین بازدید، پائولو بیابان لوت را انتخاب کرد و همکاری ما با او شروع شد. البته نباید از کمک های آقای جهانشاهی معاون گردشگری، آقای وفایی مدیرکل میراث و آقای پورحسینی معاون کمیته ملی طبیعت گردی ایران چشم پوشی کرد.
پیش بینی می کنید چه تعداد در این ماراتن شرکت کنند؟
ما پیش بینی کرده ایم حدود ۱۰۰ نفر از کشورهای مختلف برای شرکت در این ماراتن به کرمان بیایند. تا الان ۲۰۰ نفر پیش ثبت نام کرده اند و پس از تست گرفتن، نفرات نهایی انتخاب می شوند.
نحوه ثبت نام چگونه است؟
از طریق سایت
Www.extremeracesorganization.com
چطور از کسانی که از طریق اینترنت ثبت نام می کنند می خواهید تست بگیرید؟
یک سری اطلاعات از آن ها می گیریم. شرایط مسابقه را هم برای آن ها ایمیل می کنیم. این ماراتن دو فاز دارد. مسیر ۲۵۰ کیلومتری و مسیر ۱۵۰ کیلومتری. بر اساس شرایط مسابقه و اطلاعات ثبت نام کنندگان، نفرات نهایی انتخاب می شوند.
جزئیات مسابقه را شرح دهید.
جوری طراحی کرده ایم که ۹۰ درصد از زیبایی های لوت در این مسیر قرار گیرد. دوندگان در این مسیر از رود شور، جنگل، کلوت ها و کوه عبور می کنند. زیبایی هایی که کسی باور نمی کند در بیابانی که گرم ترین نقطه دنیا را در خود جا داده، وجود داشته باشد. پائولو هم ابتدا باور نمی کرد و وقتی این زیبایی ها را دید گفت که مو به تنم سیخ شده است. در مورد جزئیات هم بگویم این مسابقه در اردیبهشت ماه سال آینده و در مسیری ۲۵۰ کیلومتری برگزار می شود. روزانه دوندگان ۳۵ تا ۴۰ کیلومتر را می دوند. هر روز از ساعت ۷ صبج می دوند تا ۱۵:۳۰ بعداز ظهر. فقط در روزهای چهارم و پنجم است که ۸۰ کیومتر را باید بدون وقفه بدوند.
کل رویداد چند روزه است؟
هفت روزه است.
مسابقه برنده هم دارد؟
یکی از اهداف اصلی این ماراتن ها لذت بردن از طبیعت است و برنده شدن چندان مطرح نیست. اما ما برای سه نفر اول مدال و جوایزی را در نظر گرفتیم. اما اصل ماراتن ها ماجراجویی و روبرو شدن با چالش هاست.
از ایران هم کسی می تواند ثبت نام کند؟
بله. از طریق همان سایت
Www.extremeracesorganization.com ما یک شرایطی را هم گذاشته ایم تا در ۱۵ کیلومتر انتهایی مسیر، ماکسیمم ۳۰۰ دونده ایرانی، دوندگان ماراتن را همراهی کنند.
از جزئیات مسابقه بگذریم. این ماراتن در بخش های مختلفی مثل گردشگری می تواند به کرمان کمک کند. در زمینه اقتصاد چه؟
قطعا تاثیرات مثبتی دارد. ما تا همین الان حدود ۷۰ میلیون برای آن منطقه هزینه کرده ایم. در بحث اقامت هم کمک می شود. گردش مالی این رویداد نزدیک به یک میلیارد تومان است.
بیابان لوت چه؟
لوت با این رویداد جهانی می شود. همین الان ۱۱۰ آژانس مسافرتی دنیا در ثبت نام و معرفی لوت به بهانه ماراتن کویر نقش دارند. این ها مانور تبلیغاتی است دیگر. در زمان برگزاری ماراتن هم دو شبکه مطرح اسکای اسپورت و رای ایتالیا گزارش هایی را از این ماراتن و بیابان لوت پخش می کنند.
پس پروژه بزرگی است.
فوق بزرگ.
سوالی که پیش می آید این است که این پروژه فوق بزرگ را بخش خصوصی با چه پشتوانه دولتی می خواهد انجام دهد؟
ببینید شرکت یاناویاجی به ریاست آقای ماسیمو و آکادمی دو و میدانی به ریاست پائولو در ایتالیا شرکت های بزرگی هستند. آیتو و چیستا گشت هم در ایران سابقه خوبی دارند. همکاری این چهار شرکت می تواند نتایج خوبی را به بار آورد. اما ما پشتوانه دولتی هم داریم. در اینجا باید از آقای رزم حسینی استاندار محترم کرمان تشکر کنم. ایشان دید خوبی نسبت به گردشگری دارند. خوشبختانه با توجه ایشان، همه بخش های دولتی حالا پای کار آمده اند. میراث فرهنگی، هلال احمر، اورژانس، دستگاه های امنیتی، اداره کل سیاسی استانداری، علوم پزشکی، بخشداری شهداد و اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی به ما در برگزاری این رویداد کمک می کنند.
یکی از بحث هایی که مطرح می شود این است که با برگزاری این رویداد، بیابان لوت تخریب نمی شود؟ خصوصا که قرار است این بیابان ثبت جهانی هم شود.
اتفاقا این رویداد به ثبت جهانی بیابان لوت کمک هم می کند چرا که در معرفی این بیابان به جهانیان نقش زیادی خواهد داشت. شعار ما در این رویداد توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست است. شما شک نکنید که بعد از برگزاری این رویداد هیچ گونه اثر تخریبی نخواهید دید.
صحبت خاصی اگر دارید بفرمایید.
من از همین رسانه از تمام کسانی که فکر می کنند می توانند به ما در برگزاری این رویداد کمک کنند، می خواهم به دبیرخانه این رویداد که واقع در بلوار جهاد، بین کوچه های ۱۹ و ۲۱، آژانس چیستا گشت است مراجعه کنند.

 

9

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 97
  • دیروز: 420
  • هفته: 5,828
  • ماه: 14,908
  • سال: 75,675